Koha të zgjedhësh mes SHBA e BE, dhe Sali Berishës!
Nga Mero Baze Spiralja e dështuar e negociatave në të cilën Partia Demokratike kërkon të fusë propozimin final hibrid të SHBA për reformën në drejtësi, është një mënyrë për të fshehur “veton” që Sali Berisha ka vënë kundër reformës në grupin parlamentar të Partisë Demokratike. Në negociatat e djeshme... Më shumë
Për sovranitetin dhe sovranistët!
Nga Alfred Peza Reforma ne Drejtësi prej dy javësh ka ngecur ne rrjetën e pretendimeve te opozitës, se prezenca e ndërkombëtareve ne procesin e “vetingut” te gjyqtareve, prokuroreve dhe drejtuesve te ardhshëm te sistemit te ri, cenon sovranitetin e Shqipërisë. Per ta ndryshuar këtë, nuk mjafton as fakti se 91%... Më shumë
Një apel për deputetët e PD nga një demokrat: Votoni reformёn pёr Shqipёrinё, jo pёr Salinë. Mos mbroni krimet e tij
Nga Zef Brozi Me 21 Korrik cdo deputet i Mazhorancёs dhe Opozitёs dhe gjithё Parlamenti i Shqipёrisё ka shansin e madh tё dёshmojё me votёn e vet Pro Projektit tё Reformёs pёr Drejtёsinё se e do Shqipёrinё, se ёshtё pёr pranimin e Shqipёrisё nё Bashkimin Europian, se ёshtё pёr... Më shumë
Një popull që hesht është i destinuar të shtypet
Nga Bedri Islami Reformë, antireformë. Sovranitet, ndërkombëtarë. Reformistë, antireformistë.Vendas ,te huaj. Dorëheqje, qeveri teknike, rroftë 88-ta, poshtë 88-ta. Një gjykatëse e Gjykatës së Lartë merr 50 mijë euro për një vendim gjyqësor. Një gjykatës tjetër,antar i Këshillit të Lartë të Drejtësië,nuk justifikon dot 2 milionë euro. Për të transferuar... Më shumë
Prof. Dr. Lisen Bashkurti për sovrani.info Si kurrë më parë kam marrë letra, kërkesa dhe komente nga patriotë prej katër anëve të botës lidhur me reformën në drejtësi. Pavarësisht se nuk jam ekspert i drejtësisë, shqetësimi i madh kombëtar, publik dhe ndërkombëtar po më bën të dal përtej kufijve... Më shumë
Çfarë ndodh në Turqi është e rëndësishme. Ajo bën pjesë në G20-ën, në një pjesë të ndjeshme të botës dhe është në kufi me Irakun, Iranin dhe Sirinë. Turqia është një aset për aleatët e saj në NATO kur bëhet fjalë për të luajtur rol kyç në rajon. Mund... Më shumë
Po reformës, po amerikanëve!
 Nga Andrea STEFANI Qëndresa e Berishës përballë edhe amerikanëve ka nisur të lëkundë pozicione edhe në kampin e mbështetesve të reformës. Dje ishte Karlo Bolino që i këshillonte Ramës që për hir të një realpolitike lidhur me zgjedhjet e ardhëshme dhe ruajtjen e pushtetit, të bëjë një hap prapa... Më shumë
A është “Terrorizëm islamik” apo “Terrorizëm në emër të Islamit”?
Nga Berat Buzhala Për të ditur përgjigjën në këtë pyetje, duhet të shtrojmë pyetjen se ku është qendra e islamizmit? Ku është Kalifi dhe ku janë dijetarët? Të shkruash prej periferisë për tema kaq të mëdha, kaq serioze, siç është religjioni dhe qytetërimi, vazhdimisht më është dukur një akt... Më shumë
Shkruan për Sovrani.info Prof. Dr. Lisen Bashkurti Demarkacioni duhet të jetë jo vetëm ndarje kufiri midis Kosovës dhe Malit të Zi, por edhe një ndarje përherë e më e thellë edhe në politikën dhe shoqërinë kosovare dhe mbarëshqiptare. Në qëndrimin ndaj draft-demarkacionit ndarja po thellohet si ortek asimetrik: Sa... Më shumë
Çamëria

Çamëria

KryesoretOpinione 10 July, 2016, 13:20

Materiali i mëposhtëm është një studim i sintetizuar dhe thuajse shterues mbi historinë e Çamërisë nga origjina deri në ditët e sotme nga profesor Pëllumb Xhufi. Ky material u botua për herë të parë dhe i plotë me vijim në disa numra në gazetën ‘DITA’ për të sqaruar një... Më shumë