Diplomati shqiptar pa profil

Opinione 11 April, 2016, 11:24

Prof. Dr. Lisen Bashkurti për sovrani.info Diplomacia shqiptare është përballë sfidave të mëdha. Kohët e fundit janë rritur shumë zërat kritik nga brenda dhe jashtë ndaj saj. Ndër to ka edhe zëra racional dhe profesional qe lypet të konsiderohen seriozisht. Kritikat përfshijnë problematikat fqinjësore, vështirësitë e pakicave shqiptare përreth... Më shumë
BBC: Sfida gjigante e Thaçit për të qenë president unifikues
Hera e fundit, kur Kosova kishte zgjedhur një president në vitin 2011, shumë njerëz e kishin parë vetën duke kërkuar nëpër internet për të marrë vesh më shumë se kush ishte njeriu që tash e tutje do ta quanin president/e. Një zyrtare e lartë në hierarkinë e Policisë së... Më shumë
Prof. Dr. Lisen Bashkurti për sovrani.info 7 prill 2016. Si sot shtatëdhjetë vjet më parë, më 7 prill 1939, Shqipëria u sulmua nga fashizmi italian. Ishte ndër vendet e para viktimë e Aksit Nazi-Fashist, Rome-Berlin-Tokio. Fashistët italianë u pritën me rezistencë popullore. Patriotët e mëdhenj Mujo Ulqinaku, Abaz Kupi... Më shumë
Mes zarfit dhe zijafeteve: presidentja që s’ishte
Enver Robelli Edhe në fund të mandatit duhet të thuhet e vërteta për presidenten Atifete Jahjaga. Nuk është e vërtetë e këndshme për të. Ajo s’arriti të jetë e para e shtetit, as t’i prijë shoqërisë me asnjë vepër konkrete kundër të keqes. Kanceri i korrupsionit, nepotizmi, krimi dhe... Më shumë
Afera 150 milionë euro e Sali Berishës
Spartak Ngjela Situata në Shqipëri po rëndohet për ditë e më shumë për korrupsionin; sepse rrethi i investigimit po ngushtohet gjithmonë e më tepër. Dhe ja ç’po ndodh se fundi: sot PD vendosi të hyjë nesër në Parlament, “me amendamente”. Ç’ishte kjo kthesë nga këta “njerëz parimorë”? Është për... Më shumë
Kush fshihet pas Mulletit dhe koncesionit të ngjyrosjes së naftës?
Mero Baze Ismail Mulleti, biznesmeni i lakuar ne dosjen e skandalit, “Panama papers”,  është një nga biznesmenët e përdorur nga Partia Demokratike në fillimet e saj, si mbulesë për bizneset e lojërave të fatit që financonin Partinë Demokratike dhe gazetën e saj “RD”, si dhe më pas në ditët... Më shumë
Konflikti në Nagorni-Karabak dhe paralele Ruso-Serbe
Lisien Bashkurti për sovrani.info Këto ditë po ringjallet përsëri konflikti midis Azerbajxhanit dhe Armenisë në Nagorni-Karabak. Krahina ndodhet në jug-perëndim te Azerbajxhanit, në zonën kufitare midis kësaj republike dhe asaj të Armenisë. Nagorni-Karabaku është një krahinë malore si enklavë me popullsi të përzier me shumice armene dhe pakice azere.... Më shumë
Bebat  e kafiqave të Prishtinës
Nga Nora Hasani Fëmijën tënd nuk e ke pyetur nëse dëshiron të vijë në këtë botë, apo jo. Me veprimin tënd egoist për ta plotësuar dëshirën tënde për të qenë nënë apo babë e ke sjellë atë në jetë. Prandaj në çdo rast duhet që ta duash dhe ta respektosh si fëmijë, si... Më shumë
Serwer: Liria e Sheshelit nuk do të zgjasë shumë
Analisti amerikan Daniel Serwer, në një shkrim autorial ka reaguar ndaj aktgjykimit lirues të Tribunalit të Hagës për Vojislav Sheshel. “Në thelb, GjPNJ po thotë së një njëri i cili frymëzoi, rekrutoi dhe pozicionoi vullnetarë për të shkuar dhe luftuar në luftë, nuk është përgjegjëse për asnjë krim lufte... Më shumë
Serbia i përdhunoi, pushtetarët po i turpërojnë për së dyti me mashtrime
Hipokrizia e kësaj qeverie dhe krerëve të institucioneve të Kosovës këtyre ditëve ka arritur kulmin që tejkalon përtej mendjes së shëndoshë  të qenies njerëzore. Është fakt se “politika është art i se mundshmes”. Në politikë ka politikanë e politikanë, por politikanet e mirë janë vetëm ata që synojnë të... Më shumë