Forumi i Bashkinvestimeve dhe Rrjetëzimit, së shpejti në Prizren
Gjatë datave 5-7 korrik në Prizren do të mbahet Forumi i Bashkinvestimeve dhe Rrjetëzimit, përcjell albinfo.ch. Për këtë ka njoftuar edhe Rrjeti i Bizneseve të Diasporës Shqiptare. Ky është njoftimi i tyre: Informatë për afaristët nga Diaspora Kryetari i Komunës së Prizrenit, z. Mytaher Haskuka, ka kënaqësinë t’ ju... Më shumë
Dy persona humbën jetën nga shembja e dheut
Dy punonjës ndërtimi e kanë humbur jetën nga rrëshqitja e dheut deri sa po punonin në hapjen e një kanali të një objekti banimi në Shkup. Viktimat janë vëllezër të moshës 26 dhe 28 vjeç, që po punonin në kompaninë e babait të tyre. Tragjedisë i ka shpëtuar një... Më shumë
Statistikat, shqiptarët vdesin më shumë nga sëmundjet e qarkullimit të gjakut
Në një raport të INSTAT, referuar të dhënave të sëmundshmërisë dhe vdekshmërisë duket se sëmundjet e aparatit të qarkullimit të gjakut prekin më shumë kuksianet, ndërsa vdekshmëria më e lartë për shkak të sëmundjeve tumorale shënohet në Shkodër dhe Vlorë. Gjithsesi vetëm gjatë vitit 2018 kanë humbur jetën 21... Më shumë
Ministrit të Brendshëm i dërgojnë zarfë kërcënues me një plumb
Një zarf anonim me një plumb të kalibrit 9 mm i është dërguar Ministrit të Brendshëm dhe zëvendës/kryeministrit të qeverisë italiane, Matteo Salvinit. Zarfi i dyshimtë është identifikuar e sekuestruar sot nga Policia Postale e Romës. Pas sekuestrimit nga Policia Shkencore, brenda tij është gjetur vetëm plumbi e asnjë... Më shumë
Maqedonia e Veriut prej sot i njeh lejet e vozitjes të Kosovës
Prej sot shtetasit e Kosovës do të mund të lëvizin lirshëm në Maqedoni me lejet e vozitjes të nxjera në vendin e tyre, ashtu si edhe shtetasit e Maqedonisë së Veriut në Kosovë. E gjitha kjo falë ratifikimit të Marrëveshjes ndërmjet qeverive të dy vendeve për njohjen reciproke të... Më shumë
Ndeshje në magjistralen Prishtinë-Fushë Kosovë
Para pak çastesh ka ndodhur një aksident trafiku në magjistralen Prishtinë-Fushë Kosovë. Një veturë është aksidentuar me një kamion, i cili sipas pamjeve të siguruar nga shihet të ketë qenë duke bërë anashkalim nga rruga. Përveç dëmeve materiale, nuk ka të lënduar nga ky aksident. Kështu ka bërë të... Më shumë
E fundit: Një 32-vjeçare hidhet nga ura
Një femër e moshës 32 vjeçare është hedhur nga mbikalimi hekurudhor në bulevardin “Treta Makedonska Brigada”, afër ambulantës “Prolet”, në Shkup. Rasti ka ndodhur sot pas dite, rreth orës 18. Ajo është dërguar në emergjencë. Burime nga spitali kanë thënë se 32 vjeçarja është gjallë./zhurnal Më shumë
Maqedoni, sot heshtje zgjedhore
Në Maqedoni, ka përfunduar fushata për zgjedhjet presidenciale e nga mesnata, ka nisur edhe heshtja zgjedhore. Kandidati i përkrahur nga Aleanca e Shqiptarëve dhe “Besa”, Blerim Reka e përfundoi fushatën e tij me tubimin të enjten në Tetovë, ndërsa ai i LSDM-së dhe koalicionit qeverisës, Stevo Pendarovski e mbylli... Më shumë
Dënohen 4 ish-oficerë serbë për ekzekutimin e një gazetari
Një gjykatë në Serbi dënoi me burgim katër ish-oficerë të inteligjencës për, siç u tha, vrasjen e një gazetari të shquar më 1999, i cili ishte kritik ndaj regjimit të Sllobodan Millosheviqit. Sllavko Quruvija, pronar dhe kryeredaktor i dy gazetave të pavarura në atë kohë, u qëllua jashtë shtëpisë... Më shumë
Mësohet identiteti i viktimave nga rrëzimi i aeroplanit në Maqedoni
Katër persona kanë vdekur nga rrëzimi i një aeroplani në malet e Maqedonisë së Veriut. Sipas burimeve të Alsat rrëzimi i aeroplanit ka ndodhur 4.7 km në veri-perendim të Solunska Glave, në trekëndëshin mes Makedonski Brod, rajonin e SPB-Shkup dhe SPB-Veles. Ndërkohë,  mësohet edhe identiteti i viktimave, bëhet fjalë... Më shumë