Hurma, fruti magjibërës, sëmundejt që kuron (FOTO)
Personat anemik duhet të konsumojnë hurmat sa më shumë të jetë e mundur sepse janë një burim i shkëlqyer i hekurit, sidomos rekomandohet për fëmijët gjatë pubertetit dhe tek gratë shtatzëna. Në rast se gjatë shtatzënisë konsumohet hurma të paktën një muaj para lindjes, do të keni më pak... Më shumë
Këto janë 10 dobitë e çaji të gjelbërt
Çaji i gjelbërt është një ndër çajrat që konsumohet më së shumti në botë, transmeton Sovrani.info. Përveç se është një pije mjaft e shijshme, çaji i gjelbërt na jep edhe shumë dobi për shkak të vlerave atnivirale dhe antioksiduese që i ka. Përbërësit që gjenden në këtë çaj, qetësojnë... Më shumë
Meshkuj, nëse dilni shumë në diell, rrezikoheni të mos keni fëmijë (FOTO)
Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, në qoftë se numri i spermatozoideve të një mashkulli është më pak se 20 milionë për mililitër, ai konsiderohet në rrezik për të qenë jopjellor. Numri i ulët i spermatozoideve, i njohur ndryshe si oligospermia, është një nga shkaqet më të shpeshta të infertilitetit... Më shumë
Dhëmbë të bardhë duke konsumuar fruta
Një buzëqeshje e bukur është një “armë” për secilin prej nesh. Dhëmbët e bardhë janë një element shumë i rëndësishëm i bukurisë. Por të trokasësh shumë shpesh tek dera e dentistit është e lodhshme. Ka shumë mënyra për zbardhjen e tyre, duke filluar nga procedurat mjekësore te dentistët e... Më shumë
Çfarë thonë studiuesit për kujtimet?
Kodi jonë gjenetik shpesh është i mistershëm, megjithatë në disa nga hulumtimet në Universitetin Emory, të shkollës së Medicinës në Atlanta, është zbuluar diçka më ndryshe. Testet në Gjeorgji, kanë treguar se është e mundur që informacionet të trashëgohen biologjikisht përmes ADN-së tonë, përcjellë Klan Kosova. Më konkretisht hulumtimet e... Më shumë
Keni morra? Ja si t’i largoni ato
Morrat janë insekte pa krahë që ushqehen në formë parazite. Ndër ta është mjaft i njohur pediculosis capitis, morri i kokes, që jeton në skalpin (lekurën e kokës) e njeriut dhe i vendosë thërrijat në flokë. Ato ushqehen duke thithur gjak. Dhe ky proces juve ju shkakton kruarje të... Më shumë
Ky ushtrim do të ju kthejë qafën në pozitën e duhur (VIDEO)
Dr. Paula Moore, e cila është edhe kiropraktikuese, në video-spotet e veta sqaron shkaktarët dhe pasojat e shtrembërimit të qafës, por ajo që është më e rëndësishme është që jep edhe këshilla praktike se ç’duhet të bëni. Pothuajse nuk ka njeri në botë të cilit qafa i qëndron natyrshëm... Më shumë
Si mund ta shmangni infektimin me virusin Zika?
Amerika Jugore dhe Qendrore është përfshirë nga epidemia e virusit Zika. Sëmundja e lidhur me pickimin e mushkonjave shkakton shumë simptoma, mes të cilave temperaturë, skuqje lëkure, dhembje muskulore dhe dhembje koke. Por ndikimi i Zikës nuk përfundon këtu. Provat shkencore gjithnjë e në rritje e kanë lidhur sëmundjen... Më shumë
Kosova dhe Shqipëria bëhen bashkë me projekte në shëndetësi
Shqipëria dhe Kosova kanë katër marrëveshje reciproke bashkëpunimi në fushën e shëndetësisë. Marrëveshja e parë dhe bazike është ajo midis dy ministrive të Shëndetësisë, tjetra është mes AKPPM-së dhe Autoritetit Kombëtar të Barnave të Shqipërisë për fushën e farmaceutikës. Edhe Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka marrëveshje... Më shumë
Pse është i nevojshëm vrapimi kur jeni shtatzënë?
Shumë gra sportiste, vazhdojnë trajnimin e tyre madje edhe mbajnë gara edhe pasi kanë mbetur shtatzënë. Ndërkaq raporti i ri arritur nga Komiteti Olimpik Ndërkombëtar, konfirmon diçka të tillë duke thënë se ka më pak rreziqe se sa ju e mendoni njofton Klan Kosova. Më 20 mars të 1983,... Më shumë