I humbi kuleta gjatë vizitës në Kosovë, ajo çfarë i ndodhi e befasoi
Në korrespodenturën tonë në Viti, ishte mërgimtari S.Salihu nga fshati Smirë e Vitisë me vendbanim në Gjenevë të Zvicrrës i cili ka ardhur për pushime në vendlindje i cili u shprehë se kishte shumë dëshirë që përmes kombëtarës “Bota sot”, si medium më i lexuar të shprehë falenderimin publik,... Më shumë
Prishtina bëhet me dyqan bamirësie
Prishtina tani me dyqan bamirës të dorës së dytë duke filluar nga sot. Dyqani për bamirësi “Teshavesha” u hap nga fondacioni humnaitar “Aksioni për Nëna dhe Fëmijë” tek zyret e SCAAK/ShKÇAK. Sipas një njoftmi, dyqani ‘Teshavesha” ka grumbulluar për më se një javë rroba të mirëmbajtura dhe të pastërta... Më shumë
Për shkak të mungesës së deputetëve shtyhet mbledhja e komisionit për zhvillim ekonomik
Është shtyrë mbledhja e komisionit për zhvillim ekonomik e paralajmëruar për ditën e sotme. Mungesa e deputetëve ka çuar në shtyrjen e mbledhjes së këtij komisioni, derisa pika e rendit të ditës ka mbetur që të hidhet në shqyrtim gjatë javës së ardhshme. Në këtë  mbledhje ishte paraparë që... Më shumë
“Më mira pa viza se sa t’i falet toka Malit të Zi”
Personat që do të përfshihen në faljen e tokës së Kosovës për Malin e Zi do të shkruhen si tradhtar të vendit, kështu ka deklaruar në një intervistë për “Indeksonline”, deputeti i Kuvendit, njëherësh kryetari i Partisë “Fjala”, Gëzim Kelmendi. Sipas tij, më e rëndësishme për vendin do të... Më shumë
Policia e Kosovës ka arrestuar një person, pasi që i njëjti ka fyer dhe sulmuar zyrtarët policorë. Duke përdorur forcën proporcionale zyrtarët policorë kanë arritur që ta fusin nën kontroll të dyshuarin. Ngjarja ka ndodhur gjatë ditës së djeshme në rrugën “Vëllezërit Fazliu” në Prishtinë. Me urdhër të prokurorit... Më shumë
Dy punëtor të sigurimit kanë raportuar se persona të panjohur kanë tentuar që të vjedhin  një depo në Obiliq, mirëpo posa janë hetuar nga sigurimi, të njëjtit në ikje e sipër kanë shtënë me armë zjarrit. Policia në vendngjarje në cilësi të provave materiale ka gjetur dhe ka konfiskuar... Më shumë
Nisin vizitat në bizneset e personave në nevojë
Sot nisin vizitat e zyrtarëve të Bashkimit Evropian nëpër bizneset e personave në nevojë dhe personave me aftësi të kufizuara, të cilët janë punësuar dhe krijuar biznese. Sipas një njoftimi të zyrës së BE-së në Kosovë, persona në nevojë dhe presona me aftësi të kufizuar kanë gjetur punë dhe... Më shumë
Aksidenti te Kroni i Mbretit, shkakton kolona të gjata të automjeteve
Një aksident trafiku i ndodhur në magjistralen Pejë-Prishtinë, saktësisht te Kroni i Mbretit, ka shkaktuar kolona të gjata të automjeteve, raporton Indeksonline. Në aksident ka qenë i përfshirë një minibus i udhëtarëve, por që përveç dëmeve materiale nuk ka pasur persona të lënduar. Në vendin e ngjarjes kanë dalë... Më shumë
Universiteti i Prishtinës i ngarkuar me studentë (VIDEO)
Universiteti i Prishtinës thuajse çdo vit nxjerr tre mijë studentë të diplomuar nga Fakulteti Ekonomik dhe ai Juridik. Por jo vetëm në këto dy drejtime të shkencave shoqërore ka një numër kaq të madh të atyre që arrijnë të bëhen gati për tregun e punës. Edhe shkencat e natyrës... Më shumë
15 vjeçarja nuk e ndërpret lidhjen edhe pse familja e kundërshton (VIDEO)
Nga ky vend Dardan Rrustemi hyri në oborrin e shtëpisë së familjes Halimi, njofton Klan Kosova. Sipas zonjës së shtëpisë Vjollca  Halimi, 16 vjeçari erdhi këtu në rrugën  ‘Agim Kelmendi” në kryeqytet, të hënën në mesditë të marrë motrën e tij, Meritën 15 vjeçe, e cila një natë më... Më shumë