Afera 150 milionë euro e Sali Berishës
Spartak Ngjela Situata në Shqipëri po rëndohet për ditë e më shumë për korrupsionin; sepse rrethi i investigimit po ngushtohet gjithmonë e më tepër. Dhe ja ç’po ndodh se fundi: sot PD vendosi të hyjë nesër në Parlament, “me amendamente”. Ç’ishte kjo kthesë nga këta “njerëz parimorë”? Është për... Më shumë
Kush fshihet pas Mulletit dhe koncesionit të ngjyrosjes së naftës?
Mero Baze Ismail Mulleti, biznesmeni i lakuar ne dosjen e skandalit, “Panama papers”,  është një nga biznesmenët e përdorur nga Partia Demokratike në fillimet e saj, si mbulesë për bizneset e lojërave të fatit që financonin Partinë Demokratike dhe gazetën e saj “RD”, si dhe më pas në ditët... Më shumë
Konflikti në Nagorni-Karabak dhe paralele Ruso-Serbe
Lisien Bashkurti për sovrani.info Këto ditë po ringjallet përsëri konflikti midis Azerbajxhanit dhe Armenisë në Nagorni-Karabak. Krahina ndodhet në jug-perëndim te Azerbajxhanit, në zonën kufitare midis kësaj republike dhe asaj të Armenisë. Nagorni-Karabaku është një krahinë malore si enklavë me popullsi të përzier me shumice armene dhe pakice azere.... Më shumë
Bebat  e kafiqave të Prishtinës
Nga Nora Hasani Fëmijën tënd nuk e ke pyetur nëse dëshiron të vijë në këtë botë, apo jo. Me veprimin tënd egoist për ta plotësuar dëshirën tënde për të qenë nënë apo babë e ke sjellë atë në jetë. Prandaj në çdo rast duhet që ta duash dhe ta respektosh si fëmijë, si... Më shumë
Serwer: Liria e Sheshelit nuk do të zgjasë shumë
Analisti amerikan Daniel Serwer, në një shkrim autorial ka reaguar ndaj aktgjykimit lirues të Tribunalit të Hagës për Vojislav Sheshel. “Në thelb, GjPNJ po thotë së një njëri i cili frymëzoi, rekrutoi dhe pozicionoi vullnetarë për të shkuar dhe luftuar në luftë, nuk është përgjegjëse për asnjë krim lufte... Më shumë
Serbia i përdhunoi, pushtetarët po i turpërojnë për së dyti me mashtrime
Hipokrizia e kësaj qeverie dhe krerëve të institucioneve të Kosovës këtyre ditëve ka arritur kulmin që tejkalon përtej mendjes së shëndoshë  të qenies njerëzore. Është fakt se “politika është art i se mundshmes”. Në politikë ka politikanë e politikanë, por politikanet e mirë janë vetëm ata që synojnë të... Më shumë
Prof. Dr. Lisen Bashkurti për sovrani.info. Krimineli Vaslav Sheshel u shpall i lirë nga çdo lloj akuze në Hagë. Shesheli ishte zëvendës Kryeministër i Millosheviçit. Ishte kryetar i një prej partive më nacional-raciste në Serbi e luftërave kundër popujve të tjerë në shpërbërjen e Jugosllavisë. Sheshli ishte dhe mbetet... Më shumë
Prof. Dr. Lisen Bashkurti për sovrani.info Sapo mbaroi takimi i lidershipit shqiptar me komisionarin per Zgjerim te BE, Johanes Hahn. Ne tryezën e gjithë takimeve ishin ecuria e zbatimit të pesë prioriteteve të vendosura për Shqipërinë nga BE. Nga një lider tek tjetri, nga një titullar institucioni tek tjetri,... Më shumë
Nga Lorenc Vangjeli Flokë të gjata, xhup i zi treçereksh lëkure që fsheh barkun e rrumbullaktë, xhinse, këpucë të zeza me majë, aromë therrëse qepe dhe alkooli dhe një pistoletë pa këllëf (klluf, quhej atëherë), që mbahej pak mbi fundin e shpinës. Ky ishte identikiti i portretit të pushtetit... Më shumë
Prof. Dr. Lisen Bashkurti për sovrani.info.   Demokracia është përballë sfidave serioze të sigurisë. Madje edhe demokracitë genuine, tradicionale dhe të konsoliduara po ballafaqohen seriozisht me kërcënime dhe rreziqe sigurie kudo dhe në çdo kohë.   Ndërkohë që shohim e lexojmë cdo ditë se si rreziqet dhe kërcënimet e... Më shumë