Gruevski nuk paraqitet në burg, reagon policia maqedonase
Ministria e Punëve të Brendshme ende nuk posedon informacione mbi vendndodhjen e ish-kryeministrit, Nikolla Gruevski për kapjen e të cilit të hënën policia ka lëshuar edhe fletarrestim me kërkesë të Gjykatës Penale të Shkupit. Gruevski kërkohet që të dërgohet në burg për të vuajtur dënimin prej dy vjet burgim... Më shumë
Gruevski kërkohet edhe me fletarrest ndërkombëtar, dyshohet se e ka lëshuar shtetin!
Pasi gjatë ditës së djeshme u përhapën informacione jozyrtare se ish-kryeministri Nikolla Gruevski e ka lëshuar Maqedoninë dhe gjendet jashtë shtetit, MPB-ja këtë mëngjes ka lëshuar fletarrest ndërkombëtar. Mbrëmë Policia e Maqedonisë disa herë ka tentuar ta gjejë Gruevskin në shtëpinë e tij dhe selinë e partisë, por pa... Më shumë
Gruevskin po e kërkon “e gjithë Maqedonia”, flet avokati i tij
Avokati i ish-kryeministrit të Maqedonisë, Dimitar Dangov tha se nuk di se ku gjendet klienti i tij. Ai nuk dëshironte të jep deklaratë, por me letër u përgjigj se Gruevski nuk ka të drejtën e ankesës në Gjykatë të Lartë për vendimin e Gjykatës Penale. megjithatë, ai shtoi se... Më shumë
Gruevski në kërkim, truprojat: Ja ku e pamë për herë të fundit
56 Ish kryeministri i Maqedonisë, Nikola Gruevski vijon të jetë ‘i zhdukur’, ndonëse ndaj tij është lëshuar një urdhër arresti. Së fundmi në lidhje me këtë çështje kanë folur edhe truprojat e tij. Sipas mediave vendase, ata shprehen se e kanë parë Gruevskin për herë të fundit mbrëmjen e... Më shumë
Policia, gati për bastisje në VMRO-DPMNE për të kërkuar Gruevskin
Policia pret urdhër nga Gjykata për të hyrë për të bërë bastisje në VMRO DPMNE në kërkim të ish kryeministrit maqedonas, Nikolla Gruevski. Sipas të dhënave nga terreni, Gruevski nuk gjendet as në selinë e partisë opozitare, dhe në opinion qarkullojnë spekulime se ai mund të ketë lënë vendin.... Më shumë
Lëshohet fletarrest për Gruevskin
Në këto momete siç raporton Indeksonline nga Maqedonia, policia e Maqedonisë ka lëshuar fletarrest për ish kryeminstrin e Maqedonisë, Nikolla Gruevski. Po ashtu në këto momente forca të shumta të policisë kanë rethuar banesën e Gruevskit, ndërsa po bëhet bastisje në banesën e tij. Ndryshe, Kuvendi i Maqedonisë nuk... Më shumë
Ambasada gjermane në Shkup përgënjeshtron heqjen e vizave të punës pas 1 janarit
Ambasada gjermane në Shkup kumtoi se nuk janë të sakta raportimet për ligjin e ri që do të hyjë në fuqi nga 1 janari i vitit 2019 me të cilin qytetarët nga vendet të cilat nuk janë anëtare në Bashkimin Evropian do t’u mundësojë të punësohen në ndonjë shtet... Më shumë
Busti i Skënderbeut do të vendoset në qendër të Ulqinit
Pas një pune maratone dy ditëshe ku para këshilltarëve janë gjetur 19 pika të rendit të ditës, sot në orët e pasditës përfundoi Mbledhja e parë të séances së dytë të rregullt të Kuvendit të Ulqinit. Prej 19 pikave që ishin në rend të dites, 6 pika janë tërhequr... Më shumë
Sela: Jo të falen dhunuesit e 27 prillit – më mirë të bëjmë pajtimin shqiptaro-maqedonas
Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela, sot nëpërmjet një konference për shtyp ka porositur se është kundër idesë për falje apo amnisti për të përfshirët në dhunën e 27 prillit të vitit të kaluar në Kuvendin e Maqedonisë. Në vend të kësaj, Sela ka kërkuar një marrëveshje shqiptaro-maqedonase... Më shumë
Ziadin Sela i reagon Zoran Zaev-it: Je kryeministër, jo mbret!
Kryetari i Aleancës për Shqiptarët në Maqedoni, Ziadin Sela përmes një statusi në llogarinë e tij Facebook i ka reaguar kryeministrit, Zoran Zaev, i cili ka thënë se është i gatshëm të zgjas dorën e faljes për ngjarjen e 27 prillit. “E di që kjo ka çmim dhe jam... Më shumë