Kripë dhe vaj ulliri kundër problemeve me nyjat
Dhimbjet e nyjave po kthehen në një problem shëndetësor, shumë i përhapur kudo. Kjo ndodh edhe sepse njerëzit nuk kanë shumë kohë për aktivitet fizik ndërkohë që jetëgjatësia është rritur. Kjo nënkupton se njerëzit po jetojnë më gjatë dhe rrjedhimisht i përdorin muskujt dhe kockat për më shumë kohë.... Më shumë
Një muaj para sulmit në zemër, trupi do t’ju paralajmërojë. Këto janë 3 shenjat
Nëse nuk e keni ditur, sulmi në zemër mund të parandalohet nëse i dini simptomat e tij. Këto janë simptomat: Shkurtim i frymëmarrjes Nëse mushkëritë nuk marrin aq oksigjen sa duhet, atëherë as zemra juaj nuk do të marrë gjakun e nevojshëm që i duhet. Kjo do të thotë... Më shumë
Alarm: Ky është gripi që përhapet për 36 orë dhe mund të vrasë 80 milion njerëz
Një sëmundje e ngjashme me gripin mund të udhëtojë nëpër botë në 36 orë dhe të vriste 80 milion njerëz, kanë paralajmëruar ekspertët. Një shekull më parë, pandemia e gripit spanjoll infektoi një të tretën e popullsisë në botë dhe vrau 50 milion njerëz. Nëse një shpërthim i ngjashëm... Më shumë
Lëngu i qepës për pastrimin e organizmit dhe kundër katër sëmundjeve
Çaji ose lëngu i  qepës përgatitet nga lëkurat dhe qepës. Shtresa e jashtme e saj është shumë e pasur me një pigment të njohur si kuercetinë. Ky pigment mban rrugët e gjakut të pastra, ul tensionin e lartë dhe trajton pagjumësinë. Lëkurat e qepëve janë gjithashtu të pasura me... Më shumë
Ushqimet që janë më të dëmshme se konsumimi i duhanit
Dietat e pabalancuara mund të vrasin më shumë njerëz sot sesa konsumimi i cigares. Shkencëtarët kanë paralajmëruar se mungesa e shumë  vitaminave dhe ushqyesve të duhur mund ta dëmtojnë seriozisht shëndetin. Sidoqoftë, disa ushqime që ne i përfshijmë në mënyrën e ushqyerjes mund të jenë shkatërrues për shëndetin tonë,... Më shumë
Ky është ilaçi që shëron lythat pa dhimbje
Lythat janë ato gungat e bezdisshme që shpesh shfaqen në duar, këmbë dhe ndonjëherë në fytyrë apo vende të tjera të trupit. Sipas Akademisë Amerikane të Dermatologjisë, lythat janë rritje të lëkurës të shkaktuar nga papilloma një virus normal që ndodh tek njerëzit Ato nuk janë kancerogjene, por janë ... Më shumë
Mos pini ujë gjatë ngrënies, ja arsyeja
Është tashmë një zakon i joni që gjatë ngrënies, ushqimin ta shoqërojmë me ujë por si duket pirja e ujit gjatë ngrënies, mund të jetë një veprim i dëmshëm për shëndetin, sidomos nëse nuk bëhet në mënyrën e duhur. Kjo gjë vlen sidomos nëse pimë ujë gjatë dhe pas... Më shumë
Kurrë mos e vloni ujin disa herë, pasojat mund të jenë fatale
Nëse vloni një herë ujë, bëhet më i pastër dhe më i sigurt për ta pirë, por nëse përsërisni procesin edhe një herë, rrezikoni të shkaktoni probleme në stomak. Duke zierë ujë dy herë mineralet e shëndetshme bëhen të dëmshme, përveç kësaj, në enë formohen gurë dhe ky është... Më shumë
Nëse keni probleme me pagjumësi evitoni këto ushqime
Kujdes çfarë hani në mbrëmje Shpesh, gjatë gjithë ditës kujdesemi se sa dhe çfarë hamë, andaj mbrëmja na lë të gatshëm që të bëjmë një “shkelje” të caktuar. Megjithatë, nëse vuani nga pagjumësia, duhet të jeni më të kujdesshëm dhe këto ushqime mos i konsumoni në mbrëmje. Djathi Djathi... Më shumë
Pse duhet ta kontrolloni gjithmonë datën e skadimit në shishet e ujit?
Data e skadimit e ujit të ambalazhuar në shishe plastike është data kur plastika fillon të prishet dhe lëshon kimikatet e saj në ujë. Është njohuri e zakonshme që ju nuk duhet të pini nga shishet e ujit që keni lënë në një makinë të nxehtë, sidomos kur temperaturat... Më shumë