Banorët e lagjes Kalabria e kanë të pamundur t’i shfrytëzojnë ballkonet
Të rrallë janë ata banorë që në lagjen Kalabria në kryeqytet që i shfrytëzojnë ballkonet. Kjo për shkak të kundërmimit të lumit “Mat”, i cili kalon pranë banesave të tyre në lagjen Kalabria në kryeqytet. Era që lëshon ky lum, për shkak të derdhjes së ujërave të zeza në... Më shumë
Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, mori pjesë në hapjen e fushatës për promovimin e Regjistrit të Diasporës, me moton “Ti je pjesë e atdheut”, e cila u bë sot në Prishtinë, nën organizimin e Ministrisë së Diasporës. Duke e konsideruar ditën e sotme si shumë... Më shumë
Arrestohet i shumë kërkuari nga Policia e Kosovës
Rrahim Abdullahu, i njohur me nofkën “Rrumqi”, i kërkuar prej vitesh nga Policia e Kosovës është arrestuar mbrëmë në Prishtinë. Burimet e Indeksonline brenda policisë kanë thënë se pas disa hetimeve intensive është bërë i mundur arrestimi i Abdullahut i cili bashkë me djalin e axhës së tij, Ilirin,... Më shumë
Me veturë të vjedhur shëtitet në Prishtinë
Policia e Kosovës ka njoftuar se e kanë ndaluar një të dyshuar mashkull, i cili ishte duke e vozitur një veture të raportuar si e vjedhur. Rasti ka ndodhur në rrugën “Vasil Antoni” në ora 09:10. Vetura është konfiskuar, ndërsa i dyshuari pas intervistimit me vendim të prokurorit është... Më shumë
Fermerët aplikues janë ankuar në muajin maj se vonesa e publikimit të listës së përfituesve të këtyre subvencioneve ua ka bllokuar rreth 30 hektarë tokë, shkruan sot Koha Ditore. Shpërndarja e fidanëve të mjedrës për fermerët e Komunës së Podujevës është shtyrë për në vjeshtë pasi asnjë ofertues nuk ka... Më shumë
Kosova ka vetëm një sektor ekonomik me bilanc pozitiv
I vetmi sektor pa deficit janë shërbimet. Fuqia e lirë punëtore vlerësohet se ka ndikuar, ndërsa mungesa e reformave ka bërë që prodhimtaria të jetë ende e dobët/ Sektori i shërbimeve është i vetmi sektor i ekonomisë, në të cilin Kosova e ka një bilanc pozitiv sa u përket shkëmbimeve... Më shumë
Ambasadori Minxhozi: Demarkacioni nuk zgjidhet me flamuj
Ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi, ka kërkuar nga pushteti dhe opozita kosovare që të dialogojnë për t’i zgjidhur mosmarrëveshjet për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi. Ai ka thënë se vendosja e flamujve nuk e zgjidh këtë problem. Minxhozi një intervistë për gazetën “Zëri” ka thënë... Më shumë
Komuna ku nuk i duan targat RKS (FOTO)
Asnjë shenjë e shtetit të Kosovës, madje as targat me RKS nuk duan t’i shohin në veturë. Ky është veriu i Kosovës, të cilin po e sjellim nëpërmjet fotografive. Siç thotë një qytetar që ka vizituar veriun, atij iu është rekomanduar që të heq targat RKS, në mënyrë “që... Më shumë
Komuna e Prishtinës nuk ka para t’i shlyejë borxhet (VIDEO)
Komuna e Prishtinës mund të përballet me keqësim të situatës financiare. Krejt kjo për shkak se kjo komunë ka hyrë në borxhe, të cilat nuk ka mjete për t’i shlyer, raporton KTV. Kjo dhe shumë shkelje të tjera janë gjetjet e raportit të Auditorit të Përgjithshëm për kryeqytetin. Komuna... Më shumë
Këngëtari Labinot Tahiri shpall kandidaturën për kryetar të Ferizajit (VIDEO)
Këngëtari Labinot Tahiri – Labi ka shpallur kandidaturën e tij për kryetar të qytetit të Ferizajt. Labi në një intervistë për emisionin “Express” të KTV-së, ka thënë se do të garojë për kryetar të Ferizajt në zgjedhjet komunale që do të mbahen në vitin 2017. “Synimi im është që... Më shumë