Të mirat e domates

Të mirat e domates

Shendetesi 1 June, 2016, 14:54

Domatet janë të njohura dhe të shijuara në të gjithë botën duke i bërë ato një nga perimet më të njohura. Ato janë jashtëzakonisht të gjithanshme në kuzhinë dhe mund të shërbehen edhe në ushqimet e kripura dhe të ëmbla. Ato mund të hahen të papërpunuara ose të ziera... Më shumë
Inspektorati shëndetësor i Kosovës dhe i Shqipërisë nënshkruajnë memorandum bashkëpunimi
Kryeinspektorja e Inspektoratit Shëndetësor të Republikës së Kosovës Ardita Baraku dhe Kryeinspektori i Inspektoratit Shtetëror Shëndetësor të Republikës së  Shqipërisë Eltar Deda, në prani të Ministrit të Shëndetësisë të Republikës së Shqipërisë, Ilir Beqaj, nënshkruan sot në Tiranë Marrëveshje bashkëpunimi, njofton zyra për informim e Ministrisë së Shëndetësisë, përcjellë... Më shumë
E vendosi këtë rreth syve dhe mbeti e SHTANGUR me atë se çfarë i ndodhi
Thuajse çdo njeri ka dëgjuar për vetitë e papara të shafranit të Indisë. Shafrani ka një aromë dhe ngjyrë karakteristike, gjë që e bën unik dhe i jep veti të mahnitshme shëndetësore, transmeton Telegrafi. Falë këtyre vetive, njerëzit e kanë përdorur shafranin me mijëra vite, dhe qysh moti është... Më shumë
Si ti zbardhni dhëmbët në mënyrë natyrale? (FOTO)
A doni të zbardhni dhëmbët tuaj, pa përdorimin e kimikateve në treg? Sekreti është që të përdorni vaj kokosi dhe shafranin e Indisë. Përzieni vajin e kokosit dhe një lugë me shafran indie, derisa të krijohet një pastë që do të përdoret për pastruar dhëmbët. Pasi ta mbani për... Më shumë
Të mirat e xhenxhefillit
Xhenxhefili është bimë që fillimisht është gjetur në Kinë e më pas është përhapur në të gjithë botën për përfitimet e shumta në aspektin mjekësor, ndër të cilat janë: Lufton qelizat e kancerit Xhenxhefili shkatërron qelizat e kancerit ovarian më shpejt dhe më me efikasitet se medikamentet e rrezikshme për kemoterapi,... Më shumë
Promovohet Karta për  të Drejtat e Fëmijëve në Spital
Për nder të Ditës Ndërkombëtare të Fëmijëve Ministria e Shëndëtësisë sot promovoi Kartën e të Drejtave të Fëmijëve në Spital. Ministri i Shëndetësisë, Imet Rrahmani tha se kjo kartë ka për qëllim të siguroj të drejtën për kujdes shëndetësor të fëmijëve, përfshirë qasjen, cilësinë dhe sigurinë në shërbime, të... Më shumë
Pija e mahnitshme që heq thinjat
Kjo pije e mahnitshme, përpos që i heq thinjat, gjithashtu e përmirëson pamjen dhe shëron shumë sëmundje të lëkurës. Përbërësit:  – Një kilogram mjaltë – Karafil të hudhrave – Katër limonë – 200g vaj farë liri Përgatitja: Dy limonëve ia hiqni lëvoren dhe pastaj të katërtit, bashkë me tre... Më shumë
Këto ushqime ju ndihmojnë që të rritni gjoksin
Të rrisësh numrin e gjoksit është një ëndërr për shumë vajza, në mënyrë natyrale duket një utopi. Duket se për vajzat me gjoks të vogël ka vetëm 3 zgjidhje, operacioni plastik, t’i mbushin recipetat me pambuk, apo të dorëzohen. Por ka dhe disa mënyra natyrale që ju ndihmojnë për... Më shumë
Këta fruta shkëlqejnë lëkurën tuaj (FOTO)
Të gjithë e dimë se konsumimi i frutave luan një rol si në shëndetin tonë të të përgjithshëm ashtu edhe në pamjen e lëkurës tonë. Më poshtë i keni disa fruta me anë të së cilave do të bëni lëkurën tuaj të shkëlqejë. Boronica Mollë Bastoni Bananja Ananasi Dredhëzat... Më shumë
Teknika “10-3-2-1-0” jua zgjidh këtë problem shumë lehtë, që ju zgjedh problemin me pagjumësi
Nëse çdo natë e kaloni duke lëvizur në shtrat dhe duke mos u rehatuar, atëherë kjo metodë e thjesht e gjumit mund të jetë përgjigja e lutjeve tuaja. Sipas Craig Ballantyne (redaktor në ueb sajtin Early to Rise), metoda e tij e njohur si “10-3-2-1-0” ju ndihmon të flini... Më shumë