Zgjedhjet serbe dhe heshtja e Kosovës
Sovrani.info Mbajtja e zgjedhjeve serbe ne Kosovë sërish dëshmoi defansivën e udhëheqjes kosovare në raport me Beogradin. Mbase është rast unik në botë që një shtet të mbajë zgjedhje ne territorin e shtetit tjetër. Kjo ndodhë vetëm në Kosovë, ndërsa arsyetimet në formën – nuk ka pasur zgjedhje, por... Më shumë
Letër e hapun fqiut tim serb

Letër e hapun fqiut tim serb

Opinione 24 April, 2016, 16:04

Nga Sami Repishti Fqiu i im i vjetër: Nji vjet ma parë, kur dimni paloste krahët e bardhë e toka e jonë shkrihej për lulëzim e fllad pranveror, ti erdhe në Kosovë. Të pashë që kalove i harlisun nëpër rrugët e sheshet kosovare, i veshun me rrobe ushtarake, i... Më shumë
Shesheli-Zhirinovski serb drejt parlamentit!?
Prof. Dr. Lisen Bashkurti për sovrani.info Ne Serbi po mbahen zgjedhjet parlamentare. Këto zgjedhje janë të parakoheshme, të shpallur nga Qeveria Vuçiç me 17 janar 2016. Qëllimi politik i Vuçiçit është të sigurojë edhe një mandat tjetër katër vjecar në rrugëtimin e Serbisë drejt Bashkimit Evropian. Në këto zgjedhje... Më shumë
Tehun e opozitarizmit drejtone kundër regjimit
Jakup Krasniqi Na janë prishë zotnitë ndërvete. Kështu ishe vargu i një kënge për zotërinjtë e Prizrenit në një kohë e rrethana tjera. Ky varg lehtas mund të thuhet edhe për zotërinjtë e opozitës që janë çartur ndërveti, si në kohë të mbretit. A thua u prishen pse e... Më shumë
Fajin e ka Saliu

Fajin e ka Saliu

Opinione 22 April, 2016, 11:51

Artan Gaçi Jeruzalemi ështe qyteti ku kryqezohen gjithe fete e botes. Aty ndodhen te gjithe tempujt e cdo feje, katolike, muslimane, protestante, ortodokse greke, ortodokse armene, ortodokse etiopiane etj etj. Nuk ka perqendrim me te madh ne bote te kaq shume objekteve te kultin ne kaq pak metra katrore.... Më shumë
Çfarë na mësuan “Panama Papers”
Slavoj Žižek E vetmja surprizë e vërtetë e Panama Papers është që nuk të befasojnë aspak: a nuk kemi mësuar pikërisht atë që prisnim të mësonim? Megjithatë, është një gjë të dish gjërat në përgjithësi, dhe tjetër gjë të kesh para syve të dhëna të sakta. Eshtë pak a... Më shumë
Fadil Hoxha në kontekstin historik
Jusuf Bajraktari Fadil Hoxha është njeriu, luftëtari, komandanti, politikani dhe burrështetasi që me punën, përkushtimin dhe veprën e tij jetësore i dha vulë një periudhë historike për më shumë se 50 vjeçare, por që me vlerat e saj tejkalon suazat kosovare dhe ato kombëtare. Është pa dyshim një nga figurat... Më shumë
Prof. Dr. Lisen Bashkurti për Sovrani.info Vendi po bëhet i pashpresë për njerëzit tanë. Imazhi i Kombit tonë po vetëbaltoset nga ne  vetë në botë. Këtë autoportret karikaturesk po ndihmojnë të na e bëjnë edhe mediet tona. Si e çmon bota autoportretin tonë…Sami Frashëri na ka lënë një përgjigje…... Më shumë
A është e domosdoshme edukata fetare te shqiptarët ?
Artan Lame Po bëhen dy a tri javë, që temë e ditës është bërë futja e edukimit fetar ndër shkolla. Janë tjerrë shumë teori e leksione për këtë çështje, nga të dyja palët, nga ata që janë kundër a që janë pro ndaj, për të mos u bërë i... Më shumë
Nga Mero Baze Ka një dalldi të pakuptueshme nga politikanë kundërshtarë të Edi Ramës, por dhe komentues online, lidhur me protagonizmin e theksuar publik të tij kundër kandidaturës së Donald Trump, për president të SHBA. Është e vërtetë që Rama e ka theksuar shumë këtë detaj të qëndrimit të... Më shumë