Lajmet që i bashkojnë pozitën dhe opoziten
Rreth dy lajmeve të mëdha, u bashkuan të gjithë në Kosovë, si qytetarët, ashtu edhe politikanët, si qeveritarët ashtu edhe opozitarët. Vështirë për të besuar. Por kështu është. Këtë e dimë të gjithë ne. Vështirë për të besuar. Por kështu është. Këtë e dimë të gjithë ne, transmeton lajmi.net... Më shumë
Nga Mero Baze Berisha ka formuluar tre qëndrime të reja. E para, ka pranuar se në vitin 1997, ka hapur depot “me qëllim që shqiptarët të mbroheshin” nga revolta e armatosur në Jug dhe përsëriti akuzat se Perëndimi solli armë kundër qeverisë nga deti. Më parë ai ka pasur... Më shumë
Qysh është vendi, edhe Kuvendi
Nga Petrit Musolli Nuk është çudi që sot deputetët nuk shkojnë në seancë të Kuvendit, ndërkohë që nuk e huqin asnjë fluturim jashtë vendit. Zgjedhja e tyre deputet varet ekskluzivisht prej liderave të tyre të partisë. Duke qenë subjektet tona të ndërtuara mbi liderin dhe varur plotësisht nga ai,... Më shumë
Mërgimtarët, qytetarët e shtetit pa identitet!
Florim Zeka -Simbolet e një shteti nuk janë gjë krejt e parëndësishme siç e kualifikojnë disa nga handikapët politië dhe qytetarët e pakujdesshëm të shtetit të Kosovës. Simbolet kombëtare (himni dhe flamuri) përveç identitetit kombëtar të një shteti, përcaktojnë të kaluarën historike, kulturën dhe traditën popullore. Përgjatë këtyre tetë... Më shumë
Zgjedhjet serbe dhe heshtja e Kosovës
Sovrani.info Mbajtja e zgjedhjeve serbe ne Kosovë sërish dëshmoi defansivën e udhëheqjes kosovare në raport me Beogradin. Mbase është rast unik në botë që një shtet të mbajë zgjedhje ne territorin e shtetit tjetër. Kjo ndodhë vetëm në Kosovë, ndërsa arsyetimet në formën – nuk ka pasur zgjedhje, por... Më shumë
Letër e hapun fqiut tim serb

Letër e hapun fqiut tim serb

Opinione 24 April, 2016, 16:04

Nga Sami Repishti Fqiu i im i vjetër: Nji vjet ma parë, kur dimni paloste krahët e bardhë e toka e jonë shkrihej për lulëzim e fllad pranveror, ti erdhe në Kosovë. Të pashë që kalove i harlisun nëpër rrugët e sheshet kosovare, i veshun me rrobe ushtarake, i... Më shumë
Shesheli-Zhirinovski serb drejt parlamentit!?
Prof. Dr. Lisen Bashkurti për sovrani.info Ne Serbi po mbahen zgjedhjet parlamentare. Këto zgjedhje janë të parakoheshme, të shpallur nga Qeveria Vuçiç me 17 janar 2016. Qëllimi politik i Vuçiçit është të sigurojë edhe një mandat tjetër katër vjecar në rrugëtimin e Serbisë drejt Bashkimit Evropian. Në këto zgjedhje... Më shumë
Tehun e opozitarizmit drejtone kundër regjimit
Jakup Krasniqi Na janë prishë zotnitë ndërvete. Kështu ishe vargu i një kënge për zotërinjtë e Prizrenit në një kohë e rrethana tjera. Ky varg lehtas mund të thuhet edhe për zotërinjtë e opozitës që janë çartur ndërveti, si në kohë të mbretit. A thua u prishen pse e... Më shumë
Fajin e ka Saliu

Fajin e ka Saliu

Opinione 22 April, 2016, 11:51

Artan Gaçi Jeruzalemi ështe qyteti ku kryqezohen gjithe fete e botes. Aty ndodhen te gjithe tempujt e cdo feje, katolike, muslimane, protestante, ortodokse greke, ortodokse armene, ortodokse etiopiane etj etj. Nuk ka perqendrim me te madh ne bote te kaq shume objekteve te kultin ne kaq pak metra katrore.... Më shumë
Çfarë na mësuan “Panama Papers”
Slavoj Žižek E vetmja surprizë e vërtetë e Panama Papers është që nuk të befasojnë aspak: a nuk kemi mësuar pikërisht atë që prisnim të mësonim? Megjithatë, është një gjë të dish gjërat në përgjithësi, dhe tjetër gjë të kesh para syve të dhëna të sakta. Eshtë pak a... Më shumë