Akademia e Malit të Zi ta tërheq fjalorin e turpshëm
Ledi Shamku-Shkreli Lexova reagimin e deputetit shqiptar në Parlamentin malazez, z. Nik Gjeloshaj të cilin e falenderoj me zemër, në lidhje me fjalorin e sapobotuar nga Akademia e Shkencave Malazeze. Profesionalizmi do që ta shihja me sy vetë atë faqe fjalori, e kështu i falem nderës gazetarit dhe mikut... Më shumë
Shtatë receta urbanistike për ndryshimet klimatike
  Nga Gentian Kaprata Ndryshimet klimatike janë një realitet që po e mohove, të kapin nga mënga e xhaketës. Përditë dhe më evidente bëhen ndryshimet e motit edhe në këtë vendin tonë të vogël. Duket se të jesh një vend territorialisht i vogël nuk të imunizuaka as nga sëmundjet... Më shumë
Pse TI deputeti/ja im/e sot hoqe dorë nga unë
Ismet Kryeziu Pse TI deputeti/ja im/e sot hoqe dorë nga unë. Kur do të më përfaqëson mua, kur ti të dëshiron, apo kur unë kam nevojë të flasësh e të protestosh, me mua e për mua. Ty deputeti/ja i im/e çka ta merr mendja, a ju ka kthye këtij... Më shumë
Letra e Mehmet Shehut për Enverin: Ismail Kadare mund të “shërohet”
Pas kritikës së ish diktatorit Enver Hoxha për Kadarenë dhe poemën e tij “Pashallarët e kuq”, Mehmet Shehu, në një letër drejtuar Hoxhës shkruan se shkrimtari mund të shërohet. Në letrën e dërguar, Shehu shkruan se “Mund edhe të gaboj kur them se Ismail Kadareja mund të shërohet, por... Më shumë
Islami demokratik i Sadiq Khan
Burri i momentit në Mbretërinë e Bashkuar, në mos në Europë, është qartazi Sadiq Khan – me origjinë nga Pakistani, mysliman me besim dhe kryebashkiaku i sapozgjedhur i Londrës. Ka disa mënyra për ta komentuar fitoren e Khan. Një mund të jetë të përsërisim vargun e ankesave që kundërshtari... Më shumë
Letër Donaldit nga një ish-drejtues i luftës së Kosovës
Nga Bedri Islami Nëse Donald Lu nuk do të kishte qenë ambasadori i një shteti të fuqishëm dhe të shumëdashur në Shqipëri, me siguri shumë vetë do të kishin menduar se ai është gabimisht këtu, ose, çfarë është më e keqja, ai nuk e di ende se ku e... Më shumë
E meritonte Enver Hoxha heroizimin pas mbledhjes së Moskës?
Studimi i paradokohëve i autorit Met Dervishi “Intertekstualja dhe Disidenca te Dimri i Vetmisë së madhe” më shërbeu si nxitje që të shpreh opinionin e mëposhtëm. Fjala është pёr pёrshkrimin e personazhit tё diktatorit në roman, gjë për të cilën shkrimtarin Kadare e keqkuptojnë dhe e keqinterpretojnë dashakeqësisht. Do... Më shumë
Andi Bushati: Brutalë? Ambasadorët po kthehen në qesharakë. Po i sjellin vërdallë dhe janë futur në lojërat meskine
Trokitja brutale në dyert e partive i ka bërë dy ambasadorët kryesorë të perëndimit pre të kritikave për arrogancë. Por frika është se po ndodh krejtësisht e kundërta. Procesi i vështirë i reformës në drejtësi, po rrezikon ti shndërrojë ata në qesharakë. Deri më tani ka ndodhur pikërisht kjo.... Më shumë
Nga Mero Baze Përditë e më shumë Lulzim Basha po e kupton se spiralja e hipokrizisë me të cilën ka luajtur deri tani me reformën në drejtësi, po e rrezikon atë personalisht në parti. Qysh nga hapja  e këtij debati gjashtë muaj më parë, kur PD pranoi më në... Më shumë
Sovraniteti i korrupsionit

Sovraniteti i korrupsionit

Opinione 11 May, 2016, 12:44

Nga Andrea Stefani Ndërsa në “Top Story” po përfundonte një debat për reformën në drejtësi, në celularin e moderatorit Sokol Balla mbërriti ky mesazh: Më 1912 Shqipëria fitoi pavarësinë, me reformën në drejtësi, do fitojë sovranitetin! Qytetari që kish dërguar atë mesazh kish rrokur, në mendimin tim, më thelbësisht... Më shumë