Gabimi me ushtrinë dhe çfarë duhet bërë për të përmirësuar pozicionin e jashtëm të Kosovës
Nga Adri Nurellari Provokimet e fundit të Serbisë ndaj Kosovës si ndërtimi i murit në Mitrovicë, rifreskimi i mandateve të arrestit që sollën ndalimin e ish-kryeministrit Haradinaj, si dhe nisja e trenit poshtërues rus, kanë alarmuar gjithë opinionin publik shqiptar dhe sjellë në qendër të vëmendjes nevojën për krijimin... Më shumë
Kjo Europë nuk ka më shumë se 3 vite jetë. Profecia e filozofit që parashikoi krizën e kapitalizmit dhe fitoren e Trumpit
Projekti europian do të vritet nga kombinimi i dy forcave më të fuqishme në botë: rebelimi popullor dhe demokratik, dhe tregjet financiare. Euro dhe projekti europian po ecin kundër kësaj rryme. Liberalët paranojakë thonë që është i rrezikshëm. Po, por për shkak se është shumë inteligjent. Filozofi anglez John Gray,... Më shumë
Gjeopolitika e Shteteve të Bashkuara të Donald Trumpit
Nga Armin Tirana Sa ndryshon gjeopolitika amerikane me ardhjen e banorit të ri të Shtëpisë së Bardhë? Qysh nga pasLufta e Dytë Botërore, megjithëse në alternimin e administratave republikane dhe demokrate, Shtetet e Bashkuara kanë luajtur një rol qendror në krijimin e strukturave mbajtëse të jetës politike ndërkombëtare. Zgjedhjet... Më shumë
Përse Tirana është e ndarë, përballë shqiptarëve të bashkuar në Maqedoni?
Nga Mero Baze Partia Demokratike në Shqipëri, duket se ka nxitur shqiptarët në Maqedoni të formojnë një qeveri me Nikolla Gruevskin. Edhe pse në Maqedoni nuk është arritur ende ndonjë marrëveshje për formimin e qeverisë, por të dy palët kanë pranuar kërkesat e shqiptarëve, zyra e Lulzim Bashës në... Më shumë
Presidenti Thaçi po paralajmëron “ditë të rënda” për Kosovën
Unë mendoj – të mos keqkuptohem, kjo nuk është dëshirë e imja – se ditët e rënda po vijnë për Presidentin Thaçi dhe për disa shokë të tij. Ai nuk do të bënte mirë që ta ngatërronte fatin e Kosovës me fatin e tij Për Presidentin Thaçi, ish Kryeadministratori... Më shumë
Ballkanit i kanoset përsëri luftë
Nga Thomas Frankenfeld, “Hamburger Abendblatt” Gjendja politike e Evropës është mëse e diskutueshme. Dalja e Britanisë së Madhe nga shtëpia e përbashkët e Unionit Evropian, riorientimi populist djathtas, nëse jo nacionalist në shumë shtete, kursi agresiv i Rusisë dhe mbase edhe një luftë tregtare me SHBA-të e gërryejnë idilën... Më shumë
Gorbachev: E gjithë bota po e presin luftën
Ish-kryetari i Bashkimit Sovjetik, Mikhail Gorbachev, është shprehur i brengosur lidhur me zhvillimet e fundit globale dhe kërcënimet për luftë. Ai në një shkrim autorial ka kritikuar fuqitë botërore se po rrezikojnë luftë, ndërsa ka përmendur edhe fuqinë bërthamore të SHBA-ve dhe Rusisë, njofton sovrani.info. Ish-kreu BRSS-së ka dhënë... Më shumë
Po u nda Kosova…

Po u nda Kosova…

Opinione 25 January, 2017, 19:10

Nga Enver Robelli As ndarja e Kosovës nuk mund të jetë tabu, por ndërsa bashkësia ndërkombëtare nuk favorizon ndryshim të kujve në Ballkan, shqiptarët mund të luajnë vetëm vallen e Beogradit. Dhe pastaj do të humbin më shumë se dy-tri komuna në veri të Kosovës. Mirë, ore, mirë, po... Më shumë
Zot, ruaje Kosovën nga Presidenti!
Sovrani.info Presidenti i Kosovës është personalitet që shumë herë e ka dëshmuar se interesin personal e ka mbi të gjitha. Rastet janë te vjetra dhe të reja, të shumta dhe të dhimbshme. Presidenti ishte ai, që u bë se nuk kishte ndodhur asgjë, kur u arrestua nënkryetari i partisë... Më shumë
Rusishten, Merkeli e di. I duhet të mësojë “Trumpishten”
A është kjo një gjë për të cilën duhet të shqetësohemi vërtetë? A do ta frenojnë Trumpin këshilltarët e tij? A do e zbusë zyra? A e di, apo e kupton ai, atë që thotë? Në fund, gjermania që duhet ta gjejë këtë është Znj. Merkel. Ajo është në... Më shumë