Mendime për historinë e feve si lëndë mësimore
Nga Aurel Plasari Në një shtet laik dhe, sidomos, të themeluar si laik, lënda e historisë së feve nuk ka se përse të mos ketë vendin e vet në programet arsimore. Në gjendjen e sotme problematike të kulturës shqiptare, specialistëve të arsimit nuk do t’u shkonte qëndrimi i aristokratëve... Më shumë
Ngjarje që godasin si kambana alarmi për qeveritarët?
Nga Jakup Krasniqi Ngjarje që godasin si kambana alarmi për qeveritarët? Dënimi i humanistes beogradase, Natasha Kandiq është një kambanë që duhet të godas fortë në veshët e të gjithë atyre që e përgatiten Raportin e Dick Martit, i cili çoi në Rezolutën e Këshillit të Evropës për “hulumtimin”... Më shumë
Kontributi kombëtar i intelektualëve shqiptar në botë
Muhamet Rogova për sovrani.info Populli shqiptar që konsiderohet ndër popujt më të lashtë të Evropës, në periudhën e antikitetit kishte arritur lulëzimin më të lartë duke formuar mbretëri të suksesshme me institucione të rregullta shtetërore të njohura në histori. Por me pushtimin e mbretërive shqiptare nga Perandoria Romake, territoret... Më shumë

Diplomati shqiptar pa profil

Opinione 11 April, 2016, 11:24

Prof. Dr. Lisen Bashkurti për sovrani.info Diplomacia shqiptare është përballë sfidave të mëdha. Kohët e fundit janë rritur shumë zërat kritik nga brenda dhe jashtë ndaj saj. Ndër to ka edhe zëra racional dhe profesional qe lypet të konsiderohen seriozisht. Kritikat përfshijnë problematikat fqinjësore, vështirësitë e pakicave shqiptare përreth... Më shumë
BBC: Sfida gjigante e Thaçit për të qenë president unifikues
Hera e fundit, kur Kosova kishte zgjedhur një president në vitin 2011, shumë njerëz e kishin parë vetën duke kërkuar nëpër internet për të marrë vesh më shumë se kush ishte njeriu që tash e tutje do ta quanin president/e. Një zyrtare e lartë në hierarkinë e Policisë së... Më shumë
Prof. Dr. Lisen Bashkurti për sovrani.info 7 prill 2016. Si sot shtatëdhjetë vjet më parë, më 7 prill 1939, Shqipëria u sulmua nga fashizmi italian. Ishte ndër vendet e para viktimë e Aksit Nazi-Fashist, Rome-Berlin-Tokio. Fashistët italianë u pritën me rezistencë popullore. Patriotët e mëdhenj Mujo Ulqinaku, Abaz Kupi... Më shumë
Mes zarfit dhe zijafeteve: presidentja që s’ishte
Enver Robelli Edhe në fund të mandatit duhet të thuhet e vërteta për presidenten Atifete Jahjaga. Nuk është e vërtetë e këndshme për të. Ajo s’arriti të jetë e para e shtetit, as t’i prijë shoqërisë me asnjë vepër konkrete kundër të keqes. Kanceri i korrupsionit, nepotizmi, krimi dhe... Më shumë
Afera 150 milionë euro e Sali Berishës
Spartak Ngjela Situata në Shqipëri po rëndohet për ditë e më shumë për korrupsionin; sepse rrethi i investigimit po ngushtohet gjithmonë e më tepër. Dhe ja ç’po ndodh se fundi: sot PD vendosi të hyjë nesër në Parlament, “me amendamente”. Ç’ishte kjo kthesë nga këta “njerëz parimorë”? Është për... Më shumë
Kush fshihet pas Mulletit dhe koncesionit të ngjyrosjes së naftës?
Mero Baze Ismail Mulleti, biznesmeni i lakuar ne dosjen e skandalit, “Panama papers”,  është një nga biznesmenët e përdorur nga Partia Demokratike në fillimet e saj, si mbulesë për bizneset e lojërave të fatit që financonin Partinë Demokratike dhe gazetën e saj “RD”, si dhe më pas në ditët... Më shumë
Konflikti në Nagorni-Karabak dhe paralele Ruso-Serbe
Lisien Bashkurti për sovrani.info Këto ditë po ringjallet përsëri konflikti midis Azerbajxhanit dhe Armenisë në Nagorni-Karabak. Krahina ndodhet në jug-perëndim te Azerbajxhanit, në zonën kufitare midis kësaj republike dhe asaj të Armenisë. Nagorni-Karabaku është një krahinë malore si enklavë me popullsi të përzier me shumice armene dhe pakice azere.... Më shumë