Ardian Gjini Në vitet 2006 dhe 2007 përmendeshin tri kondita të nevojshme për suksesin e ardhshëm të shtetit të pavarur të Kosovës. Njohja ndërkombëtare, sidomos nga Bashkimi Europian, sjellja e përgjegjshme e Serbisë, dhe qeverisja e mirë në Kosovë.Bisedohej gjatë edhe për ndërlidhjen që e kanë në mes vete këto kondita, për rëndësinë e njohjeve dhe mbi të gjitha, të qeverisjes së mirë, tolerante dhe... Më shumë
Viktimave po u mohohet drejtësia
Nga Ed Vulliamy Ishte e pamundshme të mos mendoja për takimin e parë me Radovan Karaxhiqin në shkallët e selisë së tij në «kryeqytetin» e serbëve të Bosnjës, Pale, që ndodhej jashtë rrethinës dhe mbi kryeqytetin e vërtetë, Sarajevë, e të cilën po e bombardonin trupat nën urdhrat e... Më shumë
Francisco de Borja Lasheras Gjeopolitika është kthyer në Ballkanin Perëndimor. Përtej mjeteve klasike të pushtetit që funksionojnë, ka një konkurrencë për zemrat dhe mendjet e njerëzve në rajon në një kohë kur BE-ja duket në pamundësi për të menaxhuar krizat e saj, si dalja e mundshme e Britanisë dhe... Më shumë
Nga diplomacia e barrikadave drejt bashkëpunimit pa tabu
Nga Ditmir Bushati Në fillim të javës që po mbyllet, kreva një vizitë pune në Athinë, ku pata mundësi të diskutoj me autoritetet më të larta greke mbi mbarëvajtjen e marrëdhënies së veçantë midis Shqipërisë dhe Greqisë. Të gjithë e dimë se Shqipërinë dhe Greqinë i lidh ngushtë gjeografia,... Më shumë
Shpërfytyrimi i Europës

Shpërfytyrimi i Europës

Opinione 27 March, 2016, 10:49

Michael Brendan Doherty Në një kohë kur problemet që paraqesin komunitetet myslimanë të integruar keq po çojnë në rritje të euroskepticizmit, rreziqet për Europën nga brenda Belgjikës bëjnë thirrje për të kundërtën: më shumë bashëpunim për sigurinë, në të gjithë kontinentin. Si mundet Gjermania dhe Franca të bëjnë detyrën... Më shumë
Prof. Dr. Lisen Bashkurti për Sovrani.info Kur u themelua NATO në vitin 1949 me Traktatin e Washingtonit, Presidenti i ShBA, Ajzenhaueri e quajti “Aleanca e Lirisë”. Nga koha e themelimit kanë kaluar 67 vjet dhe NATO i qëndron pa u tundur misionit të saj si aleancë lirie. As konfrontimi,... Më shumë
Gjeografia e frikës, nga Rumania në Kroaci
Mero Baze Duhet të ketë me siguri një shpjegim nga mjekët që merren me psikoanalizë, shpërthimi i fantazisë së Berishës, për udhëtime sekrete të Edi Ramës në Rumani për të takuar Viktor Ponten, i cili, sipas tij, “më parë mbahej në një burg në Kroaci”. Byroja Kombëtare e Hetimit,... Më shumë
Zgjidhja – zgjedhjet e parakohshme
Jakup Krasniqi Duke i përcjellë zhvillimet politike me goxha paanësi (pasi nuk kam asnjë aspiratë personale për përgjegjësi publike, veç asaj nacionale), me vjen më shumë se mirë që nuk jam pjesë e këtij koalicioni qeverisës, mbase as pjesë e institucionit përfaqësues – Kuvendit. Pasi vendi gjendet në një... Më shumë
Pas Brukselit, ne nuk mund ta luftojmë terrorin me terror
Nga Damir Rafi Me të paktën 30 njerëz të vrarë në Bruksel e qindra të plagosur, dhe me dhjetëra të plagosur në Stamboll vetëm pak ditë më parë, bota përsëri shikon, e pafuqishme, tmerrin dhe mizorinë e autorëve, teksa hesht në zi për viktimat e pafajshme. Cili do të... Më shumë
Prof. Dr. Lisen Bashkurti për sovrani.info   Përfaqësuesi i Familjes Mbretërore të Mbretërisë së Bashkuar, Princi Charles dhe bashkëshortja e tij  vizituan disa vende të Ballkanit. Veçanërisht kanë tërhequr vëmendjen vizita në Serbi dhe Kosovë. Princi Charles ka adresuar mesazhe shumë të drejtpërdrejta për Ballkanin. Mesazhet vijnë nga një... Më shumë