Do të befasoheni me efektin e hudhrës në stomakun bosh
Arsyeja përse është shumë efikas kur e hani para kafjallit është që atëherë bakteret më së shumti i ekspozohen hudhrës, kështu që nuk mund të mbrohen lehtë nga veprimi i saj. Hudhra është shumë e dobishme për shëndetin e njeriut. Është shumë e shëndetshme dhe mundet të parandalojë dhe... Më shumë
Si të rregulloni problemin e çarjes së buzëve?
Kur diçka nuk shkon më trupin tonë, ai gjithmonë na jep sinjale. Mjafton që të dimë t’i lexojmë. Menuja ushqimore, e cila në një pjesë të madhe të saj përbëhet nga ushqime të përpunuara, mund të mos ketë vitaminat e nevojshme, për të cilat ka nevojë organizmi. Ja disa... Më shumë
Ja pse vezët janë të shëndetshme
As vezët nuk kanë shpëtuar pa u studiuar nga departamentet e shëndetësisë, të cilat studime kanë rezultuar se vezët janë shkaktarët numër një të rritjes së kolesterolit. Mirëpo, vezët përveç që shkaktojnë rritje të kolesterolit, kanë edhe anën pozitive dhe mënyra të cilat ndikojnë për të mirë në shëndet... Më shumë
Ushqimi që mbronë nga kanceri i gjirit
Ushqimi është ilaçi më i mirë në natyrë. Përveç shijes, ushqimet mund të jenë një aleat i mirë i shëndetit nëse ua dimë vlerat dhe vetitë. Më poshtë po iu tregojmë disa ushqime, të cilat kanë aftësi të ndikojnë në uljen e rrezikut për t’u prekur nga kanceri i... Më shumë
Materiali që heq rrudhat (Video)
Në këtë video do të shihni se si një material i bërë nga shkenctarët, në formë xheli, mund të kthej lekurën në gjendje të rinuar duke hequr rrudhat. https://www.facebook.com/futurism/videos/565299363649267/ Më shumë
Njihuni me të mirat që sjell konsumimi i arrës
Nuk është çudi që arrat janë ndër pemët më të respektuara në popull. Një studim i publikuar së fundmi ka zbuluar se arrat janë mbrojtësit më të mirë të shëndetit të zemrës. Arrat janë të pasura me lëndë ushqyese të tila si: omega­3; omega­6; magnez; vitaminë 6, mangan, bakër,... Më shumë
Ja ushqimet që përmirësojnë kualitetin e spermës
Shkencëtarët me vite po mundohen të parandalojnë trendin brengosës të rënies së kualitetit të spermës tek mashkujt dhe problemet me fertilitet. Janë bërë hulumtime të ndryshme në mënyrë që të vërtetohet lidhja në mes të shprehisë në të ushqyer dhe kualitetit të spermës, më saktësisht, ekspertët janë munduar që... Më shumë
Viti që lamë pas ishte padyshim “viti i të pasmeve”, gjatë të cilit femrat e famshme me ‘adute’ të bujshme ishin vazhdimisht kryetema në gazeta, revista e portale. Dominuan Kim Kardashian, Jennifer Lopez e Nicki Minaj, por edhe Kallashi e Shkëndije Mujaj nuk u qëndrojnë larg kur është fjala... Më shumë
Kjo është menyja javore për fëmijët tuaj
Ushqyerja e fëmijëve është një nga shqetësimet më të mëdha të çdo prindi. Kur vjen fjala për mënyrën se si duhet të hajë dhe ushqimet që do të përdorë një fëmijë që ka vetëm pak kohë që ka filluar të ushqehet, ky shqetësim është më i madh. Për të... Më shumë
Kjo është kategoria e njerëzve që duhet ta përdorin xhenxhefillin
Xhenxhefili është një erëz që nuk përdoret gjerësisht, megjithëse nëse do të njiheshin të gjitha dobitë e saj, përdorimi do ishte edhe më i gjerë, e sidomos për një kategori njerëzish. Personat që vuajnë nga diabeti i tipit 2, duhet ta përdorin rregullisht, pasi ndikon në uljen e sheqerit... Më shumë