Pacolli kontakton Qeverinë e Liberisë: S’është tërhequr njohja, Daçiq bën propagandë
Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Behgjet Pacolli ka treguar se sapo ka biseduar Qeverinë Liberiane rreth lajmit që Serbia tha se ky shtet e ka tërhequr njohjen ndaj Kosovës. Pacolli ka thënë se Qeveria e Liberisë ia ka konfirmuar se nuk e kanë tërhequr njohjen e Kosovës,... Më shumë
Gazmend Muhaxheri me punësime e tenderë të kundërligjshëm
Raporti i auditimit për Pasqyrave Financiare Vjetore të Komunës së Pejës për vitin 2017 tregon për punësime të kundërligjshme në Pejë dhe realizim të kundërligjshëm të tenderëve. Në 49 raste është gjetur diskriminim në konkurrencën lirë tek punësimet. Sipas Ligjit Nr.03/L-149 për Shërbimin Civil (nenit 12 pika 4), emërimet... Më shumë
Publikohen statistikat e tregtisë me pakicë
Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar Statistikat Afatshkurtra të Tregtisë me Pakicë për tremujorin e parë 2018. Në bazë të të dhënave të publikuara vërehet se në TM1 2018, krahasuar me TM4 2017, ka rritje te: Tregtia me pakicë e pajisjeve informatike dhe të komunikimit, në dyqane... Më shumë
Sulmohet drejtori i Shërbimeve Publike në Gjilan, reagon Haziri
Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri, ka dënuar sulmin e djeshëm të disa personave ndaj drejtorit të Shërbimeve Publike, Naser Korça, në zyrën e tij. I pari i Gjilanit ka vlerësuar se sulmi fizik dhe presioni në administratë është i papranueshëm dhe se sundimi i ligjit është mjeti i vetëm... Më shumë
Së shpejti pritet zbatimi i vendimit të MTI-së për masat mbrojtëse ndaj produkteve të qumështit nga Bosnja
Sot Klubi i Prodhuesve të Kosovës, ka mbajtur Konferencën për Masat Mbrojtëse ndaj Produkteve të Qumështit nga Bosnja dhe Hercegovina, e cila pati për qëllim diskutimin mbi vendimin e dhënë muaj më parë nga Ministria së Tregtisë dhe Industrisë për masat mbrojtëse të produkteve të qumështit. Konferenca e organizuar... Më shumë
Gjykata merr vendim për tre policët nga Gjilani të cilët nuk i kapen hajnat
Gjykata Themelore në Gjilan ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore të Gjilanit, duke i caktuar masën e arrestit shtëpiak të pandehurve Z.J., I.R. dhe B.O.,në kohëzgjatje prej 1(një)muaji. Ditë më parë disa persona kanë kryer një vjedhje në Qendrën Tregtare “Agmia”, në Gjilan, ku me këtë rast zyrtarët policorë... Më shumë
Arrestohet i mituri për vjedhje të parave në xhami
Policia ka arrestuar një të mitur për vjedhjen e 400 eurove në një xhami në fshatin Malishevë të Komunës së Gjilanit. Sipas njoftimit të policisë se rajonit të Gjilanit, i mituri para një jave me ndihmë të një kaçavide, ka depërtuar brenda xhamisë dhe nga aty ka marrë paratë... Më shumë
Kanosen me armë punëtorët e KEDS-it
Policia ka bërë të ditur se janë kanosur me armë zjarri dy punëtorë të KEDS-it. Rasti ka ndodhur dje në fshatin Ratkoc të Komunës së Rahovecit. “Raportohet se i dyshuari mashkull K/Shqiptar ka kanosur me armë zjarri dy viktimat meshkuj K/Shqiptarë punëtorë në KEDS derisa ishin në kryerje të... Më shumë
Prindërit dyshohet se detyruan fëmijët të kërkojnë lëmoshë
Një nënë e komunitetit rom nga Mitrovica dyshohet se bashkë me bashkëshortin e saj të të njëjtit komunitet kishin detyruar fëmijët e tyre që të  dalin të kërkojnë lëmoshë. Policia njofton se rasti është raportuar dje rreth orës 13. E njëjta është intervistuar dhe me vendim të prokurorit është... Më shumë
KMDLNJ reagon për kthimin e Xhabir Zharkut në Kosovë: Të ndryshohet ligji që favorizon kriminelët
Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe të Lirive të Njeriut, përmes një reagimi kanë kritikuar ligjshmërinë e kthimit të ish-kryetarit të Kaçanikut, Xhabir Zharkut në Kosovë. KMDLNJ përmendin edhe rastin e Leme Xhemës, e cila po fshihet diku në Serbi, që nga koha kur ndaj saj u shqiptua... Më shumë