Shtatë receta urbanistike për ndryshimet klimatike
  Nga Gentian Kaprata Ndryshimet klimatike janë një realitet që po e mohove, të kapin nga mënga e xhaketës. Përditë dhe më evidente bëhen ndryshimet e motit edhe në këtë vendin tonë të vogël. Duket se të jesh një vend territorialisht i vogël nuk të imunizuaka as nga sëmundjet... Më shumë
Pse TI deputeti/ja im/e sot hoqe dorë nga unë
Ismet Kryeziu Pse TI deputeti/ja im/e sot hoqe dorë nga unë. Kur do të më përfaqëson mua, kur ti të dëshiron, apo kur unë kam nevojë të flasësh e të protestosh, me mua e për mua. Ty deputeti/ja i im/e çka ta merr mendja, a ju ka kthye këtij... Më shumë
Letra e Mehmet Shehut për Enverin: Ismail Kadare mund të “shërohet”
Pas kritikës së ish diktatorit Enver Hoxha për Kadarenë dhe poemën e tij “Pashallarët e kuq”, Mehmet Shehu, në një letër drejtuar Hoxhës shkruan se shkrimtari mund të shërohet. Në letrën e dërguar, Shehu shkruan se “Mund edhe të gaboj kur them se Ismail Kadareja mund të shërohet, por... Më shumë
Islami demokratik i Sadiq Khan
Burri i momentit në Mbretërinë e Bashkuar, në mos në Europë, është qartazi Sadiq Khan – me origjinë nga Pakistani, mysliman me besim dhe kryebashkiaku i sapozgjedhur i Londrës. Ka disa mënyra për ta komentuar fitoren e Khan. Një mund të jetë të përsërisim vargun e ankesave që kundërshtari... Më shumë
Letër Donaldit nga një ish-drejtues i luftës së Kosovës
Nga Bedri Islami Nëse Donald Lu nuk do të kishte qenë ambasadori i një shteti të fuqishëm dhe të shumëdashur në Shqipëri, me siguri shumë vetë do të kishin menduar se ai është gabimisht këtu, ose, çfarë është më e keqja, ai nuk e di ende se ku e... Më shumë
E meritonte Enver Hoxha heroizimin pas mbledhjes së Moskës?
Studimi i paradokohëve i autorit Met Dervishi “Intertekstualja dhe Disidenca te Dimri i Vetmisë së madhe” më shërbeu si nxitje që të shpreh opinionin e mëposhtëm. Fjala është pёr pёrshkrimin e personazhit tё diktatorit në roman, gjë për të cilën shkrimtarin Kadare e keqkuptojnë dhe e keqinterpretojnë dashakeqësisht. Do... Më shumë
Andi Bushati: Brutalë? Ambasadorët po kthehen në qesharakë. Po i sjellin vërdallë dhe janë futur në lojërat meskine
Trokitja brutale në dyert e partive i ka bërë dy ambasadorët kryesorë të perëndimit pre të kritikave për arrogancë. Por frika është se po ndodh krejtësisht e kundërta. Procesi i vështirë i reformës në drejtësi, po rrezikon ti shndërrojë ata në qesharakë. Deri më tani ka ndodhur pikërisht kjo.... Më shumë
Nga Mero Baze Përditë e më shumë Lulzim Basha po e kupton se spiralja e hipokrizisë me të cilën ka luajtur deri tani me reformën në drejtësi, po e rrezikon atë personalisht në parti. Qysh nga hapja  e këtij debati gjashtë muaj më parë, kur PD pranoi më në... Më shumë
Sovraniteti i korrupsionit

Sovraniteti i korrupsionit

Opinione 11 May, 2016, 12:44

Nga Andrea Stefani Ndërsa në “Top Story” po përfundonte një debat për reformën në drejtësi, në celularin e moderatorit Sokol Balla mbërriti ky mesazh: Më 1912 Shqipëria fitoi pavarësinë, me reformën në drejtësi, do fitojë sovranitetin! Qytetari që kish dërguar atë mesazh kish rrokur, në mendimin tim, më thelbësisht... Më shumë
Reforma në Drejtësi, ambasadorët dhe i kujt është turpi?
Nga Ardit Rada Ndërkohë që pak orë na ndajnë nga ‘qoka’ e ambasadorëve Lu dhe Vlahutin parti më parti, pikëpyetjet se çfarë do të ndodhë shtohen ora-orës. Në fakt, është e kotë të presësh diçka prej dy emisarëve politikë të Amerikës dhe Evropës përveçse mesazheve të koduara diplomatike. Ka... Më shumë