Disa nga arsyet pse duhet të konsumoni një mollë para gjumit
Të hash diçka para se të flesh mund të të sjellë probleme gjatë natës, sepse ushqimet në orët e vona të rëndojnë stomakun. Nëse kjo është e vërtetë për shumicën e ushqimeve, molla mund të jetë zgjidhja më e mirë para gjumit. Ka përmbajtje të lartë vitaminash dhe mineralesh,... Më shumë
Qeskat e çajit po konsiderohen të rrezikshme. Mësoni arsyen pse
Grimcat plastike mund të jenë duke ndotur çajin tuaj, paralajmërojnë shkencëtarët, pasi zbulojnë se qeskat plastike të tij lëshojnë miliarda copëza të vogla plastike kur zhyten në ujë. Qeskat plastike të çajit – në vend të letrave tradicionale – janë bërë çdoherë e më të përdorshme. Sidoqoftë, plastika degradohet... Më shumë
Apel: Mos përdorni “Ranitidinë”
Agjencia Kombëtare e Barnave: Të hiqen nga farmacitë bari me lëndën aktive “Ranitidinë” Agjencia Kombëtare e Barnave jep alarmin: Të hiqen nga farmacitë bari me lëndën “Ranitidinë”.Qytetarët të mos i blejnë dhe të denoncojnë abuzuesit AKBPM njofton profesionistët e shëndetit dhe pacientët për një shtim efekti anësor të rëndësishëm... Më shumë
Dhimbja e shpatullave, si ta trajtojmë?
Dhimbja e shpatullave është dhimbje që formohet nga kreu i humerit (kocka e krahut) dhe labrumi glenoid (emri për folenë e shpatullës së përbashkët në shpinë). Bashkimi i shpatullave është shumë i lëvizshëm – duke lejuar liri të madhe të lëvizjes për krahun (shumë më tepër se nyja e... Më shumë
Ç’janë Sindroma e Aspergerit dhe çrregullimi obsesiv-kompulsiv: Me çfarë përballet në të vërtetë aktivistja Greta Thunberg
Kemi lexuar artikuj mbi sindromën e Aspergerit dhe çrregullimin obsesiv-kompulsiv. Mirëpo ende nuk e kuptojmë se çfarë sëmundjesh vërtet janë ato Nxënësja suedeze Greta Thunberg është bërë e njohur në botë për shkak të luftës së saj kundër ndryshimit të klimës dhe temperaturave më të ulëta në Tokë. Ajo... Më shumë
Shkenca: Ngrënia e vezëve për mëngjes shton rritjen e funksionit të trurit
Ekziston një polemikë e vazhdueshme në lidhje me përfitimet dhe rreziqet shëndetësore të vezëve ndërmjet shkencëtarëve. Sipas Shoqatës Amerikane të Zemrës, të rriturit nuk duhet të konsumojnë më shumë se 300 miligramë kolesterol përgjatë një dite. Një vezë e madhe posedon përreth 186 miligramë të kolesterolit, gjersa një e... Më shumë
Pas lindjes së parë çezariane, e dyta nuk duhet natyrale
Lindjet me operim çezarian mund të jenë metoda më e sigurt e lindjes për gratë që kanë lindur një herë me çezariane. Të provosh herën e dytë lindjen natyrale, pasi herën e parë ka qenë çezariane, ka rezultuar me ndërlikime për shumë nëna. Ky rezultat erdhi pas studimit të... Më shumë
Metodat natyrale për të hequr depozitat e kolesterolit rreth syve
Depozitat e kolesterolit që vërehen rreth syve nuk janë gjë tjetër veçse gunga të yndyrës që zhvillohen nën lëkurë: një gjendje e njohur edhe si xantelasma. Shkaku kryesor i xantelasma-s është prania e tepruar e kolesterolit “të keq” në trup, por ka më shumë të ngjarë ta keni këtë... Më shumë
Ja pse duhet konsumuar preshi rregullisht
Përveç që është i shijshëm dhe ushqyes, preshi përmban vetëm 27 kalori, e duke pasur parasysh se është i pasur me ujë (97 për qind), është edhe diuretik i shkëlqyeshëm. Është i pasur me kalium dhe natrium, ndërsa secila pjesë e kësaj perime është njëjtë e shijshme dhe e... Më shumë
Veshët tregojnë shumë për shëndetin
Veshët janë plotësisht të zhvilluar që nga dita e lindjes. Ato nuk ndryshojnë, as nuk rriten. E vetmja që mund të rritet pak është lapra e veshit. Pra, veshët janë mjet i përsosur për të përshkruar njerëzit, sikurse që janë shenjat e gishtave, transmeton portali arbresh.info Sipas një hulumtimi, kordoni... Më shumë