Meshkuj, nëse dilni shumë në diell, rrezikoheni të mos keni fëmijë (FOTO)
Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, në qoftë se numri i spermatozoideve të një mashkulli është më pak se 20 milionë për mililitër, ai konsiderohet në rrezik për të qenë jopjellor. Numri i ulët i spermatozoideve, i njohur ndryshe si oligospermia, është një nga shkaqet më të shpeshta të infertilitetit... Më shumë
Dhëmbë të bardhë duke konsumuar fruta
Një buzëqeshje e bukur është një “armë” për secilin prej nesh. Dhëmbët e bardhë janë një element shumë i rëndësishëm i bukurisë. Por të trokasësh shumë shpesh tek dera e dentistit është e lodhshme. Ka shumë mënyra për zbardhjen e tyre, duke filluar nga procedurat mjekësore te dentistët e... Më shumë
Çfarë thonë studiuesit për kujtimet?
Kodi jonë gjenetik shpesh është i mistershëm, megjithatë në disa nga hulumtimet në Universitetin Emory, të shkollës së Medicinës në Atlanta, është zbuluar diçka më ndryshe. Testet në Gjeorgji, kanë treguar se është e mundur që informacionet të trashëgohen biologjikisht përmes ADN-së tonë, përcjellë Klan Kosova. Më konkretisht hulumtimet e... Më shumë
Keni morra? Ja si t’i largoni ato
Morrat janë insekte pa krahë që ushqehen në formë parazite. Ndër ta është mjaft i njohur pediculosis capitis, morri i kokes, që jeton në skalpin (lekurën e kokës) e njeriut dhe i vendosë thërrijat në flokë. Ato ushqehen duke thithur gjak. Dhe ky proces juve ju shkakton kruarje të... Më shumë
Ky ushtrim do të ju kthejë qafën në pozitën e duhur (VIDEO)
Dr. Paula Moore, e cila është edhe kiropraktikuese, në video-spotet e veta sqaron shkaktarët dhe pasojat e shtrembërimit të qafës, por ajo që është më e rëndësishme është që jep edhe këshilla praktike se ç’duhet të bëni. Pothuajse nuk ka njeri në botë të cilit qafa i qëndron natyrshëm... Më shumë
Si mund ta shmangni infektimin me virusin Zika?
Amerika Jugore dhe Qendrore është përfshirë nga epidemia e virusit Zika. Sëmundja e lidhur me pickimin e mushkonjave shkakton shumë simptoma, mes të cilave temperaturë, skuqje lëkure, dhembje muskulore dhe dhembje koke. Por ndikimi i Zikës nuk përfundon këtu. Provat shkencore gjithnjë e në rritje e kanë lidhur sëmundjen... Më shumë
Kosova dhe Shqipëria bëhen bashkë me projekte në shëndetësi
Shqipëria dhe Kosova kanë katër marrëveshje reciproke bashkëpunimi në fushën e shëndetësisë. Marrëveshja e parë dhe bazike është ajo midis dy ministrive të Shëndetësisë, tjetra është mes AKPPM-së dhe Autoritetit Kombëtar të Barnave të Shqipërisë për fushën e farmaceutikës. Edhe Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka marrëveshje... Më shumë
Pse është i nevojshëm vrapimi kur jeni shtatzënë?
Shumë gra sportiste, vazhdojnë trajnimin e tyre madje edhe mbajnë gara edhe pasi kanë mbetur shtatzënë. Ndërkaq raporti i ri arritur nga Komiteti Olimpik Ndërkombëtar, konfirmon diçka të tillë duke thënë se ka më pak rreziqe se sa ju e mendoni njofton Klan Kosova. Më 20 mars të 1983,... Më shumë
Ilaçi i ri i kancerit që ndalon rritjen e tumorit dhe dyfish zgjat jetën
Njëra ndër format më të shpeshta të kancerit, i cili po bën kërdi në botë është kanceri i gjirit, ndërkaq tani jemi në prag të prodhimit të ilaçit, i cili mund ta shkatërrojë. Universiteti Duke i Karolinës Veriore, në bashkëpunim me mikrobiologët e shtetit Ohajo, ka bërë hulumtimin në... Më shumë
‘Pika në tru’ ua merr jetën kosovarëve
Në muajin maj 36 kosovarëve u ka rënë “pika në tru”. Kjo nuk është vetëm një shprehje mes qytetarësh, por një shqetësim në rritje dhe një nga shkaqet kryesore për vdekjen e pacientëve me probleme neurologjike në Kosovë. Gjendja e rëndë socio-ekonomike, stresi e telashet tjera me dinamikën e... Më shumë