5 fakte te çuditshme për spinaqin
Një ndër perimet më të përdorshme dhe me shumë lëndë ushqyese është spinaqi. E përdorim si bazë për sallatat, lëngjet e mëngjesit apo si superushqim në anë të pjatës. Por a i njihni 5 faktet e çuditshme rreth spinaqit?! Mund të reduktojë urinë dhe dëshirat për ëmbëlsira Spinaqi nuk... Më shumë
A mund të dhembë fyti nga akullorja?
Akullorja mund të shkaktojë gërvishtje në fut, mirëpo nuk është ftohje, por pasojë e ngushtimit të enëve të gjakut nën ndikimin e të ftohtit. Akullorja nuk shkakton ftohjen, por mund të dobësojë imunitetin. Ndjenja e këtillë është kaluese dhe afatshkurtër. Mirëpo, akullorja përmban shumë sheqer dhe yndyrë qumështi, dhe... Më shumë
Efektet e pabesueshme të kumbullave të thata
Të hash pesë apo gjashtë kumbulla të thata në një ditë mund të ju mbrojë në shëndetin e eshtrave tuaj, thuhet sipas një hulumtimi të fundit i cili është bërë në  Universitetin shtetëror të San Diegos. Studiuesit eksperimentuan gratë të cilat gjendeshin në periudhën e menopauzës të cilat janë... Më shumë
Disa këshilla për shërim në kushte shtëpiake
1.Hunda e bllokuar   Nëse ju mundon hunda e bllokuar, mbulojeni me përzierjen e një të katërtën e lugës kripë të tretur në 2 dcl ujë. Apo, zieni pesë hudhra në 2 litra ujë me ¾ e lugës mjaltë dhe ta pini disa herë brenda ditës. 2. Inflamacioni i... Më shumë
10 veprime që dëmtojnë dhëmbët
Thuhet se një buzëqeshje e bukur na bën të dukemi 10 herë më të pasur. Pavarësisht kësaj, shumë prej nesh i dëmtojnë dhëmbët falë disa zakoneve të përditshme, si konsumimi i frutave të thata, apo i kafes me shumicë. Sipas ekspertit Tariq Idrees, njerëzit bëjnë disa gabime të thjeshta... Më shumë
Nuk mund të besoni se çfarë sëmundje shëron banania e vluar
Shpeshherë pagjumësia shkaktohet nga faktorë të ndryshëm, si depresioni, stresi, shqetësimi etj. Thuajse çdo natë, para se të shkoni të flini, mendja fillon të garoj me mendime. Nëse mendja është ende aktive, mundësitë për të fjetur janë automatikisht më të vogla. Veç kësaj, disa ilaçe mund të jenë shkaktari i... Më shumë
Hudhra që nuk lë erë të keqe
Nuk duhet të shqetësoheni më për erën e gojës pasi hani hudhra. Dy italianë kanë rritur në oborrin e shtëpisë së tyre një hudhër që ka shijen e zakonshme, por jo erën karakteristike që na largon njerëzit rreth e rrotull. Kjo hudhër nuk ka pothuajse fare erë. Me emrin... Më shumë
Maskë për fytyrë me vezë
A dëshironi që të keni një lëkurë të shëndetshme dhe të shkëlqyeshme? Këtë mund ta bëni pa harxhuar shuma të mëdha por në kushte shtëpiake. Ju sjellim për ju një recetë për maskë për fytyrë që përbëhet nga vezët. Ja si mund ta përgatisni atë: Merrni një vezë. Nëse... Më shumë
Si të hani shëndetshëm me buxhet të vogël
Kur vjen puna te ushqimi i shëndetshëm, shpesh do të thotë një boshatisje e të ardhurave mujore. Me lëngjet apo recetat e përgatitura enkas për të qëndruar elegante, duket pak më e vështirë nga ç’mendohet. Ja 6 këshilla për ushqyerjen që të qëndroni të shëndetshëm dhe të kurseni para.... Më shumë
Gabimi që bëjmë kur lajmë sallatën jeshile
Ka një mënyrë se si mund t’i lani gjethet e sallatës në mënyrën e duhur, që ajo të jetë vërtet e pastër. Më  poshtë ne po ua tregojmë se si… Ato që iu nevojiten janë: një thikë, peshqirë letre dhe perimet me gjethe jeshile sipas zgjedhjes. Çfarë të bëni:... Më shumë