Përfitimet nga diagnostifikimi i hershëm gjenetikë (Foto)
Laboratori E-lab në Prishtinë dje (21.04.2016) në Emerald ka organizuar konferencën më të madhe në vend, në fushën e diagnozës gjenetike, ku i ftuar special nga Turqia ishte Prof.Dr. Serdar Ceylaner. Prof.Dr. Serdar Ceylaner para më shumë se 100 mjekëve të pranishëm në sallë shpalosi metodat dhe teknikat më... Më shumë
Gumëzhitja e pakëndshme në veshë
Stomatologu dr. George Magulak ka ndërtuar një aparat i cili gumëzhitjen e padurueshme e shndërron në përjetim të këndshëm. NUK ka ilaç për gumëzhitjen e veshëve, mirëpo ekziston mënyra që ky çrregullim, nga i cili vuajnë pothuajse 50 milionë njerëz, së paku të zbutet. Pas përvojës personale me gumëzhitjen... Më shumë
Të vetmuarit kanë mundësi tri herë më të mëdha, të pësojnë sulm në zemër
Hulumtuesit britanik kanë shikuar të dhënat e afro 200 mijë personave të vetmuar, dhe kanë zbuluar se 29 për qind e tyre kanë sëmundje të zemrës, ndërsa 30 për qind e tyre kanë pësuar sulm në zemër. Sipas kësaj, është kërkuar një intervenim i shpejtë, për të ndihmuar ‘epideminë... Më shumë
UNICEF dhe OBSH: S`ka dëshmi për lidhje në mes të vaksinave dhe autizmit
UNICEF-i dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë [ërmes një deklarate të përbashkët kanë shprehur shqetësim reth artikujve të botuar kohët e fundit në të cilët përmendet një lidhje e mundshme mes vaksinave dhe autizmit. UNICEF-i dhe OBSH-ja ritheksojnë se nuk ka absolutisht asnjë dëshmi të ndonjë lidhjeje në mes të... Më shumë
3 ilaçe shtëpiake kundër alergjive
Po kërkoni alternative natyrale në vend të barërave kundër alergjisë? Këto tre barishte dhe suplemnte janë mënyrat më të mira për të trajtuar simptomat e alergjisë në shtëpi. Hithrat Një nga barishtet më të mira për të trajtuar alergjinë është hithra. Merrni 2-3 kapsula të hithrës sapo filloni të... Më shumë
Ja si duhet të bëhet pastrimi i duarve sipas mjeksisë
Një studim i ri tregon se pastrimi i duarve që ne e aplikojmë zakonisht është shumë i dobët. Hulumtuesit këtë javë kanë dalur me një studim të ri dhe më efikas në pastrimin e duhur të duarve për shëndet më të mirë. Spitali i Epidemiologjisë e ka përkrahur metodën... Më shumë
Omega 3, ju mbron nga plakja e trurit
Personat në moshë të mesme dhe ata më të vjetrit të cilët rregullisht hanë Omega-3, mund të ngadalësojnë procesin e plakjes së trurit që shkakton sëmundjen e dementias, thuhet në një studim të ri. Shkencëtarët kanë gjetur se njerëzit me nivelet më të larta të këtyre acideve në gjak... Më shumë