The Guardian: Grushti shteti nga Erdogani nuk ishte nga ushtria
Çfarë ndodh në Turqi është e rëndësishme. Ajo bën pjesë në G20-ën, në një pjesë të ndjeshme të botës dhe është në kufi me Irakun, Iranin dhe Sirinë. Turqia është një aset për aleatët e saj në NATO kur bëhet fjalë për të luajtur rol kyç në rajon. Mund... Më shumë
Po reformës, po amerikanëve!
 Nga Andrea STEFANI Qëndresa e Berishës përballë edhe amerikanëve ka nisur të lëkundë pozicione edhe në kampin e mbështetesve të reformës. Dje ishte Karlo Bolino që i këshillonte Ramës që për hir të një realpolitike lidhur me zgjedhjet e ardhëshme dhe ruajtjen e pushtetit, të bëjë një hap prapa... Më shumë
A është “Terrorizëm islamik” apo “Terrorizëm në emër të Islamit”?
Nga Berat Buzhala Për të ditur përgjigjën në këtë pyetje, duhet të shtrojmë pyetjen se ku është qendra e islamizmit? Ku është Kalifi dhe ku janë dijetarët? Të shkruash prej periferisë për tema kaq të mëdha, kaq serioze, siç është religjioni dhe qytetërimi, vazhdimisht më është dukur një akt... Më shumë
Shkruan për Sovrani.info Prof. Dr. Lisen Bashkurti Demarkacioni duhet të jetë jo vetëm ndarje kufiri midis Kosovës dhe Malit të Zi, por edhe një ndarje përherë e më e thellë edhe në politikën dhe shoqërinë kosovare dhe mbarëshqiptare. Në qëndrimin ndaj draft-demarkacionit ndarja po thellohet si ortek asimetrik: Sa... Më shumë
Çamëria

Çamëria

KryesoretOpinione 10 July, 2016, 13:20

Materiali i mëposhtëm është një studim i sintetizuar dhe thuajse shterues mbi historinë e Çamërisë nga origjina deri në ditët e sotme nga profesor Pëllumb Xhufi. Ky material u botua për herë të parë dhe i plotë me vijim në disa numra në gazetën ‘DITA’ për të sqaruar një... Më shumë
Letër myslimanëve të Facebook­ut
Nga Mehmet Kraja 1. Tashmë që mbaroi muaji i Ramazanit dhe festa e tij, Fitër Bajrami, iku pa kthim edhe për këtë vit, dua të bashkëbisedoj pak me miqtë e mi në Facebook, të cilët, siç mund ta merrni me mend, nuk janë të paktë dhe ndonjëri syresh, duke... Më shumë
  Shkruan për Sovrani.info Prof. Dr. Lisen Bashkurti Në pikun e presionit të pa principtë të një grushti firmëtarësh të draft-marrëvëshjes për demarkacionin Kosovë-Mali i Zi ngrihet zëri i aryeshëm, i drejtë dhe i dobishëm i Kryetarit të Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli. Kryetari Veseli kërkon që draft-marrëveshja e... Më shumë
Prof. Dr. Lisen Bashkurti Vite më parë edhe për gabimet tona krijuam problemin serioz territorial në Veri të Mitrovicës me Serbinë. Mirëpo në kohë lufte ndodhin edhe gabime. Gabimet e disave gjatë luftës në Veri të Mitrovicës po paguhen në paqe dhe nga mbarë populli i Kosovës. Tani me... Më shumë
Përpjekjet kundër reformës dështuan! Koha që të sundojë ligji
Nga Spartak Ngjela Përpjekjet kundër Reformës shqiptare dështuan. Por a e kupton dot kryeministri aktual shqiptar se çfarë fillon pas miratimit të saj? Nuk ka rëndësi të dimë se çfarë kupton ose jo kryeministri shqiptar. E rëndësishme është të rendisim çështjet substanciale që duhet të zgjidhen pas miratimit të... Më shumë
Jakup Krasniqi tregon se si mund të zgjidhen problemet në Kosovë
Jakup Krasniqi, në një shkrim në faqen e tij në Facebook ka treguar se si mund të zgjidhen problemet në Kosovë. Sipas tij, ndonëse problemet janë të thella kanë një zgjidhje: vetëm qytetarët në zgjedhje të lira demokratike të parakohshme apo të jashtëzakonshme. “Vendi duhet të qeveriset nga ata... Më shumë