Mjaltë me hudhra, përfitimet shëndetësore
Në postimet e mëparshme janë përmendur disa herë përfitinet e shumta shëndetësore që sjell konsumimi i hudhrës dhe mjaltit, por kombinimi i të dyjave bashkë mund t’ju duket paksa i çuditshëm! Në fakt, kombinimi i hudhrave me mjaltin mund të quhet si një ilaç natyral mjaft efektiv në trajtimin... Më shumë
Dardha dhe vlerat e saja

Dardha dhe vlerat e saja

Shendetesi 25 April, 2016, 18:12

Dardhat janë ushqim ideal i vjeshtës, i cili për shumë arsye duhet të konsumohet sa më shpesh. Vera pothuajse ka mbaruar, vjeshta është në prag dhe kjo është një kohë e përsosur për ta ndryshuar dietën tuaj, përkatësisht të bëni disa ndryshime në menynë tuaj. Një mënyrë e shkëlqyeshme... Më shumë
Shikoni këtë hartë të fytyrës e zbulone çfarë problemi keni
Lëkura asht nji nga pjesët e para të trupit që shfaq simptoma kur diçka nuk shkon mirë me trupin. Simbas mjekësisë kineze, çdo pjesë e fytyrës përfaqëson nji organ të caktuem në trup. Shejat janë: aknet, puçrrat, ndryshimi i ngjyrës së lëkurës, skuqjet, etj. Balli: Fshikëza e urinës dhe... Më shumë
Ja se si mund t’i dëmtojë shamponi flokët tuaj
Shumica e femrave e përdorin të njejtin shampon, por ka edhe nga ato që ndërrojnë shamponet në çdo përdorim. Ndërrimi i shamponit është i domosdoshëm çdo 6 muaj. Përdorimi i shamponit të njejtë mund ta prish flokun, me që pas 6 muajsh arrin rezultatin e vet dhe ndikimi i... Më shumë
Vithet e motrave Kardashian janë diçka që meshkujt i lënë pa frymë, ndërkaq femrat e gjithë botës do të jepnin çdo gjë që të mund të krenoheshin me vithe të tilla. Përveç që me ndihmën e rrjeteve shoqërore dhe me reality shou “Në hap me Kardashianët” janë vendosur shumë... Më shumë
Një orë para gjumit përdoreni banane dhe kanellë,ndryshimin do ta vëreni pas disa ditësh
Do të kënaqeni me shijen e shkëlqyeshme dhe me të mirat e shumta të cilat jua ofron kjo pije. Gjumi i mirë është thelbësor për funksionimin e duhur të të gjithë trupit, si dhe për mirëqenien dhe shëndetin tonë të përgjithshëm. Nëse vuani nga mungesa e gjumit, kjo është... Më shumë
Ja pse shkaktohen aknet në vende të ndryshme të trupit!
Trupi i njeriut është i ndarë në zona të ndryshme dhe shfaqja e akneve në çdo zonë lidhet me sëmundje apo probleme të ndryshme shëndetësore. Zona 1: Hormonet Zona 1 është për mjekrën dhe qafën. Aknet në këtë zonë paralajmërojnë se keni shumë stres, probleme me gjëndra në veshka,... Më shumë
Fondacioni amerikan “Project Hope” mbështet shëndetësinë kosovare
Përfaqësues të Fondacionit amerikan “Project Hope” dhe të Shoqatës “Abbvie”janë pritur në Ministrinë e Shëndetësisë nga zëvendësministri i Shëndetësisë dr. Izet Sadiku, bashkë me drejtorin e SHSKUK-së, dr. Curr Gjocaj dhe shefin e Agjensionit të Financimit të Shëndetësisë, dr. Arsim Qavdarbasha. Në këtë takim ku kanë marrë pjesë edhe... Më shumë
Ja cilat sëmundje shëron Deti i vdekur!
Uji i Detit të Vdekur në Amman të Jordanisë ka veti kuruese. Kripësia është aq e madhe sa që në të nuk ka jetë, përveç disa mikroorganizmave-baktere. Është det i mbyllur dhe bregun e tij e ndajnë Izraeli dhe Jordania. Kripësia e tij është 30%, gjë që është 9... Më shumë
Fakte interesante për trupin e njeriut
Trupi juaj është i mbushur plot me elemente të habitshme. Këtu janë disa fakte interesante dhe të mahnitshme rreth trupit tuaj. Hunda mund të “mbajë mend” rreth 50 mijë aroma të ndryshme. Bebet kanë 60 kocka më shumë se të rriturit. Trupi i një të rrituri ka gjithsej 100... Më shumë