Blerim Isufaj Kryesues i Këshillit Prokurorial të Kosovës
Prokurori i Prokurorisë Speciale Blerim Isufaj është zgjedhur kryesues i Këshillit Prokurorial të Kosovës. Ai mori më shumë votia sesa kundërkanddiati i tij Bahri Hyseni. Përveç Isufajt sot kanë dhënë betimin edhe anëtarët e rinj të Këshillit Prokurorial të Kosovës që janë Ikramije Bojaxhiu nga Prokuroria Themelore e Prishtinës,... Më shumë
Lirohet Pal Lekaj

Lirohet Pal Lekaj

Lajme 14 January, 2016, 10:50

Deputetit të AAK’së, Pal Lekaj, iu është hequr masa e arrestit shtëpiak duke iu zëvendësuar me atë të paraqitjes në stacion policorë. Avokati i deputetit, Arianit Koci, ka thënë se  Gjykata Themelore e ka hequr masën e arrësit shtëpiak ndaj Pal Lekajt i cili për dy seanca me radhë... Më shumë
Blic raporton se “Al Petrol” ka ndëshkuar punëtorët me paga
Në shumë vende të botës, në fund të vitit bizneset i shpërblejnë punëtorët më të zellshëm, kurse  në sektorin privat në Kosovë ndodhë e kundërta. Punëtorëve u zvogëlohet paga. Kompania që shumë herë ka qenë cak i kritikave për shkeljen e të drejtave të punëtorëve Al Petrol, më shumë... Më shumë
Vdesin mbi 50 njerëz në Ukrainë nga gripi i derrave
Një shpërthim i virusit H1N1, apo ndryshe si gripi i derrave, ka vrarë mbi 50 njerëz në Ukrainë. Ministri i Shëndetësisë, Alexander Kvitashvili, ka kërkuar nga njerëzit që të mos bëjnë panik, duke thënë se “nuk e kemi tejkaluar pragun e epidemisë dhe se çdo vit, janari është kulmi... Më shumë
Ambasadori Delawie: SHBA do ta mbështesë gjithmonë BQK-në
Guvernatori Hamza ka falënderuar ambasadorin Delawie për mbështetjen e vazhdueshme që BQK-ja ka marrë nga Qeveria e SHBA-së, duke u shprehur i bindur që ky bashkëpunim do të vazhdojë edhe në të ardhmen. Po ashtu,  Hamza ka informuar ambasadorin Delawie lidhur me zhvillimet e fundit në sektorin financiar, në... Më shumë
Fillon aplikimi për njohjen e stazhit të punës për punonjësit e arsimit 1989-1999
Ministri i Kulturës Rinisë dhe Sportit Kujtim Shala, së bashku me ministrin e Punës dhe Mirëqenies Sociale Arban Abrashi, në koordinim të plotë me ministrin e Arsimit Shkencës dhe Teknologjisë Arsim Bajrami, kanë takuar sot përfaqësuesit e SBASHK-ut, kryesuar nga kryetari Rrahman Jasharaj. Gjatë takimit, janë  pajtuar për fillimin... Më shumë
Hillary Clinton do të rrisë taksat për më të pasurit
Kandidatja demokrate për Shtëpinë e Bardhë premtoi se do të rriste me 4% taksat për amerikanët më të pasur, duke kërkuar gjithashtu të pengonte milionerët për të qenë më pak të taksuar sesa klasa e mesme, një prej temave të mëdha të fushatës. “Kjo rritje e taksave është një... Më shumë
Mbyllen kabinat e këmbimit valutor në Azerbajxhan
Autoritetet e Azerbajxhanit kanë tërhequr licencat e kabinave të pavarura të këmbimit valutor, që operojnë në gjithë vendin. Zyrtarë të Bankës Qendrore kanë thënë se vetëm bankat e këmbimit të monedhës dhe degët e tyre do të lejohen të vazhdojnë operimin. Ky veprim vjen pasi monedha kombëtare e Azerbajxhanit... Më shumë
Sulm në Turqi, të paktën pesë persona kanë humbur jetën
Të paktën pesë persona kanë humbur jetën dhe 36 të tjerë janë plagosur pas një sulmi me makinë-bombë. Ngjarja ka ndodhur në një stacion policie në qytetin e Cinarit, në rajonin e Dijarbakirit, në juglindje të Turqisë. Sipas mediave vendase, në mesin e viktimave është edhe një nënë me... Më shumë
Sot bëhet zgjedhja e kryesuesit të ri në Këshillin Prokurolial
Këshilli Prokurorial i Kosovës sot mban takimin e 111-të, me ç’rast do të zgjedh kryesuesin e Këshillit Prokurorial të Kosovës dhe zëvendësit e tij. Në këtë takim pritet të trajtohen edhe disa pika të tjera të agjendës. Ky takim do të mbahet në objektin e Prokurorisë së Shtetit duke... Më shumë