Ja si t’i hiqni strijat përgjithmonë
Strijat janë problem i shumë femrave, madje për disa fillojnë që nga puberteti me humbje dhe shtim në peshë. Edhe pse shumica e femrave mendojnë se tretmanet natyrale janë të pamundura, ekszistojnë disa mënyra që ndikojnë në zhdukjen e këtyre vijave të padëshiruara në trupin e femrave. Së pari,... Më shumë
Lëngje frutash dhe perimesh për të qëndruar në formë
Frutat e centrifuguar janë lëngje shumë të koncentruar, të cilët nuk mund të pihen në masë të madhe brenda një dite. Si për çdo gjë nevojitet masë: 1 ose 2 gota në ditë, për dy muaj dhe janë doza perfekte për të qenë të shëndetshëm. Frutat dhe perimet janë... Më shumë
Kjo është arsyeja pse adoleshentët e kanë të nevojshëm vajin e peshkut
Një studim i fundit i Universitetit të Oksfordit ka zbuluar se adoleshentët që marrin vaj peshku kanë një sjellje më të mirë sesa ata që nuk e konsumojnë. Ky është kërkimi i parë shkencor që tregon qartë se suplementët oralë mund të përmirësojnë sjelljen e të rinjve. Vaji i... Më shumë
Goditja në tru është shkaktari i katërt kryesor i vdekjeve në të gjithë botën. Ajo shkaktohet nga mpiksja e gjakut ose rrjedhja e gjakut në tru dhe mund të çojë në paaftësi afatgjatë. Në shumicën e rasteve ndodh në njerëzit e moshës mbi 45 vjeç. Është shumë e rëndësishme... Më shumë
Këto janë arsyet pse ju fryhet barku
Barku i fryrë është një dukuri që zakonisht ndodh pasi të hani ushqim shumë, mirëpo te shumë njerëz, barku qëndron gjithmonë i fryrë. Telegrafi i sjell për ju arsyet për këtë problem shëndetësor dhe metodat se si ta zgjidhni atë. Nuk pini ujë mjaftueshëm Shumë probleme shëndetësore shfaqen për... Më shumë
5 fakte te çuditshme për spinaqin
Një ndër perimet më të përdorshme dhe me shumë lëndë ushqyese është spinaqi. E përdorim si bazë për sallatat, lëngjet e mëngjesit apo si superushqim në anë të pjatës. Por a i njihni 5 faktet e çuditshme rreth spinaqit?! Mund të reduktojë urinë dhe dëshirat për ëmbëlsira Spinaqi nuk... Më shumë
A mund të dhembë fyti nga akullorja?
Akullorja mund të shkaktojë gërvishtje në fut, mirëpo nuk është ftohje, por pasojë e ngushtimit të enëve të gjakut nën ndikimin e të ftohtit. Akullorja nuk shkakton ftohjen, por mund të dobësojë imunitetin. Ndjenja e këtillë është kaluese dhe afatshkurtër. Mirëpo, akullorja përmban shumë sheqer dhe yndyrë qumështi, dhe... Më shumë
Efektet e pabesueshme të kumbullave të thata
Të hash pesë apo gjashtë kumbulla të thata në një ditë mund të ju mbrojë në shëndetin e eshtrave tuaj, thuhet sipas një hulumtimi të fundit i cili është bërë në  Universitetin shtetëror të San Diegos. Studiuesit eksperimentuan gratë të cilat gjendeshin në periudhën e menopauzës të cilat janë... Më shumë
Disa këshilla për shërim në kushte shtëpiake
1.Hunda e bllokuar   Nëse ju mundon hunda e bllokuar, mbulojeni me përzierjen e një të katërtën e lugës kripë të tretur në 2 dcl ujë. Apo, zieni pesë hudhra në 2 litra ujë me ¾ e lugës mjaltë dhe ta pini disa herë brenda ditës. 2. Inflamacioni i... Më shumë
10 veprime që dëmtojnë dhëmbët
Thuhet se një buzëqeshje e bukur na bën të dukemi 10 herë më të pasur. Pavarësisht kësaj, shumë prej nesh i dëmtojnë dhëmbët falë disa zakoneve të përditshme, si konsumimi i frutave të thata, apo i kafes me shumicë. Sipas ekspertit Tariq Idrees, njerëzit bëjnë disa gabime të thjeshta... Më shumë