Hilmi Haradinaj ty vdekja nuk të tretë por të fal përjetësinë
Shkruan: Jahja Lluka Sot të përcjellëm në botën e amshimit, por vepra jote e madhe do jetojë sa të këtë frymë shqiptari. Nga pragu i shpisë sate u rritën trima e dolën heroj, të cilët ti si baba i frymëzove me urti e atdhedashuri, e atëherë kur kohrat e... Më shumë
Kosova duhet të pastrohet nga Hoxhallarët Turko-Serb-Arab si Bedri Bytyqi
Deklarata e të vetquajturit Hoxhë Bedri Bytyqi për varrimin e babait të kryeministrit Ramush Haradinaj, Hilmi Haradinaj, përbën skandalin dhe ofendimin më të madh kombëtar që mund ta bëjë një klerik religjioz. Modeli i hoxhallarëve terroristë që fshihen me mbiemra shqiptarë si ky kriminel me emrin Bedri Bytyqi, është... Më shumë
Nga Llapi deri tek yjet dhe prapa
Jakup Abrashi respektohet si një prej trajnerëve më të mirë që e ka pasur Kosova ndonjëherë. Mirëpo, po i njëjti Abrashi ka qenë përgjithmonë temë e një shakaje të madhe.Fadil Vokrri, një djalosh i ri i talentuar nga Llapi i Podujevë e kishte shkuar në Trepçë, ekip që luante... Më shumë
Jo dialog pa liberalizim

Jo dialog pa liberalizim

Opinione 8 June, 2018, 11:23

Nga: Imer Mushkolaj Do të ishte vetëvrasje politike që dialogu të vazhdojë pa heqjen e vizave. Kjo është më e pakta që Kosova mund ta kërkojë nga BE. Edhe ashtu gjithçka ka shkuar në favor të Serbisë. Qytetarët e Kosovës nuk mund të mbeten edhe më tutje peng as... Më shumë
“Vllau Erdogan”, si një pengesë drejt Brukselit?
Andi Bushati Një intervistë e zakonshme e Edi Ramës në “France 24”, ka përzierë në mënyrë artificiale në Shqipëri emrin e Erdoganit me atë të rrugës së vendit drejt hapjes së negociatave. Një pjesë po përpiqen ta shesin miqësinë e kryeministrit shqiptar me sulltanin e ri të Ankarasë, si... Më shumë
Rrugëtimi drejt rikthimit

Rrugëtimi drejt rikthimit

Opinione 26 May, 2018, 11:52

HALIL MATOSHI Vizita e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj në Vatikan dhe takimet, së pari me Sekretarin e shtetit, Kardinalin Pietro Parolin, e pastaj edhe me Atin e Shenjtë Papa Françeskun, është një moment kthese për Kosovën dhe rrugën e saj të vërtetë euroatlantike. Kryeministri kërkoi njohje... Më shumë
Mbi ngjarjet e vitit 81 dhe nostalgjikët e Jugosllavisë
Postimi i plotë i Jakup Krasniqit: Nuk është hera e parë, as tek ne e as në historinë e njerëzimit që skllevërit jo vetëm përjargen, por edhe gërvallën për skllavërinë. NGJARJET E VITIT 1981 NË SYTË E AUTORËVE TË HUAJ Është për t’u çuditur si edhe sot, pas 37... Më shumë
8 kërkesat politike të BE-së që dolën nga Samiti i Sofjes drejtuar Ballkanit Perëndimor
Bashkimi Evropian kërkonvetëdijesim nga popujt e Ballkanit Perëndimor mbi zgjedhjen e liderëve të tyre dhe se me zgjedhjet e tyre po ua vështirësojnë punën vetes dhe BE-së drejt zhvillimit dhe demokracisë. Po ashtu, BE-ja u drejtohet liderëve të Ballkanit Perëndimor se nuk do të mbyllin njërin sy para autoritarizmit,... Më shumë
Edhe unë e kam një përvjetor
Kjo histori e imja, ky përkujtim i imi ndoshta i mëson shpirtzinjtë se shpifjet e tyre mund t’ia hapin gropën dikujt – si ata mua – por të fitojnë ndaj të drejtëve jo ngase gropë, brenda, janë vetë. Shpresoj që vitin tjetër mos ta përkujtoj më këtë shembje të... Më shumë
Pesë hapa bashkë dhe një hap ku rrëzohemi
Nëse ne do të jemi shkaktarë të bllokimit të finales së dialogut, kjo nuk do të ketë pasoja për Serbinë, apo, ajo do të ecë tutje kah BE-ja, sepse ne do të jemi përgjegjës për dështimin e dialogut. Shkruan: Blerim Shala Nëse të gjithë politikanët relevantë të Kosovës, si... Më shumë