Armiqtë kurrë nuk tradhtojnë!
Fadil Lepaja E dëshpëruar me gjithçka që kishte ndodhur ditëve, e besa edhe muajve të fundit në Kosovë, një mike e imja, intelektuale, po më fliste lidhur me pasojat e politikës tonë (ndër)kombëtare te qytetari i ynë i zakonshëm. Në fakt, po fliste për veten e saj. “I mblodha... Më shumë
Refugjatët në Shqipëri – ka vullnet, por nuk ka mundësi
Prof. Dr. Lisen Bashkurti për sovrani.info Kohët e fundit kemi dëgjuar nga zyrtare të lartë të Qeverise Shqiptare deklarata kontradiktore lidhur me qëndrimin që do të mbante Shqipëria nëse vala e emigrantëve nga zonat e krizave ne Lindjen e Mesme do te mësynte drejt kufijve te saj. Deklarata më... Më shumë
Kolapsi i Shengenit sinjalizon dështimin e BE-së
Patrick Moore ekskluzivisht për sovrani.info “Bashkimi Evropian drejtë të cilit aspirojnë të gjitha vendet e Ballkani, tashmë ka humbur forcën magjike të joshjes”, kishte thënë kryeministri i Serbisë, Aleksander Vuqiç, në një tubim të këtyre ditëve në Londër. Ai kishte shtuar se të gjitha vendet ballkanike megjithatë ende “synojnë... Më shumë
Presidenti i ri i Kosovës nën hijen e refuzimit
Vilma Filaj-Ballvora Nuk është ogur i mirë për një vend, kur zgjedhja e presidentit eklipsohet prej protestës masive: forca policie dhe snajperistë rreth godinës parlamentare, gazlotsjellësi i opozitës në sallën plenare dhe rrugët e mbushura me protestues që duan ta parandalojnë këtë zgjedhje. Këtë imazh ofroi Kosova në ditën... Më shumë
Fundi i tё ndjerit mirё nё BE

Fundi i tё ndjerit mirё nё BE

Opinione 26 February, 2016, 14:39

Max Hoffmann Edhe kjo mungonte. Tani edhe Greqia tёrheq ambasadoren nga Vjena. Kriza e migracionit po shkatёrron BE. Tri gjёra duhet tё ndodhin tani. 1. Greqia duhet tё funksionojё Greqia nuk ka faj pёr pozitёn e saj gjeografike, por qeveria greke pёr njё kohё shumё tё gjatё s’ka bёrё... Më shumë
Anatomia e krizës

Anatomia e krizës

Opinione 23 February, 2016, 14:07

Melazim Koci për sovrani.info Kosova aktualisht ballafaqohet me krizën më të rëndë nga shpallja e pavarësisë. Gjenezën e saj disa e kërkojnë te epilogu i zgjedhjeve të vitit 2014, disa të tjerë te dialogu me Serbinë, e deri te rënia e interesimit të bashkësisë ndërkombëtare për zhvillimet në Kosovë,... Më shumë
Lamtumirë ëndërr evropiane

Lamtumirë ëndërr evropiane

Opinione 22 February, 2016, 14:03

Olivier Guez Sulmet xhihadiste, vershimi i migrantëve dhe nacionalizmi ne ngritje kanë bërë që në gjithë Bashkimin Evropian, anksioziteti dhe ndasitë të dalin në shesh si kurrë nga viti 1940. E ballafaquar me këtë situatë, Evropa duket e paralizuar. Në dukje është një faktor madje edhe më i rrezikshëm:... Më shumë
Ofertë e pranueshme

Ofertë e pranueshme

Opinione 20 February, 2016, 11:41

Christoph Hasselbach Pas një maratone të pashembullt bisedimesh në samitin e Brukselit kryeministri britanik, David Cameron kthehet në Londër me një ujdi në valixhe. Kompromisi ia vlejti për të gjitha palët, konkludon Christoph Hasselbach. Qeveritë e tjera të BE-së u desh të përtypnin shumë për të bërë lëshimet që... Më shumë
Liria e Pavarësia, vepër e finalizuar nga UÇK-ja e Adem Legjendarit
Jakup Krasniqi Nuk ka asnjë dyshim, vitet 1990-1999 ishin vitet ndër më të vështirat të shqiptarëve në shekullin XX. Shqiptarët i qenë nënshtruar jo vetëm një shtypjeje të egër, por edhe një diskriminimi e poshtërimi barbar, kulmuar me vitet 1990-1999. Qëllimi i kësaj politike të gjenocidit ishte pastrimi etnik... Më shumë
Quo vadis Kosova?

Quo vadis Kosova?

Opinione 17 February, 2016, 11:02

Quo vadis Kosova? Kjo pyetje shtrohej në fundshekullin e kaluar kur popullsia shqiptare nën Serbinë konfrontohej me shtypjen, privimin nga të drejtat si pakicë brenda një shteti të madh dhe luftën për mbijetesë. Shpresat e pasluftës në vitin 1999 u kurorëzuan me shpalljen e pavarësisë nga Serbia më 17... Më shumë