Vazhdon greva në QKUK

Vazhdon greva në QKUK

LajmeShendetesi 4 January, 2019, 11:29

Ndonëse greva e profesionistëve shëndetësorë e cila ishte organizuar nga Federata Sindikale e Shëndetësisë, është ndërprerë ditën e enjte, kirurgët e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës po vazhdojnë me grevë. Nga zyra për informim e Qendrës Klinike Universitare , përmes postës elektronike, kanë thënë se disa kirurgë po vazhdojnë... Më shumë
Shkakton kancer, zbulohet përmbajtja e rrezikshme tek ilaçet e tensionit
Agjencia Rregullatore mbi Barnat Mjekësore në Britaninë e Madhe ka dhënë alarmin mbi një ilaç, i cili shërben për uljen e tensionit të gjakut dhe përdoret kryesisht nga personat më tension të lartë. MHRA ka publikuar sëfundmi të dhënat duke shpjeguar se ka konstatuar një përmbajtje të rrezikshme që... Më shumë
Pezullohet greva e mjekëve
Blerim Syla, kryetar i Federatës së Shëndetësisë së Kosovës, ka thënë se greva e mjekëve është pezulluar me vendim të Këshillit Drejtues, ndërsa si arsye të ndërprerjes së grevës i ka përmendur premtimet që kanë dhënë Ramush Haradinaj e Kadri Veseli për plotësimin e kërkesave të tyre. “Deri në... Më shumë
Ecja, ky aleat i madh i zemrës
Të ecurit duhet të jetë pjesë e pandashme e javës, kjo për shkak të të mirave të mëdha që sjell për shëndetin dhe gjendjen tuaj emocionale. Studimi i fundit i bërë nga instituti kombëtar amerikan tregon se të ecurit ndikon në presionin e gjakut, kolesterolin dhe diabetin si dhe... Më shumë
Evropa ende në alarm nga AIDS-i
Një raport i përbashkët i Qendrës Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC) dhe Organizatës Botërore të Shëndetësisë (WHO) ngre alarmin për numrin e madh të të diagnostikuarve me HIV/AIDS në Evropë. “Me rreth 160 000 njerëz të diagnostikuar me HIV, viti 2017 shënoi një tjetër vit alarmues... Më shumë
Të mirat e Limonit

Të mirat e Limonit

Shendetesi 3 January, 2019, 11:54

Për limonin keni lexuar mjaft tashmë, kjo sepse ky frut sjell aq të mira për shëndetin dhe përdorimi i tij nuk kufizohet vetëm në kuzhinë. Më poshtë u sjellim tri të mira nga limoni: Përmirësimi i lëkurës Ndoshta e keni vërejtur vitaminën C në përbërësit e shumë produkteve të... Më shumë
“Të rrish më gjatë në shtrat, të zgjat jetën”, e thotë shkenca
Nëse pret me padurim fundjavën për të qëndruar më gjatë në shtrat, tani do jesh më i/e lumtur, sepse shkenca mbështet që një gjë e tillë është zgjidhje për të zgjatur jetën tënde. Zakonet e tua të gjumit, mund të ndikojnë në jetëgjatësi? Nëse fle shumë, ose jo mjaftueshëm,... Më shumë
Tash e 20 vjet, asnjëherë nuk u përmbush lista esenciale e barnave
Që nga paslufta në Kosovë, asnjëherë spitalet publike në Kosovë nuk kanë arritur ta përmbushin listën esenciale të barnave 100 për qind. Si rrjedhojë, vazhdimisht ka pasur mungesë të tyre dhe pacientët detyrimisht janë obliguar që gjatë trajtimit t’i blejnë vetë ato. Rreth 30 milionë euro kanë qenë të... Më shumë
Të arriturat dhe sfidat në shëndetësi gjatë vitit 2018
Qeveria e Kosovës dhe Sindikata e Punonjësve Shëndetësorë ndajnë mendime krejtësisht të kundërta në lidhje me të arriturat në fushën e shëndetësisë gjatë vitit 2018. Nga ekzekutivi, përkatësisht Ministria e Shëndetësisë, jepen vlerësimet shumë pozitive, por ashtu nuk mendojnë përfaqësuesit e punonjësve shëndetësorë. Ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili, e... Më shumë
Ja sa fëmijë kanë lindur gjatë viti 2018 në QKUK
Gjatë viti që lemë pas në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës kanë lindur 10 mijë e 184 fëmijë. Gjatë viti 2018 në Gjinekologji të QKUK-së janë kryer 9 mijë e 882 lindje. Sipas statistikave të QKUK dërguar për lajmi.net, prej tyre 3 mijë e 62 lindje janë kryer me... Më shumë