Aplikimi i Kosovës në KiE, shtyhet nga shtetet e Quint-it
Kosova ende nuk do të mundë të aplikojë për anëtarësim në Këshillin Evropës, ani pse një gjë e tillë është premtuar nga Qeveria që do të ndodh në muajt e parë të vitit të kaluar. Madje një gjë e tillë, nuk dihet nëse do të bëhet edhe këtë vit,... Më shumë
Sulmues i armatosur në spitalin ushtarak, në San Diego
Në spitalin ushtarak në San Diego në SHBA gjendet një sulmues i armatosur, shkruan AFP, duke u thirrur në një deklaratë të një zyrtari. Zëdhënësi i Policisë në San Diego Trevis Ister thotë se Policia ka marrë informatën për sulmuesin nga zyrtarë të spitalit, por ata nuk kanë kërkuar... Më shumë
Kërcënohet me jetë kreu i Strugës, Zijadin Sela
Maqedoni, kërcënohet me jetë kreu i Strugës, Zijadin Sela Kryetari i Komunës së Strugës, Zijadin Sela akuzoi Ministrinë e Punëve të Brendshme, për mosmarrjen e asnjë veprimi lidhur me kërcënimet me jetë, që ai ka marrë vazhdimisht që nga prilli i vitit të kaluar. Siç është shprehur Sela, rasti... Më shumë
Bashkëluftëtarët, përballë sfidave të së njëjtës kauzë, të ndarë në politikë (FOTO)
Pas luftës u ndanë në parti të ndryshme politike. Sot janë përballë sfidave të së njëjtës kauzë, të mbrojtjes së shtetit dhe popullit të Kosovës. Kriza politike e lidhur me Asociacionin e Komunave Serbe dhe demarkacionin me Malin e Zi, kërkesat e veteranëve dhe votimi i ligjit që i... Më shumë
Biseda për strategjinë kundër narkotikëve në veri
Zëvendësministri i Ministrisë së Punëve të Brendshme, Nehat Mustafa ka vizituar sot Policinë e Kosovës në veri të Mitrovicës. Ai është takuar me komandantin e regjionit të veriut, Nenad Gjuriqin dhe zëvendëskomandantin Besim Hotin, ku është biseduar rreth strategjisë kundër narkotikëve, situatën e sigurisë dhe problemet e punëve operative,... Më shumë
Të shtëna me armë në Qendrën Shëndetsore Detare në SHBA
Është raportuar për një person që gjuan me armë në Qendrën Shëndetsore Ushtarake më të madhe në pjesën perëndimore të SHBA’së, në qytetin San Diego të Kaliforni’së, raporton CNN. Këtë raportim e ka bërë Qendra Shëndetsore Ushtarake në një postim në Facebook. Njësitet speciale SWAT kanë rrethuar objektin, sipas NBC.... Më shumë
Dialogu Kosovë-Serbi

Dialogu Kosovë-Serbi

KryesoretLajme 26 January, 2016, 17:25

Mogherini: Në Takimin Vuçiç-Mustafa do të diskutohet për marrëveshjet Kabineti i shefes së diplomacisë europiane, Federica Mogherini ka konfirmuar prezencën e Kryeministrit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç dhe atij të Kosovës, Isa Mustafa në raundin e radhës të dialogut Prishtinë-Beograd, që do të zhvillohet nesër paradite në Bruksel. Në këtë... Më shumë
Obama: Do ta ndalojë izolimin e të burgosurve në burgjet federale
Presidenti amerikan, Barak Obama ka thënë se do ta ndalojë izolimit në dhomën e vetmuar, si një formë e dënimit për të miturit dhe të atyre që janë në nivel te ulët si shkelës të ligjit në burgjet federale. Ai tha se vetmia ka potencial për të shkaktuar pasoja... Më shumë
Putin për Arabinë Saudite: Do t’i bombardojmë aq shumë sa t’i kthejmë në Epokën e Gurit
Rusia i ka dërguar një mesazh Arabisë Sauditë ku i kërkon të heqë dorë nga financimi i terrorizmit ndryshe do të përballet me bombardimet ruse. Zëdhënësi i Putin Dmitry Peskov ka thënë se “liderët sauditë kërkojnë të mbajnë pushtetin dhe të rrisin ndikimin në rajon duke destabilizuar vendet fqinje”.... Më shumë
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka thënë se në takimin e së mërkurës në Bruksel, do të diskutohet për zbatimin e marrëveshjeve të arritura më parë. Në një intervistë për Radio Televizonin e Vojvodinës, Mustafa ka dhënë garanci se Asociacioni i komunave me shumicë serbe do të formohet, pasi... Më shumë