LG largohet nga tregu më i madh në botë
Megjithëse LG ka prezantuar të ardhura rekord prej 55.4 miliardë dollarëve vitin e kaluar, duke shënuar një rritje prej 10.9 për qind në krahasim me vitin paraprak, divizioni i saj i telefonave mobil vazhdon të jetë në krizë. Tani, kompania koreane thuhet se po largohet nga tregu më i... Më shumë
Shumë lexues shqiptarë janë habitur ditët e fundit me shkrime ekstreme të medias greke për shqiptarët. Por, sulme dhe qëndrime të tilla ekstreme nga mediat greke, nuk janë dukuri e kohëve të fundit. Sami Frashëri lindi në vitin 1850. Ai ishte vëllai më i vogël i Abdylit e i... Më shumë
Kryesia e Kuvendit të Kosovës ka vendosur që me datë 3 gusht të mbahet debati profesional-shkencor mes komisionit shtetëror për Demarkacion dhe grupit të njohësve profesionist për diskutim dhe ballafaqim faktesh për çështjen e Demarkacionit Kosovë-Mali i Zi. Opozita shpreson që ky debat të ndikojë në formësimin e qëndrimeve... Më shumë
Prej nga vjen emri “shqiptar”?
Këto janë 12 tezat më të popullarizuara nga studiuesit shqiptarë dhe të huaj për në lidhje me prejardhjen e emrit “shqiptar”. Teza e parë: Është ajo e Milan Shufllay-t ku sipas tij, ka një bashkëlidhje të mundshme midis këtij etnonimi dhe një llagapi familjar që dëshmohet në një shumësi... Më shumë
Shqiptarët e Malit të Zi, pakica më e diskriminuar në rajon
Shqiptarët në Malin e Zi vazhdojnë të përballen me diskriminime që janë më të rëndat sa i përket trajtimit të pakicave në vendet e rajonit. Shqiptarët në Malin e Zi përbëjnë rreth 5 përqind të popullsisë ose atje jetojnë rreth 30 mijë shqiptarë. Diskriminimi etnik në Mal të Zi... Më shumë
Përplasjet politike shtyjnë reformën zgjedhore
Reforma zgjedhore nuk do të jetë në rend dite në Kuvendin e Kosovës, përpara se të zgjidhen problemet apo çështjet, për të cilat ka kundërshtime të skajshme ndërmjet partive politike të përfaqësuara në Kuvend, vlerësojnë përfaqësuesit e partive politike të Kosovës, në pushtet dhe opozitë. Kuvendi i Kosovës, pas... Më shumë
Debati i deritanishëm për Demarkacionin i kotë, vijat kufitare janë përcaktuar nga NATO (DOKUMENT)
Demarkacioni mes Kosovës dhe Malit të Zi është përcaktuar nga forcat shumëkombëshe të NATO-s. I gjithë debati i deritashëm për këtë çështje, me shumë gjasë del të jetë i kotë. Gazeta Fjala ka gjetur se vija kufitare mes Kosovës dhe Malit të Zi është e konfirmuar në Marrëveshjen e... Më shumë
Pesë arsye të dështimit të puçit në Turqi
Ushtria e Turqisë ka arritur të marrë direkt pushtetin tri herë qysh në vitin 1960. Përse ka dështuar përpjekja e fundit për grushtshtet? Abbas Djavadi i Radios Evropa e Lirë ka bërë një analizë dhe sjell pesë aryse: Mungesa e mbështetjes publike Tre grushtshtetet e para janë pritur shumë... Më shumë
Thethi, ky vend i mahnitshëm me pishina natyrore
Thethi nuk është vetëm një vend ku mund të soditësh bukuritë natyrore, por atje mund të bësh edhe plazh. Dhe për këtë shërbejnë vaskat e gurit në Ndërlyse, ose ”Pishinat e Thethit” siç i quajnë. Ato  janë formacione shkëmbore të krijuara nga prurjet e bollshme të ujit të lumit... Më shumë
Marrëveshja për Demarkacionin me Malin e Zi pritet të dërgohet këtë javë nga qeveria për ratifikim në Parlamentin e Kosovës. Ky lajm është bërë i ditur nga këshilltari i kryeministrit Isa Mustafa, Sokol Havolli. Kundër këtij ratifikimi tashmë dihet se është opozita, të cilët thonë se një gjë e... Më shumë