A ndikon fushata elektorale te qytetarët e pavendosur, flasin analistët
Qytetarëve të Republikës së Kosovës, fushata e partive politike në prag të zgjedhjeve nuk u ndihmon të zgjedhin se ku do ta vendosin votën. Kështu thuhet në raportin e organizatës Demokracia në Zhvilim. E sipas njohësve të çështjeve politike, vetëm gjuha retorike që përdorët në fushata u ndihmon qytetarëve... Më shumë
Kosova ka nevojë për politikanë që i do gjithë populli, e jo vetëm një parti
Nga Mehmet PRISHTINA Partitë politike janë si mbetjet inerte që vijnë në breg të lumit dhe shkojnë varësisht nga intensiteti i reshjeve, ndërkaq politikanët gjithpopullor dhe idetë e tyre sublime janë si lumenjtë që nuk shterojnë kurrë dhe që rrjedhin vazhdimisht drejt hapësirave më të gjëra akumuluese. Le ta... Më shumë
Union doganor ballkanik!

Union doganor ballkanik!

Opinione 26 September, 2019, 11:16

Nga Mersel Bilalli Gjatë historisë, Ballkani ka qenë i njohur për hipertalent për prodhim të së keqes. Këtu është e zakonshme që edhe ateistët të citojnë librat e Zotit. Fjalët e zbrazëta këtu janë më të preferueshme sesa punët e ndershme. Mjafton ato t’i ngjyrosni me një lloj patriotizmi... Më shumë
Dialogu i imponuar mes Kosovës dhe Serbisë
Abdulla Mehmeti Dialogu i imponuar dhe komplikuar pa të drejtë mes dy shteteve të pavarura dhe sovrane, të Kosovës dhe atij të Serbisë, duhet të përfundojë sa më parë me njohjen reciproke dhe pa kushte mes këtyre dy shteteve fqinje, në interes të paqes, sigurisë ndërkombëtare, integrimeve euroatlantike dhe... Më shumë
SEKULARIZMI, TOLERANCA DHE HAKU

SEKULARIZMI, TOLERANCA DHE HAKU

Opinione 24 September, 2019, 16:37

Projekti rilindës propagandonte drejtimin nga Perëndimi si dëshirë për t’u modernizuar. Ata nuk bënin thirrje për t’u tëhuajësuar nga identiteti kombëtar, ku bën pjesë edhe Islami. Burrat e Rilindjes e idealizonin fuqinë materiale të Evropës – edhe ato të ideve – por jo në kurriz të identitetit shqiptar. Projekti... Më shumë
SHBA dhe Britania: Pse nuk u dënua Tahiri?!
Ç’paska qenë ky Sajmir Tahiri si një “magazinë” me videopërgjime sa i ka futur frikën krejt mazhorancës, qeverisë, kryeministrit, pse jo edhe opozitës! Reagime të ashpra nga ndërkombëtarët për rrëzimin e akuzave për trafik droge ndaj ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri. Ambasada e  SHBA e cilëson: “Vendim shkurajues”! Diplomati... Më shumë
Qysh me iu besu?

Qysh me iu besu?

Opinione 20 September, 2019, 17:29

Kanë rrejtë e mashtru tash njëzet vjet. Çka nuk kanë premtu, e pak kanë realizu. Tash i ftojnë qytetarët që t’i votojnë prapë, sepse kësaj here e kanë përnjëmend. Se do ta luftojnë korrupsionin, do ta bëjnë shtetin. Shtetin që e kanë vjedhë e plaçkitë. Qysh me iu besu?... Më shumë
Kosovë – përshtypje nga jugu i harruar i Evropës
Në Kosovë më solli një udhëtim investigativ gazetaresk. Për herë të parë në jetë. Përshtypjet e mia nga një vend i vogël me probleme të mëdha – dhe njerëzit shumë të gatshëm për ndihmë Matthias von Hein, DW Përshtypja ime e parë nga Kosova? Kjo fillon që nga aeroplani.... Më shumë
Kosovë, përshtypje nga jugu i harruar i Evropës
Në Kosovë më solli një udhëtim investigativ gazetaresk. Për herë të parë në jetë. Përshtypjet e mia nga një vend i vogël me probleme të mëdha – dhe njerëzit shumë të gatshëm për ndihmë Nga Matthias von HEIN Përshtypja ime e parë nga Kosova? Kjo fillon që nga aeroplani.... Më shumë
ANALIZË | Reflektimi i zhvillimeve ndërkombëtare në politikën e jashtme të Republikës së Kosovës
Prof. ass. dr. Sabri Kiçmari 4.2. Pranimi i Kosovës në organizata ndërkombëtare Pranimi i Kosovës në Kombet e Bashkuara është problem serioz i politikës së jashtme të Kosovës. Pengesë primare për pranimin e Kosovës në Kombet e Bashkuara paraqet neni 4, al. 2 i Kartës së Kombeve të Bashkuara,... Më shumë