Policia e Kosovës është duke kërkuar mbi 90 mijë copë fishekë të kalibrit të ndryshëm për nevoja zyrtare të pjesëtarëve të saj, raporton Indeksonline. Kohëzgjatja e kontratës publike kornizë është 36 muaj ndërsa operatori ekonomik obligohet të bëjë furnizim me municion të kalibrit 12.7 x 99,  8.6 x 70,... Më shumë
Arrestohet në Kosovë i shumëkërkuari nga Shqipëria
Policia e Kosovës ka arrestuar shtetasin e Shqipërisë i shpallur në kërkim, Gertjan Hamdiu, 22-vjeç, banues në Durrës, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Gjirokastër, e ka dënuar atë me 3 vjet e 4 muaj burg, për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”, raporton Indeksonline. Në prill të vitit... Më shumë
Mbishkrime të rënda antishqiptare në Shkup
Mbishkrime me përmbajtje rastiste janë parë në autobusët publik të Shkupit. Televizioni Shenja raporton se këto mbishkrime janë shkruar në autobusin numër 57, që ka pikënisjen në komunën e Butelit, ndërsa mes tjerash kalon edhe nëpër Çair. Qytetarët ankohen se autorët e këtyre veprave nuk kapen, edhe pse autobusët... Më shumë
Banorët e lagjes Kalabria e kanë të pamundur t’i shfrytëzojnë ballkonet
Të rrallë janë ata banorë që në lagjen Kalabria në kryeqytet që i shfrytëzojnë ballkonet. Kjo për shkak të kundërmimit të lumit “Mat”, i cili kalon pranë banesave të tyre në lagjen Kalabria në kryeqytet. Era që lëshon ky lum, për shkak të derdhjes së ujërave të zeza në... Më shumë
Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, mori pjesë në hapjen e fushatës për promovimin e Regjistrit të Diasporës, me moton “Ti je pjesë e atdheut”, e cila u bë sot në Prishtinë, nën organizimin e Ministrisë së Diasporës. Duke e konsideruar ditën e sotme si shumë... Më shumë
Arrestohet i shumë kërkuari nga Policia e Kosovës
Rrahim Abdullahu, i njohur me nofkën “Rrumqi”, i kërkuar prej vitesh nga Policia e Kosovës është arrestuar mbrëmë në Prishtinë. Burimet e Indeksonline brenda policisë kanë thënë se pas disa hetimeve intensive është bërë i mundur arrestimi i Abdullahut i cili bashkë me djalin e axhës së tij, Ilirin,... Më shumë
Me veturë të vjedhur shëtitet në Prishtinë
Policia e Kosovës ka njoftuar se e kanë ndaluar një të dyshuar mashkull, i cili ishte duke e vozitur një veture të raportuar si e vjedhur. Rasti ka ndodhur në rrugën “Vasil Antoni” në ora 09:10. Vetura është konfiskuar, ndërsa i dyshuari pas intervistimit me vendim të prokurorit është... Më shumë
Fermerët aplikues janë ankuar në muajin maj se vonesa e publikimit të listës së përfituesve të këtyre subvencioneve ua ka bllokuar rreth 30 hektarë tokë, shkruan sot Koha Ditore. Shpërndarja e fidanëve të mjedrës për fermerët e Komunës së Podujevës është shtyrë për në vjeshtë pasi asnjë ofertues nuk ka... Më shumë
Kosova ka vetëm një sektor ekonomik me bilanc pozitiv
I vetmi sektor pa deficit janë shërbimet. Fuqia e lirë punëtore vlerësohet se ka ndikuar, ndërsa mungesa e reformave ka bërë që prodhimtaria të jetë ende e dobët/ Sektori i shërbimeve është i vetmi sektor i ekonomisë, në të cilin Kosova e ka një bilanc pozitiv sa u përket shkëmbimeve... Më shumë
Ambasadori Minxhozi: Demarkacioni nuk zgjidhet me flamuj
Ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi, ka kërkuar nga pushteti dhe opozita kosovare që të dialogojnë për t’i zgjidhur mosmarrëveshjet për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi. Ai ka thënë se vendosja e flamujve nuk e zgjidh këtë problem. Minxhozi një intervistë për gazetën “Zëri” ka thënë... Më shumë