Pse u sulmua Brukseli?

Pse u sulmua Brukseli?

Opinione 23 March, 2016, 12:19

  Adam Taylor Brukseli u godit të martën nga disa shpërthime vdekjeprurëse, ndërsa të gjitha të dhënat flasin për sulme terroriste të koordinuara. Kjo ngjarje ishte një kthesë shokuese, por për këdo që e ka parë nga afër kryeqytetin belg gjatë viteve të fundit, nuk ka vend për surpriza:... Më shumë

1 milionëshi i dytë!

Opinione 22 March, 2016, 12:49

Nga Mero Baze Basha- Fazlliç në historinë e Telekomit, Rrugës së Kombit dhe Megatek, dhe betejën elektorale kundër Olldashit. E kisha harruar Damir Fazlliçin, dhe pse më shfaqej shpesh në bulevard, dy hapa para kunatit të Lulzim Bashës, i cili ndërronte vazhdimisht makina me mbi 100 mijë euro. Një... Më shumë
Nga Ardian Gjini Në Kosovë, korniza brenda të cilës duhet të formulohen dhe të ekzekutohen të gjitha politikat dhe veprimet është stabiliteti. Deri tek kjo paradigmë kontraverse kemi ardhur të paktën për shkak të dy ngjarjeve aspak të ndërlidhura në mes vete. Dhe në dy etapa. Etapa e parë... Më shumë
Demokracia në tërheqje

Demokracia në tërheqje

Opinione 20 March, 2016, 20:15

Pas Luftës së Ftohtë u duk se demokracia po zgjerohej, diktaturat po binin dhe kapitalizmi po ngjitej. Sot, demokracia është duke u tërhequr. Vlerat liberale si: transparenca, shteti ligjor, përgjegjshmëria dhe respekti për dinjitetin njerëzor po shkelen gjerësisht. Autokratët dhe madje edhe disa politikanë perëndimorë po lëvizin haptazi mes... Më shumë
Britani mos braktisë BE-në, vetëm ju mund ta shpëtoni
Jochen Bittner Të dashur britanikë, unë ndjejë dhembjen e juaj. Nuk kam asnjë iluzion për mangësitë dhe marrëzitë e Bashkimit Evropian. Nuk do të bëjë rolin e gjermanit të mire dhe t’ju lusë të mbeteni brenda BE-së. Nëse mendoni se duhet ta braktisni BE-në, bëjeni këtë. Por, dalja nga... Më shumë
Shqiptarët i dhurojnë njerëzimit shënjtoren Nëna Terezën
Prof. dr. Lisen Bashkurti Këto dite Pape Françesku dekretoi që në shtator 2016 të shenjtërohet Nene Tereza. Kjo ngjarje i bën shume krenare shqiptaret kudo ne bote. Shenjtorja Tereza është bijë e një populli të shenjtë e popullit shqiptar. Po kush janë shqiptarët? Midis Lindjes dhe Perëndimit te Evropës... Më shumë
Merkel ka izoluar Gjermaninë
Sipas Der Spiegel, për shkak të politikave të saj për çështjet e migrimit, Kancelarja e ka izoluar Gjermaninë si asnjë paraardhës i saj. Rruga ballkanike u mbyll kundër vullnetit të saj dhe shumë udhëheqës europianë janë të zhgënjyer prej hapjes së saj me Turqinë. “Ishte një kohë kur marrëdhëniet... Më shumë
Demokracia po vdes, tiranët janë sofistikuar, kanë blerë media dhe shoqëri civile
Dekada e kaluar është shënjuar nga një krizë besimi, një ndjesi lodhjeje dhe tërheqjeje nga bota. Fatkeqësisht, ka një shans që letargjia amerikane të përkeqësohet – Z. Trump dhe demokrati Berie Sandres po premtojnë një tërheqje të mëtejshme nga angazhimet ndërkombëtare. Ata që shpresojnë për një ringjallje të lirisë... Më shumë
Valesa, Gorbaçovi dhe fundi i lirisë
Ivan Krastev Revolucionet e Evropës Lindore kundër komunizmit janë përshëndetur si më të mirat e llojit të tyre . Me shumicë dërrmuese paqësore, ato ndihmuan të prodhojnë dy çmime Nobel . I pari shkoi tek  Lech Valesa , lideri heroik i Solidaritetit te Polonise , në vitin 1983. Shtatë... Më shumë
Të sillesh sikur do jesh gjithë jetën opozitë
Mero Baze Është një tepërim i paarsyeshëm të përpiqesh të fiksosh qëndrimet e PD javëve të fundit, por nëse merr lapsin dhe i shënon një për një, në një fletë të bardhë, e vetmja gjë që kupton, është që ajo në gjithë kërkesat e saj, sillet sikur nuk do... Më shumë