Matës digjitalë të shpejtësisë te disa shkolla në Shkup, shpresë për ulje të numrit të aksidenteve
Vendosja e matësve digjitalë të shpejtësisë do të ndikoj në uljen e fatkeqësive të trafikut. Kështu konstatoi kreu i qytetit të Shkupit, Petre Shilegov, sipas të cilit shpejtësia e madhe gjatë vozitjes si dhe mosrespektimi i sinjalizimit rrugor shpien deri tek numri i madh i aksidenteve, në të shumtën... Më shumë
Maska dhe armë gjen policia te një pjesëtar i organizatës ekstremiste maqedonase ‘’Vëllazëria Krishtere’’
Prokuroria Themelore Publike në Shkup njoftoi se te një 53-vjeçar nga Shkupi janë gjetur maska, armë, si dhe uniforma me logon e organizatës ekstremiste ‘maqedonase ’Vëllazëria Krishtere’’, e cila predikon “ideologjinë për bashkimin e ortodoksëve”, transmeton Gazeta Express. Sipas raportit të portalit të gazetës “Fokus”, prokuroria ka filluar hetim... Më shumë
Fëmija alivanoset gjatë fjalimit të Zoran Zaevit, ai e shikon dhe e vazhdon fjalimin
Një ngjarje e shqetësuese ka ndodhur gjatë tubimit të ditës së djeshme të delegacionit të qeverisë, që u mbajt para zyrës së BE-së në Shkup, në kuadër të fushatës për referendumin e 30 shtatorit. Një nga fëmijët që qëndronin pas kryeministrit Zoran Zaev është alivanosur gjatë fjalimit të tij.... Më shumë
Zaev: Maqedonasit duhet të pranojnë emrin e ri ose të përballen me “izolim”
Kryeministri maqedonas, Zoran Zaev, tha se qytetarët duhet të pajtohen të pranojnë emrin e ri të shtetit ose do të përballen me jostabilitet dhe izolim. Në një intervistë për agjencinë AFP, Zaev kërkoi nga maqedonasit të votojnë pozitivisht në referendumin që do të vendos riemërimin e vendit me emrin... Më shumë
Kritika për shtatoren e dëshmorit Ismet Jashari-Kumanova në Kumanovë
Shtatorja e dëshmorit Ismet Jashari-Kumanova duket joreale në Kumanovë. Fytyra dhe gjoksi deri në brez, janë shumë origjinale, por këmbët i ka të shkurtra Skulptori shqiptar me prejardhje Dibrane Muharrem Turkeshi kishte punuar shtatoren e heroit Ismet Jashari- komandat Kumanova, e cila ndodhet momentalisht e ngritur në Kumanovë. Reagim... Më shumë
Raport për aktivitetet e partive politike në kuadër të fushatës për referendumin e 30 shtatorit
Partitë politike parlamentare të cilat janë shprehur se do të mbështesin referendumin më 30 shtator, gjatë ditës së djeshme kanë vazhduar aktivitetet e tyre në kuadër të fushatës. Telegrafi Maqedoni ju sjell të përmbledhura aktivitetet e partive, të cilat dje kanë mbajtur takime me qytetarët. Bashkimi Demokratik për Integrim... Më shumë
Polici e vret 36 vjeçarin dhe e djeg
Sipas informacioneve nga Ministria për punë të brendshme, bëhet fjalë për nëpunësin policor, 24 vjeçar, Enver Toskai cili e ka vrarë shokun e tij Alili Bekir nga Manastiri. Nga MBP-ja sot në konferencë për media thanë se mbrëmë rreth orës dy pas mesnatës, është arrestuar nëpunësi policor i cili... Më shumë
“Maqedonia bojkoton” ju bëri thirrje qytetarëve të Gostivarit të bojkotojnë referendumin
Janko Baçev Kryetar i partisë “Maqedonia e Vetme” dhe udhëheqës i fushatës “Maqedonia bojkoton” në takimin e sotshëm nga qytetarët e Gostivarit kërkoi që masovikisht të thonë jo, siç tha ai, marrëveshjes kapitulluese ku fshihet gjithçka që është maqedonase. Ai akuzoi ministrat aktual në Qeveri se shpërndajnë gënjeshtra, përcjell... Më shumë
Ivanov: Qëndrimi im nuk ka ndryshuar
Kryetari i Republikës së Maqedonisë, sot pranoi përfaqësuesen e lartë të BE-së për Çështje të Jashtme dhe për Politikë Sigurie Federica Mogherini. Në takim është biseduar për gjendjen aktuale politike në Maqedoni dhe për procesin e integrimeve evropiane, si dhe për sfidat kyçe me të cilat ballafaqohet rajoni. Kryetari... Më shumë
Iniciativa për kushtetutshmërinë e shpalljes së referendumit të mërkurën në Gjykatën Kushtetuese
Vendimi për shpalljen e referendumit për marrëveshjen me Greqinë, të cilin Kuvendi i Maqedonisë e solli më 30 korrik të këtij vitit, të mërkurën më 19 shtator do të gjendet si pikë e parë e rendit të ditës në seancën e Gjykatës Kushtetuese. Nëntë gjykatësit kushtetuese duhet të vendosin... Më shumë