Ja çfarë thotë Shoqata Psikiatrike për “selfiet”
Shoqata psikiatrike amerikane ka bërë trë njohur se varësia nga vetëfotografimi, ose siç njihet ndryshe mania e selfiet është një çrregullim  mendor. Sipas psikologëve sëmundja e re quhet  «selfies» dhe karakterizohet nga një dëshirë e vazhdueshme për të fotografuar vetveten dhe për të shpërndarë foto në rrjetet sociale për... Më shumë
Dermatografia, sëmundja që duket si “alfabet”
Dermatografia eshte nje lloj “semundjeje” e rralle. Njeriu qe e ka mund te shkruaj ne lekure c’te doje vetem me nje gisht, pasi lekura eshte e dobet, inflamohet e skuqet dhe ngrihet. Aq sa duket sikur fjalet  jane nen lekure! Per 30 minuta shenjat zhduken perseri. Më shumë
Të mirat që çokollata ia sjell shëndetit
Shumica prej nesh nuk do dinin t’i thonin “jo”! Më poshtë keni disa arsye pse nuk duhet ta mendoni refuzimin.. 1.Çokollata përmirëson humorin. Nuk mund ta mohoni që ngrënia e ëmbëlsirave ju bën të ndiheni mirë. Konsumuesit e çokollatës gjithashtu raportojnë se ndihen më pak të stresuar. 2. Çokollata... Më shumë
Kripa e hudhrës- çfarë është dhe ndikimi në shëndet
Doni të bëni bukë me hudhër sonte? Mund të prisni pak hudhër të freskët! Kjo kërkon pak punë… Po sikur në vend të hudhrës të përdorni pak hudhër në formë pluhuri ose kripë pluhur? Shumë shefa kuzhine në fakt bëjnë kështu. Megjithatë a janë kripa e hudhrës dhe hudhra... Më shumë
Çfarë të hamë për një fytyrë pa akne
Aknet janë makth për disa njerëz të grupmoshave të ndryshme dhe çdo përpjekje për t’i larguar nga lëkura e tyre duket se është e kotë. Shumë mund të habiten pse puçrrat nuk iu ikin pavarësisht se sa shumë përpjekje bëjnë. Në fakt edhe kjo pyetje e ka një përgjigje:... Më shumë
Helmimet nga ushqimet, rrezikun e keni në shtëpi
A e dini se helmimet më të zakonshme nga ushqimi nuk ndodhin në restorante apo fast-food-e. Shumë prej nesh mundohen të shmangin vende të këtilla për të ngrënë shpesh, por në fakt rrezku më i madh na kanoset në shtëpi apo tek ushqimet të cilat i konsiderojmë si të... Më shumë
Ky është faktori që po na shkatërron lëkurën
Ndotja e ajrit që vjen nga trafiku është substanca më toksike për fytyrën tonë. Ky është mendimi i dy dermatologëve të shquar të Britanisë së Madhe: Dr. Hilary Allan dhe Dr. Mervyn Patterson. Ata thonë se grimcat nga tymi i makinave janë në gjendje të depërtojnë thellë në lëkurë,... Më shumë
7 mënyra se di mund ta përdorni limonin
Në këtë artikull do të paraqesim disa nga përdorimet e limonit në mënyrë që ju mund të filloni ta përdorni atë si një përbërës kozmetik. Është shumë i mirë për lëkurën Limoni është një aleat i mirë i lëkurës, sidomos për ata që vuajnë nga lëkura me yndyrë. Në... Më shumë
Doni fytyrë të pastër gjatë gjithë javës? Atëherë përdorni këta dy përbërës
Për të gjithë ata që vuajnë nga yndyra por, edhe për fytyrat me probleme, janë  dy përbërës që e mbajnë fytyrën e pastër gjithë javën Fillimisht, përziej një lugë gjelle e gjysmë sodë buke me një lugë gjelle ujë. Nëse nuk krijohet një lloj kremi, atëherë shto edhe pas sodë.... Më shumë
Çka nuk duhet të hanë në mëngjes diabetikët
Mëngjesi mund të jetë vakti më i rëndësishëm i ditës por mund të jetë edhe më i dëmshmi Ne kemi dëgjuar vazhdimisht se mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës, por kjo vlenë posaqërisht për diabetikët. Është shumë e mundur që juve ju pëlqen një mëngjes i mbushur... Më shumë