Arrestohen edhe 4 shqiptarë për pjesëmarrje në luftën në Siri (VIDEO)
Kundër shtatë shtetasve të Maqedonisë të moshës prej 23 deri 38 vjeç është parashtruar padi penale për shkak të dyshimit të bazuar se kanë kryer vepër “pjesëmarrje në organizatë terroriste”. Katër prej tyre dje janë arrestuar dhe janë nxjerrë para gjykatësit hetues dhe për ta është parashtruar propozim për... Më shumë
Sot mbahet marsh përkujtimor për Srebrenicën
Bashkësia kulturore boshnjake në Maqedoni sot do të organizoj marshin e Shkupit për Srebrenicën, me moton ” Mos e harro Srebrenicën”, transmeton Telegrafi Maqedoni. Është paraparë që marshi të nisë nga çarshia e vjetër e Shkupit dhe të përfundoj te ura e gurrit, ku do të lexohet Deklarata për... Më shumë
Identifikohet viktima që u hodh nga shkëmbi në Himarë
Policia e Vlorës ka njoftuar sot gjetjen e një trupi të pajetë në Himarë. Policia bën me dije se ka konstatuar se në dalje të Himarës pranë vendit të quajtur “Qeparo” (në drejtim të Borshit) pranë një shkëmbi, është gjetur një trup i pajetë, i cili i përket Lorenc... Më shumë
Maqedonia në NATO vetëm nëse zgjidh çështjen e emrit
Në komunikatën përmyllëse të vendeve anëtare të NATO-s në samitin e Varshavësh, përsëritet ftesa për anëtarësimin e Maqedonisë në aleancë, pasi që të zgjidhet çështja e emrit me Greqinë fqine, transmeton Telegrafi Maqedoni. NATO do të vazhdojë me politikat e dyerve të hapura, që nënkupton se do të vazhdojë... Më shumë

Moti sot në Maqedoni

LajmeRajonale 10 July, 2016, 9:02

Dita e djeshme mbase na bën të besojmë se edhe e sotmja do të jetë e përshtatshme për shëtitje, apo për plazh, megjithatë Telegrafi Maqedoni u sjell motin edhe për sot. Moti do të jetë me diell, pra i nxehtë, ndërkaq pas ditë mund të ketë vrënësirë të paktë... Më shumë
Sipas informacioneve jozyrtare policore Prokurori i ka dhënë policisë urdhër për bastisje të disa shtëpive në Shkup dhe Tetovë, transmeton Shqipmedia. Bëhet fjalë për vazhdimsi të rastit “Qelia”, persona që kanë lidhje me Shtetin Islamik. Sipas policisë janë arrestuar Bunjamin G., Faruk G., Ergin U., nga Shkupi dhe Mustafa... Më shumë
Dy vëllezër janë plagosur me armë zjarri mëngjesin e së shtunës në tregun e Tapizës në Fushë-Krujë. Rrethanat dhe autorët e ngjarjes janë ende të paqarta, ndërsa të plagosurit janë dërguar në Spitalin Ushtarak në Tiranë. Forcat e policisë mbërritën në vendin e ngjarjes dhe po punojnë për zbardhjen... Më shumë
Vetëvritet në kasollen e bagëtive
Familja Sela në fshatin Burim të njësisë administrative Maqellarë është tronditur mesditën e djeshme nga një ngjarje tragjike. Djali i saj, Blerim Sela, 27 vjeç, është gjetur i pajetë në afërsi të banesës së tij. Sapo mjekët e spitalit rajonal të Peshkopisë kanë informuar Komisariatin e Policisë Dibër se... Më shumë
Identifikohet kufoma e gjetur dje në Drin dhe publikohen detaje të reja
Është identifikuar kufoma e gjetur ditën e djeshme në ujërat e lumit Drin, në zonën e “Zallë Dardhës” Dibër. Trupi i pajetë i përket 47 vjeçares Marjeta Çera, nga fshati Trokaj i rrethit Dibër, banuese në Tiranë. Identifikimi është bërë nga familjarët e viktimës. Ekspertiza mjeko-ligjore ka konstatuar se... Më shumë
Diplomati slloven në Maqedoni
Diplomatit slloven, Samuel Zhbogar, i kanë mbetur vetëm edhe shtatë javë mandat si shef i Zyrës së Bashkimit Evropian (BE) në Kosovë dhe më pas karrierën diplomatike pritet ta vazhdojë në Maqedoni. Zhbogar do të jetë pasardhës i diplomatit estonez, Aivo Orav, i cili që nga viti 2012 ka... Më shumë