Dy sisteme, një botë

Dy sisteme, një botë

Opinione 6 September, 2019, 10:42

Ashtu si Lufta e Ftohtë e shekullit të XX midis Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Sovjetik, rivaliteti i ri midis Kinës dhe Perëndimit është një garë midis sistemesh politike tërësisht të papërputhshme. Dhe ideja që liria dhe demokracia do të mbizotërojnë s’mund të merret më si e mirëqenë. Autor: Joschka... Më shumë
I buzëqeshim (vetëm) celularit

I buzëqeshim (vetëm) celularit

Opinione 4 September, 2019, 14:01

Jetojmë në një regjim të dyfishtë: flasim, përqafohemi, puthemi me një person tjetër, por truri ynë është sintonizuar diku tjetër, me zilen e telefonit kur vjen një mesazh Nga Masimo Amaniti Kur në të kaluarën hipnim në autobus ose në metro, ishte e zakonshme të shihnim pasagjerë të zhytur... Më shumë
Politika e Fatit

Politika e Fatit

Opinione 30 August, 2019, 14:18

Votimet nuk kanë të bëjnë me lojërat e fatit, edhe pse në votime mund të luhet me fatin e gjithë një populli. Nga Blerim Shala Sa herë shpallen zgjedhjet e reja të përgjithshme në Kosovë (e ato, prej pavarësisë e këndej, që të gjitha ligjërisht kanë qenë zgjedhje të... Më shumë
Një shoqëri e vetëbllokuar

Një shoqëri e vetëbllokuar

Opinione 26 August, 2019, 12:17

Shoqëria jonë  është e dështuar edhe për një shkak themelor: elitat politike dhe intelektuale realisht kanë hequr dorë nga shqiptarizmi, nga ideologjia kombëtare, nga morali kombëtar, nga vlerat kombëtare. Shkruan: Milazim KRASNIQI Zgjedhjet parlamentare pritet të mbahen shpejt, por ato nuk do të ofrojnë asnjë zgjidhje të problemeve të grumbulluara... Më shumë
Ja se çfarë heq një nuse shqiptare përpara se të martohet
Nga Anisa Bega Meqë jemi në sezon dasmash, më erdhi në mendje të shkruaj diçka meqë edhe vetë për pak javë do martohem. Secila zonë ka zakonet e veta, por urimet e njerëzve janë ato që bëjnë diferencën. Ka raste ku ka njerëz që nuk shtiren dot, sikur janë... Më shumë
Paradoksi i populizmit

Paradoksi i populizmit

Opinione 20 August, 2019, 23:15

Nga Simon Johnson Mposhtja e populizmit, kërkon ballafaqimin me një realitet themelor:politikat e keqija ekonomike, nuk sjellin domosdoshmërisht humbjen e pushtetit nga një qeveri. Në fakt, tashmë është plotësisht e mundur që populistët e papërgjegjshëm të forcojnë shanset e tyre për t’u rizgjedhur, duke bërë premtime edhe më të... Më shumë
Koalicioni pragmatik

Koalicioni pragmatik

Opinione 19 August, 2019, 23:12

Nga Rrahman Paçarizi AAK-ja i ka votat dhe një moment interesant te euforisë elektorale për shkak te disa veprimeve populiste. PSD-ja me kapacitete njerëzore në udhëheqje (Shpend Ahmeti, Dukagjin Gorani, Visar Ymeri, dy Dardanët, Aida Dërguti, Shqipe Pantina etj) e ka ekspertizën dhe marrëdhënien me publikun. Këta dy komponente... Më shumë
Mjaft më!…

Mjaft më!…

Opinione 16 August, 2019, 23:10

Hamdi Ndrecaj Për çudi secili pushtet i cilësdo partie apo koalicioni që nga UNMIK-u ka premtuar sigurim shëndetësor, liberalizim, vende pune dhe përspektivë, por të gjitha këto premtime ishin sa për lëmë leshi dhe për konsum politik. Sigurimet shëndetësore dhe kartoni I gjelbër janë peng i mafisë së kompanive... Më shumë
Vdiq Arbër Xhaferi, rroftë Arbër intelektuali
Ejup Berisha Shtat vite pa Arbër Xhaferin janë pra kac shumë kohë pa të fizikisht po jo edhe pa bagazhin e tij shumë të madh shumë të pasur dhe tepër të thellë intelektual. Mungesa ndjehet atë e ndjejnë më së shumti njerëzit e mirë dhe intelektualët e mirfilltë të... Më shumë
Të jetosh në gjendje emergjente
Diplomati dhe albanologu i njohur gjerman, Johann Georg von Hahn (1811 – 1869), ka shkruar për dallimet ndërmjet njeriut perëndimor dhe atij lindor. Sipas tij në perëndim njeriu jetonte nën sundimin e ligjit, i cili, qoftë mbrojtës dhe kërcënues, e shoqëronte njeriun në rrugën e tij të jetesës, nga... Më shumë