Kirurgët robotë po tregohen të suksesshëm në operacione
Kanceri i prostatës është kanceri më i zakonshëm në Mbretëri të Bashkuar, me rreth 40,000 raste të reja që diagnostikohen çdo vit. Por, ndihma për ta mundur këtë sëmundje kërcënuese për jetën është duke u bërë një formë e zakonshme nga kirurgët robotë atje. Një formë revolucionare e operacionit... Më shumë
Për humbje të peshës duhet të vraponi (FOTO)
Secili në një moment e kupton se ka nevojë për humbjen e disa kilogramëve. Kur vjen koha për të djegur kalori, vrapimi është një alternativë e shkëlqyer, transmeton Klan Kosova. Një person i cili mund të ketë 150 kile, për të djegur rreth 100 kalori ai duhet të vrapoj... Më shumë
Ja çfarë thonë studiuesit për pagjumësinë
Mungesa e gjumit për ditë të tëra, mund të ju sjellë në një gjendje që relativisht ngjanë me atë të dehjes thonë ekspertët, shkruan Daily Mail, transmeton Klan Kosova. Ata thonë se gjumi është shumë më i rëndësishëm se sa që e mendojnë shumica e njerëzve. Edhe nëse një... Më shumë
Regjimi ushqimor që dëmton njëlloj si duhani
Edhe yndyra e tepërt, frutat dhe perimet e pakta e dëmtojnë seriozisht shëndetin dhe rrisin rrezikun e tumorit, njëlloj si duhani. Është ky pretendimi i Michele Carruba, drejtor i Centro Studi e Ricerche sull’Obesità në Universitetin e Milano në Itali, president i konferencës kombëtare për ushqyerjen, e onkologëve dhe... Më shumë
Ushtrimet të cilat shpenzojnë më së shumti kalori (VIDEO)
Ushtrimet e intensitetit të fortë me të cilat mund të djegësh kaloritë dhe të forcosh barkun. Vera është shumë afër, ndërkaq rrobat e banjës në shitore gjithnjë e më shumë i nxjerrin në shitje. Mirëpo, nuk dëshiron të shkosh të blesh rroba banje derisa të mos forcosh vithet dhe... Më shumë
Këto janë pesë ushqimet më të mira kundër ankthit
Sipas një raporti të ri të shkruar nga psikiatri i Shkollës Mjekësore të Harvardit, Uma Naidoo, ushqimi luan një rol të madh në menaxhimin e ankthit. Përveç një diete të balancuar, duke pirë shumë ujë dhe duke kufizuar pirjen e alkoolit dhe kafeinës, më poshtë i gjeni edhe gjashtë... Më shumë
A duhet të heqim dorë nga kafeina, alkooli dhe sheqeri nëse duam të kemi fëmijë?
Ekspertja e pjellorisë, Zita West, shpjegon faktorët që shpejtojnë dhe ngadalësojnë procesin e të mbeturit me barrë. Studimet kanë treguar se nëse nuk konsumoni fare alkool, keni më shumë gjasa të mbeteni me barrë më shpejt, transmeton Telegrafi. West shpjegon që për ketë rast duhet të heqim dorë nga... Më shumë
A duhet të heqim dorë nga kafeina, alkooli dhe sheqeri nëse duam të kemi fëmijë?
Ekspertja e pjellorisë, Zita West, shpjegon faktorët që shpejtojnë dhe ngadalësojnë procesin e të mbeturit me barrë. Studimet kanë treguar se nëse nuk konsumoni fare alkool, keni më shumë gjasa të mbeteni me barrë më shpejt. West shpjegon që për ketë rast duhet të heqim dorë nga disa gjëra... Më shumë
Ja pse është mirë të konsumoni fasule
Edhe pse gjatë kohë përflitet se konsumi i fasules është shumë i mirë për shëndetin, sot këtij lloj ushqimi duhet ti kushtoni më shumë vëmendje për shkak të informacioneve të reja që kanë sjellur shkencëtarët. Fasulja ka vlerë të madhe energjetike dhe përmban pothuajse të gjitha aminoacidet esenciale. Pse fasulja është... Më shumë
Studimi: 25% e shtatzënive përfundojnë me abort
Një në katër shtatzani përfundojnë në abort për çdo vit, thuhet nga vlerësimet globale nga Organizata Botërore e Shëndetësise dhe Instituti Guttmacher, raporton BBC. Sipas raportit në Lancet, rreth 56 milionë aborte është dashur të zhvillohen çdo vit, dhe është shifra më e lartë që është menduar ndonjëherë. Ata... Më shumë