Analizohen të hyrat vetanake në komunat e Kosovës
Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal (MAPL) dhe programi i Agjencisë së Shteteve të Bashkuara për Zhvillim Ndërkombëtar (USAID) Avancojmë Kosovën së Bashku (AKT), organizojnë sot konferencë me ç‘rast do të prezantohet dokumenti “Analiza e të hyrave vetanake në komunat e Republikës së Kosovës”. Qëllimi i kësaj konference është... Më shumë
Një person kishte hyrë për të plaçkitur një banesë, por pasi u zbulua prej të zotit të shtëpisë, ai e qëlloi me thikë. Gjatë ditës së djeshme u bë shpallja në kërkim dhe po punohet për kapjen e 16- vjeçarit K.M., banues në fshatin Sulaj të Fierit. Ai akuzohet... Më shumë
Bëhen 17 vjet nga masakra e Reçakut
“Kujdes nënë, ata do të vrasin”, ishin fjalët e fundit të Halim Beqirit, 12 vjeçar. Një plumb e goditi pas qafe. Kishte gjak në gojë. Isha dy metra larg. Serbët shtinin nga të gjitha anët. Nuk mund të afrohesha Ata vranë edhe burrin tim. Ai ishte pranë djalit tonë”,... Më shumë
Sami Lushtaku dy ditë në QKUK, pati probleme me shëndetin
Kryetari i Komunës së Skënderajt, Sami Lushtaku, i cili aktualisht po vuan dënimin me burg, për dy ditë ka qëndruar i shtrirë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK), për shkak të problemeve shëndetësore. Avokati i tij, Arianit Koci, për KosovaPress tha se është e vërtetë që Lushtaku ka... Më shumë
Ky është Blerim Isufaj, kryesuesi i ri i Këshillit Prokurorial të Kosovës
I sapo zgjedhuri në krye të Këshillit Prokurorial të Kosovës, Blerim Isufaj, gjatë periudhës kohore (2008-2010) ishte këshilltar politik i ish-ministres së drejtësisë, tanimë të ndjerës, Nekibe Kelmendi. Isufaj ka lindur me 01.11.1968 në Junik, shkollën fillore e kreu në vendin e tij të lindjes, duke i vazhduar mësimet... Më shumë
Selimi ambasadores franceze: Nëse nuk të pëlqen flamuri i shqiptareve, atëherë pse ke ardhur këtu në vendin e shqiponjave?
Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi ka reaguar ndaj ambasadores së Francës në Kosovë e cila ka kërkuar që kosovarët ta përdorin flamurin kosovar më shumë se atë të Shqipërisë. Ky është postimi i plotë i Selimit: “Zonja ambasadore e Francës duket që e ka problem valëvitjen e flamurit... Më shumë
Mustafa i bindur se Thaçi do të bëhet President
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka thënë se është i bindur se Hashim Thaçi do të jetë president i ardhshëm i Kosovës në bazë të marrëveshjes në mes të LDK-së dhe PDK-së. “Hashim Thaçi do të jetë president i ardhshëm i Kosovës dhe kjo do t’i kontribuojë vendit. Ai... Më shumë
Ilir Deda, deputet nga Lëvizja Vetëvendosje ka thënë se protestën e 9 janarit e prishën disa persona që sipas tij as nuk e dinë me kë janë. “Në fund disa individë të pa përgjegjshëm e prishën protestën dhe e thyen vullnetin e shumë qytetarëve. Nuk e di kush janë... Më shumë
Presidenti Nishani, thirrje klasës politike për të gjetur gjuhën e përbashkët
Në fjalën e mbajtur gjatë një takimi me diplomatë të huaj në Pallatin e Brigadave, kreu i shtetit tha se reforma ka hyrë në një fazë kyç dhe procesi mund të rigjallërohet përmes bashkëpunimit të hapur e vullnetmirë në kornizën kuadër që ka ofruar Venecia. “Përfitoj nga rasti t’u... Më shumë
Kosova, në agjendën e sesionit dimëror të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës
Kriza me emigrantë dhe refugjatë në Evropë, si dhe terrorizmi ndërkombëtar do të jenë ndër temat kryesore të diskutimeve në sesionin dimëror të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës. Por, sipas Këshillit të Evropës, në agjendë do të përfshihet edhe situata aktuale në Kosovë nuk është qartësuar nëse temë debati... Më shumë