Ushqimet që mund t’ju dëmtojnë nëse i hani në kohën e gabuar
Edhe pse bananet duken si një mënyrë e mirë në mëngjes, nëse konsumohen me stomakun bosh mund të ulin nivelin e energjisë. Në fillim, mund të ndiheni sikur keni energji, por pas disa orësh ka gjasa të ndiheni të lodhur dhe të uritur. Nëse nuk dëshironi të hiqni dorë... Më shumë
Mungojnë medikamentet, shtyhen operacionet
Klinika e Kirurgjisë Abdominale, ajo e Kirurgjisë së Fëmijëve dhe Urologjia në fillim të kësaj jave është dashur t’i shtyjnë operacionet si pasojë e mungesës së medikamentit kundër dhimbjeve “Fentanyl” (opioid sintetik). Drejtori i Klinikës së Anesteziologjisë dhe Mjekimit Intensiv, Nehat Baftiu, e ka pohuar për “Zërin” se në... Më shumë
E vërtetuar: Kjo lloj muzike mund ta largojë ankthin përpara një operacioni kirurgjik
Sipas një studimi të fundit, muzika mund të ketë të njëjtin efekt sikurse disa barna qetësuese, që zakonisht pacientët i marrin përpara një ndërhyrjeje kirurgjike, shkruan The Independent, Ankthi dhe stresi, që njerëzit e përjetojnë përpara se t’i nënshtrohen një ndërhyrjeje kirurgjike, ka dhënë nevojën për të gjetur opsione... Më shumë
Soda e bikarbonatit zbut erën e fortë të djersës!
Era e fortë e djersës mund të ndihet madje edhe nëse sapo keni bërë dush dhe keni qitur në trup dezodorant Për të pastruar dhe dezinfektuar trupin nga toksina, propozohet detoksikimi i veçantë me sodë bikarbonati, transmeton Telegrafi. Ky pluhur magjik do të hapë poret në lëkurë, do ta... Më shumë
«Nuk hanë mirë, flenë më pak se 8 orë dhe i diagnostikojnë me ADHD» çfarë po ndodh me fëmijët
Vetë nga natyra, fëmijët janë të shkathët, kureshtarë e çapkënë, por disa janë më shumë hiperaktivë nga të tjerët. Por në këtë rast fëmija vuan nga një çrregullimin, njohur ndryshe si ADHD dhe në SHBA më shumë se 20% të fëmijëve diagnostikohen me këtë problem. Ndërkohë, në Evropë, e... Më shumë
Gjethet e dafinës parandalojnë kancerin
Përfitimet më mbresëlënëse shëndetësore të gjetheve të dafinës përfshijnë aftësinë e tyre për të ngadalësuar procesin e plakjes, për të mbrojtur trupin nga infeksionet bakteriale, për të menaxhuar diabetin, për të përmirësuar shëndetin e zemrës, reduktuar inflamimin, lehtësuar problemet me frymëmarrjen, si dhe për të parandaluar lloje të caktuara... Më shumë
Harroni shpesh çfarë doni të thoni? Ja pse ju ndodh
Me siguri ju ka ndodhur shpesh të harroni atë se çfarë donit të thoshit kur dikush ju ku ndërprerë! Një studim shpjegon origjinën e këtij mekanizmi antik A ju ka ndodhur ndonjëherë të ndërpriteni në mes të një bisede nga një telefonatë e papritur? E keni harruar atë se... Më shumë
Asnjëherë mos shtrydhni aknet në këto zona, pasojat mund të jenë fatale!
Aknet mund t’ju tundojnë, por në disa raste, shtrydhja e puçrave mund të jetë vdekjeprurëse. Enët e gjakut janë të përqëndruara në disa zona të fytyrës dhe nëse shtypni aknet në këto pjesë, ekziston një rrezik i vërtetë që në tru të përçohen infeksione. Dermatologu Vishal Madan tregon cilat... Më shumë
Dentistja do t’i trajtoj falas fëmijët e repartit Hemato-onkologjik
Dentistja Drita Pertesheni do t’i trajtoj falas fëmijët e sëmurë në repartin Hemato-onkologjik në Klinikën e Pediatrisë në QKUK. Kështu ka bërë të ditur udhëheqësja e organizatës ‘Cure2children’ Leonora Bajraktari, transmeton Gazeta Shneta. “Sot konfirmuam marreveshjen me doktoresheshen Drita Pertesheni, me veteiniciativen e saj qe te gjithe femijet e... Më shumë
​Nis testi përfundimtar për vaksinën që parandalon SIDA-n
Një vaksinë e re që parandalon virusin HIV vjen në fazën e tretë të eksperimentimit, që do të përfshijë 3 800 persona në Amerikën e Jugut, SHBA dhe Europë, njoftoi Instituti Kombëtar amerikan i Shëndetit (NIAD). Testi, i quajtur Mozaik, do të provojë një vaksinë të dizajnuar për të... Më shumë