Sot nënshkruhet lista e re e barnave esenciale
Sot mbahet ceremonia e nënshkrimit të listës së re të barnave esenciale, e cila është ndryshuar pas një pune të një grupi ekspertësh. Në këtë ceremoni do të marrë pjesë ministri i Shëndetësisë në detyrë, Uran Ismaili dhe ish-kreyparlamentari i Kosovës, Kadri Veseli. Më shumë
Banane dhe xhinxher, kombinimi që largon yndyrat e barkut
Dietat strikte sjellin humbje peshe në gjithë trupin, varje të lëkurës dhe pasoja në metabolizëm, kurse ky kombinim është zgjidhja perfekte për të garantuar humbjen e kileve me ekuilbrin e duhur të trupit. Një lëng i shijshëm me banane mund t’ju ndihmojë të ktheheni në peshën normale trupore në... Më shumë
Ky kombinim i fuqishëm largon yndyrnat në trup
Dietat janë gjithmonë të mundimshme kur vjen puna për të humbur peshë. Por përveç dietave ka edhe mënyra të tjera efikase që ju ndihmojnë të humbni kile. Një kombinim ushqimor i bananes me xhinxherin është një mënyrë e tillë. Kjo sepse banania është një burim i mirë kaliumi, fibrash... Më shumë
6 shenjat paralajmëruese që jep trupi i një gruaje para një sulmi në zemër
Të gjithë kemi parë burra që ndiejnë shtrëngime në gjoks dhe zmadhim të syve para një ataku kardiak, nëpër filma. Por një sulm në zemër mund të vijë edhe pa dhimje gjoksi, sidomos tek gratë. “Dy të tretat e grave kanë simptoma jo tipike të filmave para një ataku”,... Më shumë
Kjo është receta që ju shëron kollën dhe fytin brenda ditës
Kolli dhe dhimbjet e fytit janë të zakonshme në periudhën e vjeshtës dhe dimrit, kur temperaturat  e ftohta na përcjellin çdo ditë. Nëse keni koll të vazhdueshëm dhe dhimbje të fytit atëherë duhet ta provoni këtë recetë. Fat i mirë është që kjo recetë përbehet nga përbërës krejtësisht natyral që me gjasë i keni... Më shumë
Kripë dhe vaj ulliri kundër problemeve me nyjat
Dhimbjet e nyjave po kthehen në një problem shëndetësor, shumë i përhapur kudo. Kjo ndodh edhe sepse njerëzit nuk kanë shumë kohë për aktivitet fizik ndërkohë që jetëgjatësia është rritur. Kjo nënkupton se njerëzit po jetojnë më gjatë dhe rrjedhimisht i përdorin muskujt dhe kockat për më shumë kohë.... Më shumë
Një muaj para sulmit në zemër, trupi do t’ju paralajmërojë. Këto janë 3 shenjat
Nëse nuk e keni ditur, sulmi në zemër mund të parandalohet nëse i dini simptomat e tij. Këto janë simptomat: Shkurtim i frymëmarrjes Nëse mushkëritë nuk marrin aq oksigjen sa duhet, atëherë as zemra juaj nuk do të marrë gjakun e nevojshëm që i duhet. Kjo do të thotë... Më shumë
Alarm: Ky është gripi që përhapet për 36 orë dhe mund të vrasë 80 milion njerëz
Një sëmundje e ngjashme me gripin mund të udhëtojë nëpër botë në 36 orë dhe të vriste 80 milion njerëz, kanë paralajmëruar ekspertët. Një shekull më parë, pandemia e gripit spanjoll infektoi një të tretën e popullsisë në botë dhe vrau 50 milion njerëz. Nëse një shpërthim i ngjashëm... Më shumë
Lëngu i qepës për pastrimin e organizmit dhe kundër katër sëmundjeve
Çaji ose lëngu i  qepës përgatitet nga lëkurat dhe qepës. Shtresa e jashtme e saj është shumë e pasur me një pigment të njohur si kuercetinë. Ky pigment mban rrugët e gjakut të pastra, ul tensionin e lartë dhe trajton pagjumësinë. Lëkurat e qepëve janë gjithashtu të pasura me... Më shumë
Ushqimet që janë më të dëmshme se konsumimi i duhanit
Dietat e pabalancuara mund të vrasin më shumë njerëz sot sesa konsumimi i cigares. Shkencëtarët kanë paralajmëruar se mungesa e shumë  vitaminave dhe ushqyesve të duhur mund ta dëmtojnë seriozisht shëndetin. Sidoqoftë, disa ushqime që ne i përfshijmë në mënyrën e ushqyerjes mund të jenë shkatërrues për shëndetin tonë,... Më shumë