Problemet politike, një tjetër zyrtar amerikan do të vizitojë Prishtinën
Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë vendosur të dërgojnë edhe një diplomat në Prishtinë për të kërkuar kthimin e normalitetit në institucionet e Kosovës dhe për të rikonfirmuar mbështetjen e Shtëpisë së Bardhë për lidershipin e Prishtinës zyrtare. Më 26 janar Prishtinën do ta vizitojë ndihmësi i Sekretarit amerikan... Më shumë
Qendra turistike në Brezovicë, vazhdon të menaxhohet nga Serbia
Qendra Turistike e skiimit në Brezovicë,vazhdon të menaxhohet nga strukturat e shtetit të Serbisë, andaj në këtë ndërmarrje shoqërore të gjitha të hyrat nga vizitorët në përjashtim të parkimit të veturave, derdhen në fonde të Serbisë, shkruan sot Koha Ditore. Drejtoria e kësaj qendre nuk jep llogaridhënie tek autoritetet... Më shumë
Aleanca maqedonase: Urgjentisht duhet zgjidhur kriza e refugjatëve
I ftojmë të gjithë bartësit shoqëror dhe politik në Maqedoni, institucionet kompetente shtetërore që t`i ndërmarrin të gjitha masat të cilat do të sigurojnë një vlerësim adekuat për të gjitha rreziqet e thellimit të krizës së refugjatëve, për t`u ndërtuar një strategji për menaxhimin me rritjen e krizës së... Më shumë
Stuhia me borë godet SHBA. Washingtoni paralizohet, alarm dhe në New York
Një stuhi masive bore me erëra të forta po avancon drejt brigjeve lindore të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Më shumë se 50 milionë persona në mbi 15 shtete janë paralajmëruar për të qëndruar në shtëpi. Edhe Washgintoni do të goditet nga stuhia dhe të dielën trashësia e borës... Më shumë
Në Gjilan nxënësit nuk mbajtën mësim për 10 ditë sepse nuk kishte mësuese
Për 10 ditë, nxënësit e klasës së dytë në shkollën e fshatit Përlepnicë nuk kishin mësuese pasi nuk ishte gjetur me kohë zëvendësim për mësuesen që shkoi në pushim të lehonisë. Fëmijët e klasës së dytë në shkollën fillore “Skënderbeu” të fshatit Përlepnicë në Gjilan të enjten i janë... Më shumë
Digjet një pompë e benzinës në Podujevë
Në orët e hershme të mëngjesit të sotëm një pompë e benzinës në Podujevë është përshirë nga zjarri. Lajmin e ka konfirmuar Komandanti i Stacionit policor në Podujevë, Bekim Bislimi. Bislimi ka thënë se nuk ka të lënduar dhe se ende nuk dihen shkaqet e zjarrit. “Në mëngjesin e... Më shumë

Katër të vrarë në Kanada

Lajme 23 January, 2016, 8:48

Një sulem ka lënë katër persona të vrarë dhe disa të plagosur gjatë të shtënave në provincën perëndimore kanadeze, Saskatchewan. Sipas policisë kandeze një person dyshohet të ketë kryer krimin dhe tani ai është në paraburgim. I dyshuarikishte shtënë në një shkollë të mesme. Kryetari i Komunës së La... Më shumë
Prindërit shqetësohen për sigurinë në shkolla
Shqetësimit të prindërve për sigurinë në shkolla i është shtuar edhe një rast, që u raportua së fundmi nga një prind si tentim rrëmbimi, e që thuhet të ketë ndodhur në shkollën fillore “Emin Duraku” në Prishtinë. Vajza 9 vjeçare E.Sh, sipas nënës së saj, me inicialet A.Sh., ishte... Më shumë
Moti për ditën e nesërme

Moti për ditën e nesërme

Lajme 23 January, 2016, 8:33

Në vikend, vendi do të jetë nën ndikimin e masave të ftohta të ajrit, me presion të lartë atmosferikë. Këto masa, sipas Institut Hidrometeorologjik të Kosovës, do të jenë prezente vetëm nesër, në orët e para të ditës, kurse nga dita e diele do të ketë ngritje të temperaturave... Më shumë
Sot vendoset në Saraj heroi kombëtar Isa Boletini
Sot në Saraj të Maqedonisë do të vendoset përmendorja e heroit shqiptar Isa Boletini, ndërsa do të lëshohet në përdorim rikonstruimi i sheshit aktual të emëruar tashmë si “Sheshi i Flamurit”. Këtë e bëri të ditur kryetari i Komunës së Sarajit, Bekim Murati i cili tha se për këtë... Më shumë