Konfirmohet aktakuza për korrupsion kundër Qemajl Mustafës
Gjykata Themelore në Pejë, ka refuzuar kërkesat për hudhjen e aktakuzës në rastin e ish-kryetarit të Komunës së Gjilanit, Qemajl Mustafa, i akuzuar për vepra penale të korrupsionit. Por, në aktvendimin e siguruar nga “Betimi për Drejtësi”, kjo gjykatë ka konsideruar se në rastin e Mustafës dhe të akuzuarve... Më shumë
BE përkrah NATO-s: Ushtria e Kosovës vetëm në përputhje me Kushtetutën
Ditë më parë Kryesia e Kuvendit të Kosovës mori vendim që në seancën e 14 dhjetorit të votohen projektligjet për FSK-në. Projektligjet për FSK-në priten të votohen më 14 dhjetor. Mirëpo, transformimin e FSK-së në Ushtri e ka cilësuar proces të rrezikshëm sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.... Më shumë
209 pacientë kërkuan shërbime shëndetësore në Emergjencë për 24 orë
209 pacientë kanë kërkuar shërbime të ndryshme shëndetësore në 24 orët e fundit në Klinikën Emergjente në QKUK. Nga numri i përgjithshëm, 48 prej tyre kanë qenë reanimime, 39 vizita kirurgjike, 61 pacientë me shërbime internistike, transmeton Indeksonline. Poashtu 47 raste kanë qenë ortopedike dhe 14 intervenime të shpejta... Më shumë
Moti në Kosovë, ditët në vazhdim na presin me borë e shi
Me kalimin e frontit të ftohtë, gjatë natës së shkuar, sërish mbi rajon do të shtrihen fusha anticiklonike, që do të sjellin mot të qëndrueshëm, por më të ftohtë, ngase masa të ftohta ajrore kanë depërtuar nga veriu. Nga fundjava, sipas parashikimeve të fundit, priten të depërtojnë vorbulla ciklonike... Më shumë
Gruas që i ranë djali dhe burri dëshmorë në luftë, i ndalet pensioni për faturat e rrymës
Shaha Haziri, të cilës i ranë dëshmorë në luftë djali dhe burri, jeton e vetme në fshatin Verbovc të Drenasit. Ajo nuk po arrin të shlyejë borxhin ndaj KEDS-it me pensionin që merr nga kategoria e familjes së dëshmorit. E moshuara 73-vjeçare, pos mërzisë për djalin dhe burrin e... Më shumë
Kosova hulumton tregjet në rajon për zëvendësimin e prodhimeve nga Serbia
Bizneset prodhuese dhe tregtare në Kosovë thonë të kenë filluar të gjejnë alternativa për zëvendësimin e produkteve nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina pas vendosjes së tarifës doganore. Vendet si Maqedonia, Shqipëria, Greqia, Kroacia, Turqia dhe Italia janë disa nga shtetet të cilat, sipas bizneseve, po shikohen si opsione... Më shumë
Aprovohet projektligji për mësimdhënësit e viteve të 90’ta
Komisioni për Buxhet dhe Financa i ka dhënë “bekimin” projektligjit për statusin e punëtorëve të arsimit shqip të viteve 1990-të. Me këtë rast, ministri i Financave, Bedri Hamza ka thënë se e kanë futur këtë projektligj në buxhetin e vitit 2019, por se shtoi se ky projektligj e ngarkon... Më shumë
​Sot ora e parë e mësimit i kushtohet raporteve Kosovë-SHBA
Ministri i Arsimit Shyqiri Bytyqi ka vendosur që sot në orën e parë të mësimit në të gjitha shkollat e Kosovës të mësohet për raportet Kosovë-Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Vendimi i ministrit: Të dashur qytetarë, nxënës e mësimdhënës, Në shenjë respekti, mirënjohje dhe vlerësimi për veprimtarinë politike të... Më shumë
“Vizat vështirë se liberalizohen edhe në 2020, ja pse”
Dukagjin Pupovci ka thënë se afati 2020 për liberalizimin e vizave, është optimist. Drejtori Ekzekutiv i Qendrës së Edukimit të Kosovës, me anë të një postimi në Facebook ka thënë se liberalizimi nuk duket të jetë as afër. Lexojeni postimin e tij. A E KA BASHKIMI EUROPIAN SERIOZISHT PËR... Më shumë
Deputeti i Kosovës kërkon nga Shqipëria t’i pajisë kosovarët me pasaporta shqiptare
Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Hajdar Beqa tha se qytetarët e Kosovës nuk kanë kohë për të pritur për lëvizjen e lirë, liberalizimin e vizave dhe kërkoi, që Shqipëria t’i pajisë me pasaporta. Sipas tij duhet të shikohet një formë që Republika e Shqipërisë të mundësojë që secili... Më shumë