Vdesin mbi 50 njerëz në Ukrainë nga gripi i derrave
Një shpërthim i virusit H1N1, apo ndryshe si gripi i derrave, ka vrarë mbi 50 njerëz në Ukrainë. Ministri i Shëndetësisë, Alexander Kvitashvili, ka kërkuar nga njerëzit që të mos bëjnë panik, duke thënë se “nuk e kemi tejkaluar pragun e epidemisë dhe se çdo vit, janari është kulmi... Më shumë
Ambasadori Delawie: SHBA do ta mbështesë gjithmonë BQK-në
Guvernatori Hamza ka falënderuar ambasadorin Delawie për mbështetjen e vazhdueshme që BQK-ja ka marrë nga Qeveria e SHBA-së, duke u shprehur i bindur që ky bashkëpunim do të vazhdojë edhe në të ardhmen. Po ashtu,  Hamza ka informuar ambasadorin Delawie lidhur me zhvillimet e fundit në sektorin financiar, në... Më shumë
Fillon aplikimi për njohjen e stazhit të punës për punonjësit e arsimit 1989-1999
Ministri i Kulturës Rinisë dhe Sportit Kujtim Shala, së bashku me ministrin e Punës dhe Mirëqenies Sociale Arban Abrashi, në koordinim të plotë me ministrin e Arsimit Shkencës dhe Teknologjisë Arsim Bajrami, kanë takuar sot përfaqësuesit e SBASHK-ut, kryesuar nga kryetari Rrahman Jasharaj. Gjatë takimit, janë  pajtuar për fillimin... Më shumë
Hillary Clinton do të rrisë taksat për më të pasurit
Kandidatja demokrate për Shtëpinë e Bardhë premtoi se do të rriste me 4% taksat për amerikanët më të pasur, duke kërkuar gjithashtu të pengonte milionerët për të qenë më pak të taksuar sesa klasa e mesme, një prej temave të mëdha të fushatës. “Kjo rritje e taksave është një... Më shumë
Mbyllen kabinat e këmbimit valutor në Azerbajxhan
Autoritetet e Azerbajxhanit kanë tërhequr licencat e kabinave të pavarura të këmbimit valutor, që operojnë në gjithë vendin. Zyrtarë të Bankës Qendrore kanë thënë se vetëm bankat e këmbimit të monedhës dhe degët e tyre do të lejohen të vazhdojnë operimin. Ky veprim vjen pasi monedha kombëtare e Azerbajxhanit... Më shumë
Sulm në Turqi, të paktën pesë persona kanë humbur jetën
Të paktën pesë persona kanë humbur jetën dhe 36 të tjerë janë plagosur pas një sulmi me makinë-bombë. Ngjarja ka ndodhur në një stacion policie në qytetin e Cinarit, në rajonin e Dijarbakirit, në juglindje të Turqisë. Sipas mediave vendase, në mesin e viktimave është edhe një nënë me... Më shumë
Sot bëhet zgjedhja e kryesuesit të ri në Këshillin Prokurolial
Këshilli Prokurorial i Kosovës sot mban takimin e 111-të, me ç’rast do të zgjedh kryesuesin e Këshillit Prokurorial të Kosovës dhe zëvendësit e tij. Në këtë takim pritet të trajtohen edhe disa pika të tjera të agjendës. Ky takim do të mbahet në objektin e Prokurorisë së Shtetit duke... Më shumë
Meta dhe Rama takohen në Kryesinë e Kuvendit
Zhvillimet e ditëve të fundit kanë çuar sërish në zyrën e kreut të Kuvendit Ilir Meta, aleatin e tij Edi Rama. Pas bisedimeve mes tyre të mbrëmjes së të mërkurës në Vilën 30, të dy krerët e mazhorancës  janë takuar këtë paradite në Kryesinë e Kuvendit, ku në fokus... Më shumë
Obama-Putin, bisedë telefonike për Ukrainën, Sirinë dhe Gadishullin Korean
Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barack Obama dhe presidenti i Rusisë, Vladimir Putin kanë biseduar në telefon për krizat në Ukrainë dhe Siri. “Ata kanë kaluar një pjesë të konsiderueshme të kohës së tyre, duke diskutuar nevojën që rusët të jetësojnë zotimet që kanë bërë në Minsk,... Më shumë
Shpallet i pafajshëm Kryetari i Komunës së Kllokotit
Kryetari i trupit gjykues Afrim Shala në Departamentin e Krimeve të Rënda të Gjykatës Themelore në Gjilan, ka nxjerrë aktvendim për hedhjen e aktakuzës dhe pushimin e procedurës penale ndaj kryetarit të Komunës së Kllokotit, Sreqko Spasiq, ngase nuk ka prova të mjaftueshme për të mbështetur një dyshim të... Më shumë