Tjetër aksident i rëndë në Itali, 20- vjeçari shqiptar humb jetën
Një tjetër aksident tragjik ka ndodhur në orët e para të mëngjesit të sotëm në Itali. Raportohet se një i ri shqiptar ka humbur jetën. Sipas mediave vendase ngjarja ka ndodhur në zonën e Ponzanos, ndërsa drejtuesi i mjetit humbi kontrollin dhe për pasojë shqiptar humbi jetën. Dy miqtë... Më shumë
Shërbimi Hakmarrës i Restorantit në Beograd ndaj Kosovës
Një restorant i veçantë në kryeqytetin serb, Beograd ka marrë luftën Serbi – Kosovë në menunë e saj. Në kryeqytetin serb, kuzhinieri i Korçaginit, Rade Vukojeviç, është i zënë me hakmarrje. Nga ushqimi i Palaut deri te kuzhina e Komoros, Vukojeviq shërben ushqim nga vendet që nuk e njohin... Më shumë
Nëna e re shqiptare shtatzënë ndërron jetë papritur! Dyshimet e mjekëve
Një nënë e re shqiptare ka humbur jetën krejt papritur duke shokuar komunitetin e vogël të Francavilla al Mare në Itali. Mediat lokale shkruajnë se Joana Hoxha, 24 vjeç, me origjinë shqiptare, katër muajsh shtatzënë, u ndie keq në shtëpinë ku jetonte me partnerin e saj, Fabio Scarponi, i... Më shumë
Serbja që vrau binjakët e saj, u dënua në Zvicër me vetëm 1 vit burg
Një serbe 23 vjeçare Jelica S. është shpallur fajtore, mbrëmë për vrasjen e dy foshnjave të saja. Sipas Gjykatës, ajo njërin e vrau me dashje, ndërsa tjetrin “nga mosveprimi”. Gjykata i dha asaj një dënim prej 34 muajsh burg. Sipas vendimit ajo do të vuaj vetëm një vit në... Më shumë
HIDHET SHORTI PËR ‘EUROVISION 2019 ’, ZBULOHET KUR DO TË KËNDOJË SHQIPËRIA
Është hedhur shorti për garën evropiane të këngës “Eurosong”, e cila do të mbahet në Tel Aviv, shkruan KultPlus. Shqipëria do të garojë në natën e dytë të gjysmë finales, e cila do të mbahet më 16 maj 2019, dhe përfaqësohet nga Jonida Maliqi me këngën “Kthehu tokës”. “Ktheju... Më shumë
NATO-ja pret që Maqedonia të jetë anëtare e barabartë e Aleancës në pranverë të vitit 2020
Ministrat e Punëve të Jashtme të vendeve anëtare të NATO-s sot nga takimi në Bruksel dërguan përkrahje të fuqishme për finalizimin dhe zbatimin e Marrëveshjes së Prespës, deklaroi sot një diplomat i lartë i Aleancës. Përkrahja ka ardhur nga të gjitha anëtaret e NATO-s. Ministri greke deklaroi se duhet... Më shumë
Kundërshtohen planet për kërkime nafte në det pranë Ulqinit
Në rajonin e Ulqinit kanë nisur kërkimet për naftë e gaz në det. Marrëveshja e koncesionit është për 30 vjet dhe i referohet disa blloqeve në bregdetin e Ulqinit, në afërsi me Shqipërinë. Ambientalistët dhe shoqëria civile po i kundërshtojnë kërkimet në det duke thënë se ndërhyrja shkatërron ekosistemin... Më shumë
Gruevski i maskuar si grua arriti të kaloj kufirin e Maqedonisë
I veshur si një grua, ish kryeministri i vendit të Maqedonisë, i cili ishte në ikje nga Maqedonia në Budapest, kaloi kufirin për të shkuar në Blikun duke iu referuar gazetës Maqedonase sdk. Dënimi i Nikolla Gruevskit dhe ikja e tij në Hungari, mori një hov mediatik, sikur në... Më shumë
Dimitrov: Gruevski s’mund të kërkojë shpëtim nga vendet e BE-së
Nikolla Gruevski është ai që arriti ta shndërrojë Republikën e Maqedonisë në një shtet të robëruar gjatë qeverisjes së tij, siç është theksuar edhe në raportin e Komisionit Evropian nga viti 2016, thotë në deklaratën me shkrim ministri i Punëve të Jashtme, Nikolla Dimitrov. “Të gjithë ne këtu, por... Më shumë
Paraqitet Gruevski: Jam në Hungari, kërkoj azil politik
Ish-kryeministri i Maqedonisë Nikolla Gruevski përmes një postimi në rrjetin social në Facebook ka shkruar vendndodhjen e tij, duke thënë se ka marrë edhe kërcënime me jetë. Gruevski shkruan se ndodhet në Budapest të Hungarisë dhe se ka kërkuar azil politik, njofton Telegrafi Maqedoni. “Gjatë ditëve të fundit kam... Më shumë