Ja sa shpesh duhet t’i lani flokët
Është një pyetje që bëhet shumë herë: “Sa shpesh duhet t’i lajmë flokët?”. Disa ekspertë të kujdesit për flokët, kanë ndarë mendimet e tyre në Reddit, pasi shumë përdorues i pyetën për këtë çështje. Ndryshe nga larja e duarve, që është çelësi për parandalimin e sëmundjeve, larja e flokëve... Më shumë
Nëse keni këto simptoma, jeni të rrezikuar nga kanceri
Një ndër arsyet kryesore se pse numri i personave të prekur me këtë sëmundje rritet është se ky lloj kanceri është i vështirë për t’u diagnostikuar. Kanceri ovarian fillon në vezore, gjendra të vogla riprodhuese dhe nëse nuk zbulohet në kohë ai mund të përhapet dhe në pjesën tjetër... Më shumë
Kjo është koha më e mirë për t’i larë dhëmbët
Këshilla standarde e dentistëve është që t’i lajmë dhëmbët dy herë në ditë. Është pjesë e rutinës së mëngjesit dhe të mbrëmjes, dhe madje disa njerëz i lajnë dhëmbët pas çdo ushqimi. Por, kur është koha më e mirë për t’i larë dhëmbët në fakt? Sipas një studimi të... Më shumë
Kanceri i lëkurës kurohet me patëllxhan për vetëm 12 javë
Fitokemikalia e njohur me emrin BEC5 është ekstrakt patëllxhani, i cili u zbulua nga doktori Bill E. Cham, pasi dëgjoi për mjekësinë popullore nga fermerët australianë. Në fakt, ata e zbuluan këtë ilaç kundër kancerit të lëkurës duke shëruar bagëtitë. Fermerët kanë kuruar bagëtitë duke aplikuar një përbërës të... Më shumë
Praktikoni thurjen, sjell shëndet dhe mban larg teknologjisë
I mbani dot mend metodat e gjyshes,  për t’iu plotësuar juve një dëshirë për ndonjë bluzë apo shall të bukur? Zakonisht në kohët e mëparshme ato  bluza, apo çorape e gjëra të ndryshme mund t’i kishe vetëm nëse më të moshuarat e shtëpisë juve u thurnin. Diçka e tillë... Më shumë
Si mund t’ju ndihmojë jogurti kundër infeksioneve kërpudhore
Jogurti është i pasur me kulturat të cilat ndikojnë pozitivisht në shëndetin e përgjithshëm dhe mund të pengojë zhvillimin e infeksioneve kërpudhore. Infeksionin kërpudhor shumica e njerëzve e marrin një herë në jetë, ndërkaq simptomat e tij mund të jenë shumë të pakëndshme. Njëri ndër ilaçet më efikase natyrore... Më shumë
Lakrat e pagatuara dhe turshi janë miq të vërtetë të shëndetit
Edhe lakra e kuqe edhe ajo e gjelbër kanë shumë vitamina C (me zierje humben), kalcium, fosfor, kalium, hekur, bakër, zink, magnez, squfur, acid laktik, karoten, vitamina të grupit E, K dhe B. Vetëm në lakrën turshi është e pranishme edhe vitamina U, çudibërëse tek i thati në stomak.... Më shumë
Përveçse jo i shëndetshëm, ushqimi i shpejtë (fast food) mund të fshehë edhe një rrezik tjetër. Ai ka të bëjë me ftalatet, substanca kimike që ndodhen në plastikën e përdorur për ambalazhin apo pirunjtë e fast-foodeve. Alarmi vjen pas publikimit të një studimi të kryer nga universiteti “Xhorxh Uashington”,... Më shumë
3 ushqime për të luftuar diabetin
Diabeti është njëra prej sëmundjeve që në dekadat e fundit ka prekur mbi 300 milionë njerëz dhe shumë vdekje janë të lidhura me këtë sëmundje. Organizata Botërore e Shëndetësisë ka parashikuar se kjo sëmundje, në vitin 2030 do të jetë njëri prej shkaktarëve kryesor të vdekjeve. Janë disa ushqime... Më shumë
Sa e rëndësishme është të bëni kontroll të syve
Për të lexuar, për të shikuar film, thjesht për të jetuar, shikimi është faktori më i rëndësishëm në jetë. Megjithatë, pavarësisht këtij fakti një anketë ka zbuluar se një nga gjashtë njerëz nuk kanë kryer kontrolle të syve që kur ishin fëmijë, një nga pesë njerëz nuk i kujtohej... Më shumë