Demokracia në tërheqje

Demokracia në tërheqje

Opinione 20 March, 2016, 20:15

Pas Luftës së Ftohtë u duk se demokracia po zgjerohej, diktaturat po binin dhe kapitalizmi po ngjitej. Sot, demokracia është duke u tërhequr. Vlerat liberale si: transparenca, shteti ligjor, përgjegjshmëria dhe respekti për dinjitetin njerëzor po shkelen gjerësisht. Autokratët dhe madje edhe disa politikanë perëndimorë po lëvizin haptazi mes... Më shumë
Britani mos braktisë BE-në, vetëm ju mund ta shpëtoni
Jochen Bittner Të dashur britanikë, unë ndjejë dhembjen e juaj. Nuk kam asnjë iluzion për mangësitë dhe marrëzitë e Bashkimit Evropian. Nuk do të bëjë rolin e gjermanit të mire dhe t’ju lusë të mbeteni brenda BE-së. Nëse mendoni se duhet ta braktisni BE-në, bëjeni këtë. Por, dalja nga... Më shumë
Shqiptarët i dhurojnë njerëzimit shënjtoren Nëna Terezën
Prof. dr. Lisen Bashkurti Këto dite Pape Françesku dekretoi që në shtator 2016 të shenjtërohet Nene Tereza. Kjo ngjarje i bën shume krenare shqiptaret kudo ne bote. Shenjtorja Tereza është bijë e një populli të shenjtë e popullit shqiptar. Po kush janë shqiptarët? Midis Lindjes dhe Perëndimit te Evropës... Më shumë
Merkel ka izoluar Gjermaninë
Sipas Der Spiegel, për shkak të politikave të saj për çështjet e migrimit, Kancelarja e ka izoluar Gjermaninë si asnjë paraardhës i saj. Rruga ballkanike u mbyll kundër vullnetit të saj dhe shumë udhëheqës europianë janë të zhgënjyer prej hapjes së saj me Turqinë. “Ishte një kohë kur marrëdhëniet... Më shumë
Demokracia po vdes, tiranët janë sofistikuar, kanë blerë media dhe shoqëri civile
Dekada e kaluar është shënjuar nga një krizë besimi, një ndjesi lodhjeje dhe tërheqjeje nga bota. Fatkeqësisht, ka një shans që letargjia amerikane të përkeqësohet – Z. Trump dhe demokrati Berie Sandres po premtojnë një tërheqje të mëtejshme nga angazhimet ndërkombëtare. Ata që shpresojnë për një ringjallje të lirisë... Më shumë
Valesa, Gorbaçovi dhe fundi i lirisë
Ivan Krastev Revolucionet e Evropës Lindore kundër komunizmit janë përshëndetur si më të mirat e llojit të tyre . Me shumicë dërrmuese paqësore, ato ndihmuan të prodhojnë dy çmime Nobel . I pari shkoi tek  Lech Valesa , lideri heroik i Solidaritetit te Polonise , në vitin 1983. Shtatë... Më shumë
Të sillesh sikur do jesh gjithë jetën opozitë
Mero Baze Është një tepërim i paarsyeshëm të përpiqesh të fiksosh qëndrimet e PD javëve të fundit, por nëse merr lapsin dhe i shënon një për një, në një fletë të bardhë, e vetmja gjë që kupton, është që ajo në gjithë kërkesat e saj, sillet sikur nuk do... Më shumë
Varrosja e gazetarisë në trevat shqiptare
Enver Robelli Lajme të rrejshme, shpifje, krime, mosnjohje e rregullave elementare të gazetarisë, shkelje të etikës – kjo është gazetaria shqiptare sot. Ata që respektojnë standardet profesionale duhet të luftojnë shumë përballë kësaj epidemie. Është e pabesueshme me çfarë shpejtësie mediat në trevat shqiptare po e demontojnë, po e... Më shumë
Prof. Dr. Lisen Bashkurti Serbia dhe Rusia vijojnë të kërcënojnë Kosovën. Edhe ne rrënjët e krizës aktuale ne Kosove qëndron nga njëra anë kontradikta politike midis Kosovës, shtet i pavarur dhe sovran dhe Serbisë që e konsideron atë me kushtetutë pjesë të sovranitetit dhe integritetit territorial të saj, nga... Më shumë
Prof. Dr. Lisen BASHKURTI Historia, gjuha, kultura te populli shqiptar kanë formuar në rrjedhat e historisë identitetin e Kombit Shqiptar. Edhe vetë procesi drejt pavarësisë se vitit 1912 u realizua nëpërmjet tri lëvizjeve të mëdha: lëvizjes politike qe nisi me Lidhjen e Prizrenit, lëvizjeve ushtarake qe nisi mbas 1878... Më shumë