Votimi i Presidentit, duhet të bindet edhe Lista Serbe
Lista Serbe ende nuk ka qëndrim zyrtar në lidhje me zgjedhjen e presidentit të Kosovës. Shefi i Grupit Parlamentar nga kjo parti, Slavko Simiq në një prononcim për “Zeri.info” ka demantuar zërat se partia e tij do ta bllokoj zgjedhjen e Presidentit me themelimin e Asociacionit të Komunave me... Më shumë
OBSH: S’ka më përhapje të virusit Ebola në Afrikën Perëndimore
OBSH-ja njoftoi zyrtarisht sot përfundimin e përhapjes së virusit të ebolës në Afrikën Perëndimore. “Sot, Organizata Botërore e Shëndetësisë deklaron fundin e epidemisë së ebolës në Liberi dhe konfirmon se të gjitha shpërthimet e njohura të transmetimit të virusit në Afrikën Perëndimore janë stopuar gjithashtu”, bëri të ditur institucioni.... Më shumë
Mamografi mobil, aktualisht në dispozicion të grave të Fushë-Kosovës
Femrat e Fushë Kosovës, këto ditë kanë rastin të kryejnë kontrolle falas në mamografin mobil të cilin QKUK e ka vënë në dispozicion të kësaj komune. Sipas raportimeve, deri më tani, në këtë mamograf mobil kanë kryer kontrollet 2500 femra në të gjitha komunat e Kosovës. I pari i... Më shumë
Kosova do të prezantohet në panairin e bujqësisë në Berlin
Kompanitë nga Kosova do të prezantojnë prodhimet e tyre në panairin e bujqësisë dhe ushqimit, në Berlin “Green Week”. Ministri i Bujqësisë, Memli Krasniqi e ka mbështetur shkuarjen e kompanive në këtë panair, ku dhe ka prezantuar fotografitë se si do të duket pavijoni i Kosovës. “Është ndjenjë shumë... Më shumë
Ish-Ambasadori Walker do të nderohet me çmimin “Shkëlzen Haradinaj”
Komuna e Deçanit ka vendosur që ish-ambasadorin William Walker ta nderojë me çmimin që mban emrin e heroit të kombit Shkëlzen Haradinaj, Ndarja e çmimit do të bëhet të shtunën(16 janar) në një ceremoni solemne organizuar nga kryetari i komunës Rasim Selmanaj. Përveç çmimit “Shkëlzen Haradinaj”, Walker do të... Më shumë
I ftohti kthehet javën që vjen

I ftohti kthehet javën që vjen

Lajme 14 January, 2016, 11:30

Vishuni trash, kujdesuni që të keni ngrohje nëpër shtëpitë dhe zyret tuaja sepse temperaturat brenda pak ditësh do të bien deri në -20 gradë Celsius. Këtë fundjavë pritet të bie borë, ndërkaq java tjetër parashikohet të jetë “acar siberik”. Kështu të paktën thuhet në njoftimin e platformës Prishtina Weather.... Më shumë
Pesë aksidente në Shkup
Pesë aksidente, prej të cilave dy me persona lehtë të lënduar dhe tre me dëme materiale kanë ndodhur  në rajonin e Qytetit të Shkupit. Në dy aksidente janë lënduar një bashkudhëtar dhe një këmbësor. Nga ana e policisë së komunikacionit janë zbuluar dhe sanksionuar 22 shoferë të cilët nuk... Më shumë
Blerim Isufaj Kryesues i Këshillit Prokurorial të Kosovës
Prokurori i Prokurorisë Speciale Blerim Isufaj është zgjedhur kryesues i Këshillit Prokurorial të Kosovës. Ai mori më shumë votia sesa kundërkanddiati i tij Bahri Hyseni. Përveç Isufajt sot kanë dhënë betimin edhe anëtarët e rinj të Këshillit Prokurorial të Kosovës që janë Ikramije Bojaxhiu nga Prokuroria Themelore e Prishtinës,... Më shumë
Lirohet Pal Lekaj

Lirohet Pal Lekaj

Lajme 14 January, 2016, 10:50

Deputetit të AAK’së, Pal Lekaj, iu është hequr masa e arrestit shtëpiak duke iu zëvendësuar me atë të paraqitjes në stacion policorë. Avokati i deputetit, Arianit Koci, ka thënë se  Gjykata Themelore e ka hequr masën e arrësit shtëpiak ndaj Pal Lekajt i cili për dy seanca me radhë... Më shumë
Blic raporton se “Al Petrol” ka ndëshkuar punëtorët me paga
Në shumë vende të botës, në fund të vitit bizneset i shpërblejnë punëtorët më të zellshëm, kurse  në sektorin privat në Kosovë ndodhë e kundërta. Punëtorëve u zvogëlohet paga. Kompania që shumë herë ka qenë cak i kritikave për shkeljen e të drejtave të punëtorëve Al Petrol, më shumë... Më shumë