Soda e bukës do t’ju ndihmojë ta lini duhanin
Sipas Merrilynhope, soda e bukës është e sugjeruar si ilaç për të ndihmuar në lënien e duhanit nga Richard Webster dhe ekspertë tjerë të kësaj fushe, pasi që efektet e saja janë të menjëhershme. Për ta bërë këtë, thjesht e vendosni një sasi modeste të sodës së bukës në... Më shumë
Koreano-jugorët, konsumatorët më të mëdhenj të alkoolit në Azi, tani mund t’i heqin shqetësimet e dhimbjes së kokës me një akullore. Një rrjet dyqanesh ka hedhur ne treg Gyeondyo-bar, e para akullore e krijuar me qëllim eliminimin e pasojave të alkoolit. Konsumi i tij, sidomos në grup mes kolegëve... Më shumë
Mjalta me kanellë, ilaq për shumë sëmundje
Është konstatuar se përzierja e mjaltit me kanellë shëron shumë sëmundje. Ne po renditim listën vijuese të sëmundjeve që mund të shërohen me mjaltë dhe kanellë sipas hulumtimit të disa shkencëtarëve të perëndimit. Sëmundjet e zemrës Përgatitet një qull nga mjalti dhe pluhuri i kanellës, lyeje bukën me të,... Më shumë
Mos gatuani, këta janë përbërësit për një mëngjes të ushqyeshëm
Përbërësit për një mëngjes shumë të ushqyeshëm, pa pasur nevojë për të gatuar 1. Një paketim sardinaa 2. 30g bajame 3. 40g spanaq 4. 1 frut agrume sipas dëshirës Me këta përbërës trupi juaj ka marrë 31g yndyrna ;39g proteina ; 22g karbohidrate ; sidhe fibra,vitamin C, vitamin A,... Më shumë
Ushqimet që konsumohen nga Evropianët por që urrehen nga Amerikanët
Shumë ushqime anë e mbanë botës mbeten kultura të popujve të caktuar, kjo pasi që popujt tjerë nuk i preferojnë madje edhe i urrejnë ato, shkruan Sovrani.info. Tashmë shumë ushqime të ndryshme janë bërë internacionale, mirëpo ka edhe ushqime unike vetëm për një popull që në vende të ndryshme... Më shumë
Na shkëlqejnë sytë para një ushqimi të skuqur, shqisat janë në kulmin e ndjeshmërisë së tyre dhe stomaku na çon sinjale se është disponibël për të ngrënë, pavarësisht se mund të jemi të ngopur. Nuk ka asnjë dyshim: të skuqurat në tavolinë janë preferencë si e fëmijëve ashtu dhe... Më shumë
Ja cilat janë vetitë kuruese nga uthulla e mollës
Uthulla e mollës është një ndër ilaçet alternative më të popullarizuara që përdoren në ditët e sotme.  Uthulla e mollës ndihmon në uljen e shtypjes së lartë të gjakut, ndihmon me rastin e sëmundjeve të fytit, tretjes së ç’rregulluar, metabolizmit dhe qarkullimit të dobët të gjakut. Ndihmon edhe për... Më shumë
Cilat yndyra i nevojiten organizmit?
Yndyrat shkaktojnë problemeve të ndryshme të ndryshme në organizëm. Shtimi në peshë është një ndër arsyet kryesore se pse shumë njerëz i kanë përjashtuar yndyrat nga dieta ushqimore. Por nëse mendoni se të gjitha produktet që kanë përbërje vajore janë të dëmshme për organizmin tuaj e keni gabim. I... Më shumë
Ushqimet që duhet të hahen për nyje të shëndetshme (FOTO)
Nyjet janë shumë të rëndësishme për trupin tuaj – ato ju lejojnë që ju ta ngisni biçikletën ose edhe të bëni punët e shtëpisë. Dhe shumica e njerëzve nuk mendojnë për nyje, derisa diçka shkon keq kur ato ju krijojnë dhimbje, ënjten,  ose ju krijojnë probleme tjera gjatë procesit... Më shumë
Një luftë e re kundër kancerit është nisur nga shkencëtarët, të cilët po tentojnë të testojnë potencialin e qelizave natyrale vrasëse të kancerit. Hulumtuesit në Australi identifikuan një mekanizëm i cili bën që qelizat imune të vrasësit natyral të tregojnë mëshirë ndaj kancerit. Duke e ndryshuar këtë mekanizëm, u... Më shumë