Kundërshtohen planet për kërkime nafte në det pranë Ulqinit
Në rajonin e Ulqinit kanë nisur kërkimet për naftë e gaz në det. Marrëveshja e koncesionit është për 30 vjet dhe i referohet disa blloqeve në bregdetin e Ulqinit, në afërsi me Shqipërinë. Ambientalistët dhe shoqëria civile po i kundërshtojnë kërkimet në det duke thënë se ndërhyrja shkatërron ekosistemin... Më shumë
Gruevski i maskuar si grua arriti të kaloj kufirin e Maqedonisë
I veshur si një grua, ish kryeministri i vendit të Maqedonisë, i cili ishte në ikje nga Maqedonia në Budapest, kaloi kufirin për të shkuar në Blikun duke iu referuar gazetës Maqedonase sdk. Dënimi i Nikolla Gruevskit dhe ikja e tij në Hungari, mori një hov mediatik, sikur në... Më shumë
Dimitrov: Gruevski s’mund të kërkojë shpëtim nga vendet e BE-së
Nikolla Gruevski është ai që arriti ta shndërrojë Republikën e Maqedonisë në një shtet të robëruar gjatë qeverisjes së tij, siç është theksuar edhe në raportin e Komisionit Evropian nga viti 2016, thotë në deklaratën me shkrim ministri i Punëve të Jashtme, Nikolla Dimitrov. “Të gjithë ne këtu, por... Më shumë
Paraqitet Gruevski: Jam në Hungari, kërkoj azil politik
Ish-kryeministri i Maqedonisë Nikolla Gruevski përmes një postimi në rrjetin social në Facebook ka shkruar vendndodhjen e tij, duke thënë se ka marrë edhe kërcënime me jetë. Gruevski shkruan se ndodhet në Budapest të Hungarisë dhe se ka kërkuar azil politik, njofton Telegrafi Maqedoni. “Gjatë ditëve të fundit kam... Më shumë
Gruevski nuk paraqitet në burg, reagon policia maqedonase
Ministria e Punëve të Brendshme ende nuk posedon informacione mbi vendndodhjen e ish-kryeministrit, Nikolla Gruevski për kapjen e të cilit të hënën policia ka lëshuar edhe fletarrestim me kërkesë të Gjykatës Penale të Shkupit. Gruevski kërkohet që të dërgohet në burg për të vuajtur dënimin prej dy vjet burgim... Më shumë
Gruevski kërkohet edhe me fletarrest ndërkombëtar, dyshohet se e ka lëshuar shtetin!
Pasi gjatë ditës së djeshme u përhapën informacione jozyrtare se ish-kryeministri Nikolla Gruevski e ka lëshuar Maqedoninë dhe gjendet jashtë shtetit, MPB-ja këtë mëngjes ka lëshuar fletarrest ndërkombëtar. Mbrëmë Policia e Maqedonisë disa herë ka tentuar ta gjejë Gruevskin në shtëpinë e tij dhe selinë e partisë, por pa... Më shumë
Gruevskin po e kërkon “e gjithë Maqedonia”, flet avokati i tij
Avokati i ish-kryeministrit të Maqedonisë, Dimitar Dangov tha se nuk di se ku gjendet klienti i tij. Ai nuk dëshironte të jep deklaratë, por me letër u përgjigj se Gruevski nuk ka të drejtën e ankesës në Gjykatë të Lartë për vendimin e Gjykatës Penale. megjithatë, ai shtoi se... Më shumë
Gruevski në kërkim, truprojat: Ja ku e pamë për herë të fundit
56 Ish kryeministri i Maqedonisë, Nikola Gruevski vijon të jetë ‘i zhdukur’, ndonëse ndaj tij është lëshuar një urdhër arresti. Së fundmi në lidhje me këtë çështje kanë folur edhe truprojat e tij. Sipas mediave vendase, ata shprehen se e kanë parë Gruevskin për herë të fundit mbrëmjen e... Më shumë
Policia, gati për bastisje në VMRO-DPMNE për të kërkuar Gruevskin
Policia pret urdhër nga Gjykata për të hyrë për të bërë bastisje në VMRO DPMNE në kërkim të ish kryeministrit maqedonas, Nikolla Gruevski. Sipas të dhënave nga terreni, Gruevski nuk gjendet as në selinë e partisë opozitare, dhe në opinion qarkullojnë spekulime se ai mund të ketë lënë vendin.... Më shumë
Lëshohet fletarrest për Gruevskin
Në këto momete siç raporton Indeksonline nga Maqedonia, policia e Maqedonisë ka lëshuar fletarrest për ish kryeminstrin e Maqedonisë, Nikolla Gruevski. Po ashtu në këto momente forca të shumta të policisë kanë rethuar banesën e Gruevskit, ndërsa po bëhet bastisje në banesën e tij. Ndryshe, Kuvendi i Maqedonisë nuk... Më shumë