QKUK: Për 9 muaj u kryen mbi 30 mijë operacione
Qendra Klinike Universitare e Kosovës ka njoftuar se për 9 muaj janë kryer mbi 30 mijë operacione në SHSKUK. Sipas njoftimit, më shumë se 30 mijë operime janë realizuar me sukses në nivel të Shërbimit Spitalor Klinik Universitar të Kosovës. Gjatë periudhës janar- shtator, 16 mijë e 878 pacientë... Më shumë
62 lindje në QKUK vetëm në tre ditët e fundit
Në Klinikën e Gjinekologjisë në QKUK gjatë tre ditëve të fundit ka pasur 62 lindje. Sipas njoftimit të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, të premtën pati 28 lindje, të shtunën 12 dhe të dielën 22 lindje, transmeton Klan Kosova. ”Mirë se erdhe në Jetë👶 🙌 Në Klinikën e Gjinekologjisë... Më shumë
Shërimi i dhimbjes së kokës në mënyrë natyrale
Dhimbjet e mëdha të kokës janë të padurueshme. Përdorimi i medikamenteve mjekësore nuk preferohet shumë, për këtë fakt njerëzitë janë në kërkim të formave natyrale për shërimin e dhimbjes. Përdorimi i xhenxhefilit mund të ndihmojë në reduktimin e inflamacionit të enëve të gjakut në kokë, duke siguruar kështu lehtësim... Më shumë
Këto janë arsyet pse iu dridhen duart
Mund ta vëreni dridhjen e duarve në mëngjes, kur po pini kafe apo shkruani mesazhe në telefon. Nuk jeni të vetmit. Dridhja e një pjese të trupit – njohur ndryshe si tremor – është një nga çrregullimet më të zakonshme të lëvizjes, ku zakonisht shfaqet tek duart. Çfarë e... Më shumë
“Dita Botërore e Diabetit 2018”, shënohet muaji i ndërgjegjësimit
Me qëllimin e ndërgjegjësimit për epideminë e diabetit, sot në Kosovë mbahet aktiviteti “Dita Botërore e Diabetit 2018”. Nëntori është muaji për rritjen e vetëdijes së njerëzve rreth diabetit. Komunitet mblidhen për të shënuar ndikimin që ka diabeti në miliona njerëz rreth botës, transmeton lajmi.net. Ky aktivitet është një... Më shumë
QKUK: 31 lindje brenda 24 orëve
Numri i lindjeve në vendin tonë, çdo ditë është me dhjetëra. Disa prej tyre kryhen me proceset normale, kurse disa me prerje cezariane. Reparti i Gjinekologjisë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK), ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit kanë ardhur në jetë 31 fëmijë, transmeton Indeksonline.... Më shumë
Pse këshillohet pirja e lëngjeve për luftimin e gripit
Tashmë kemi hyrë në sezonin kur fillon lehtë përhapja e gripit, andaj edhe kujdesi ndaj vetes duhet të shtohet. Një nga këshillat kryesore që të luftoni gripin është pirja e lëngjeve. Hidratimi është i rëndësishëm kur jeni i sëmurë pasi që mund të humbni më shumë lëngje nëpërmjet djersitjes.... Më shumë
Serbia shkel Marrëveshjen e Brukselit, pengon anëtarësimin e Odës së Mjekëve të Kosovës në CPME
Oda e Mjekëve të Kosovës (OMK) ka njoftuar se ka aplikuar për anëtarësim në Komitetin e Përhershëm të Mjekëve Evropianë, por po pengohet nga ndërhyrjen e Serbisë. Asambleja e Komitetit të Përhershëm të Mjekëve Evropianë (CPME) do të mbahen nesër dhe pasnesër në Gjenevë dhe Oda e Mjekëve të... Më shumë
Bie numri i lindjeve në botë
Studiuesit kanë njoftuar për një rënie të madhe të numrit të lindjeve në botë. Sipas të gjeturave të raportit të ri, të publikuar në revistën shkencore, Lancet, pothuajse gjysma e shteteve të përfshira në studim janë duke u përballur me problemin e numrit të vogël të fëmijëve për të... Më shumë
Deputetët përkrahin ngritjen e pagave për profesionistët shëndetësorë
Komisioni për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale, ka shqyrtuar kërkesat e profesionistëve shëndetësorë për nivelizim të pagave. Anëtarët e këtij komisioni kanë thënë se i përkrahin kërkesat e tyre për rritje të pagave në sektorin e shëndetësisë, ngase numër i madh i mjekëve po e lëshojnë vendin në mungesë... Më shumë