A duhet të vendosni deodorant në mëngjes? Zbulohen këshillat e dermatologes!
Zgjoheni, bëni dush, vendosni deodorant, visheni, rregulloni flokët dhe pastaj dilni nga shtëpia. Shumica prej nesh e bëjnë këtë  çdo mëngjes, pa menduar. Por sipas një eksperti të kujdesit të lëkurës ne në fakt kemi bërë një pjesë kryesore të rutinës sonë të mëngjesit të gabuar, dhe në të... Më shumë
Fakte interesante rreth trupit tuaj, që asnjëherë nuk i keni dëgjuar
Besoni ose jo, por edhe detajet më të vogla mund të ndikojnë në shëndetin e trupit tuaj.Me sa duket, trupi jonë ka nevojë për suplemente të brokolit, ushqimet e shëndetshme na bëjnë të dëgjojmë më mirë dhe mbyllja e syve mund të na ndihmojë të i kujtojmë gjërat. Në... Më shumë
Si të kthjellemi në mëngjes, pa kafe!
Shumica e njerëzve i urrejnë mëngjeset dhe pohojnë se nuk janë njerëz të mëngjesit. Mirëpo shkencëtarët kanë një zgjidhje për këtë problem. Melatonina është hormoni i gjumit. Kur ne zgjohemi trupi jonë përmban ende nivel të lartë të melatoninës, prandaj jemi ende të trullosur, trupi është i mpirë dhe... Më shumë
Ja çfarë përfshihet në listën e re të barnave esenciale
Është nënshkruar sot lista e re e barnave esenciale për pacientët, gjatë një ceremonie në të cilën kanë marrë pjesë edhe kandidati për kryeministër nga rradhët e PDK-së , Kadri Veseli dhe ministri i Shëndetësisë në detyrë Uran Ismaili. Në ceremoni ka marrë pjesë edhe sekretari i përgjithshëm i... Më shumë
A mund të mbeteni shtatzënë gjatë periodave? Merr fund dilema
Më mirë është që gjithmonë kur keni marrëdhënie seksuale të përdorni ndonjë formë kontracepsioni, pa marrë parasysh a i keni menstruacionet apo jo. Përgjigjja e saktë është që: mund të mbeteni shtatzënë. Nuk ekziston koha kur është plotësisht e sigurt të praktikohet seksi i pambrojtur. Shanset që të mbeteni... Më shumë
Sot nënshkruhet lista e re e barnave esenciale
Sot mbahet ceremonia e nënshkrimit të listës së re të barnave esenciale, e cila është ndryshuar pas një pune të një grupi ekspertësh. Në këtë ceremoni do të marrë pjesë ministri i Shëndetësisë në detyrë, Uran Ismaili dhe ish-kreyparlamentari i Kosovës, Kadri Veseli. Më shumë
Banane dhe xhinxher, kombinimi që largon yndyrat e barkut
Dietat strikte sjellin humbje peshe në gjithë trupin, varje të lëkurës dhe pasoja në metabolizëm, kurse ky kombinim është zgjidhja perfekte për të garantuar humbjen e kileve me ekuilbrin e duhur të trupit. Një lëng i shijshëm me banane mund t’ju ndihmojë të ktheheni në peshën normale trupore në... Më shumë
Ky kombinim i fuqishëm largon yndyrnat në trup
Dietat janë gjithmonë të mundimshme kur vjen puna për të humbur peshë. Por përveç dietave ka edhe mënyra të tjera efikase që ju ndihmojnë të humbni kile. Një kombinim ushqimor i bananes me xhinxherin është një mënyrë e tillë. Kjo sepse banania është një burim i mirë kaliumi, fibrash... Më shumë
6 shenjat paralajmëruese që jep trupi i një gruaje para një sulmi në zemër
Të gjithë kemi parë burra që ndiejnë shtrëngime në gjoks dhe zmadhim të syve para një ataku kardiak, nëpër filma. Por një sulm në zemër mund të vijë edhe pa dhimje gjoksi, sidomos tek gratë. “Dy të tretat e grave kanë simptoma jo tipike të filmave para një ataku”,... Më shumë
Kjo është receta që ju shëron kollën dhe fytin brenda ditës
Kolli dhe dhimbjet e fytit janë të zakonshme në periudhën e vjeshtës dhe dimrit, kur temperaturat  e ftohta na përcjellin çdo ditë. Nëse keni koll të vazhdueshëm dhe dhimbje të fytit atëherë duhet ta provoni këtë recetë. Fat i mirë është që kjo recetë përbehet nga përbërës krejtësisht natyral që me gjasë i keni... Më shumë