Ja se si mund t’i dëmtojë shamponi flokët tuaj
Shumica e femrave e përdorin të njejtin shampon, por ka edhe nga ato që ndërrojnë shamponet në çdo përdorim. Ndërrimi i shamponit është i domosdoshëm çdo 6 muaj. Përdorimi i shamponit të njejtë mund ta prish flokun, me që pas 6 muajsh arrin rezultatin e vet dhe ndikimi i... Më shumë
Nëse doni t’i keni vithet si të Kim Kardashianit, bëni këto ushtrime (Video)
Vithet e motrave Kardashian janë diçka që meshkujt i lënë pa frymë, ndërkaq femrat e gjithë botës do të jepnin çdo gjë që të mund të krenoheshin me vithe të tilla. Përveç që me ndihmën e rrjeteve shoqërore dhe me reality shou “Në hap me Kardashianët” janë vendosur shumë... Më shumë
Një orë para gjumit përdoreni banane dhe kanellë,ndryshimin do ta vëreni pas disa ditësh
Do të kënaqeni me shijen e shkëlqyeshme dhe me të mirat e shumta të cilat jua ofron kjo pije. Gjumi i mirë është thelbësor për funksionimin e duhur të të gjithë trupit, si dhe për mirëqenien dhe shëndetin tonë të përgjithshëm. Nëse vuani nga mungesa e gjumit, kjo është... Më shumë
Ja pse shkaktohen aknet në vende të ndryshme të trupit!
Trupi i njeriut është i ndarë në zona të ndryshme dhe shfaqja e akneve në çdo zonë lidhet me sëmundje apo probleme të ndryshme shëndetësore. Zona 1: Hormonet Zona 1 është për mjekrën dhe qafën. Aknet në këtë zonë paralajmërojnë se keni shumë stres, probleme me gjëndra në veshka,... Më shumë
Fondacioni amerikan “Project Hope” mbështet shëndetësinë kosovare
Përfaqësues të Fondacionit amerikan “Project Hope” dhe të Shoqatës “Abbvie”janë pritur në Ministrinë e Shëndetësisë nga zëvendësministri i Shëndetësisë dr. Izet Sadiku, bashkë me drejtorin e SHSKUK-së, dr. Curr Gjocaj dhe shefin e Agjensionit të Financimit të Shëndetësisë, dr. Arsim Qavdarbasha. Në këtë takim ku kanë marrë pjesë edhe... Më shumë
Ja cilat sëmundje shëron Deti i vdekur!
Uji i Detit të Vdekur në Amman të Jordanisë ka veti kuruese. Kripësia është aq e madhe sa që në të nuk ka jetë, përveç disa mikroorganizmave-baktere. Është det i mbyllur dhe bregun e tij e ndajnë Izraeli dhe Jordania. Kripësia e tij është 30%, gjë që është 9... Më shumë
Fakte interesante për trupin e njeriut
Trupi juaj është i mbushur plot me elemente të habitshme. Këtu janë disa fakte interesante dhe të mahnitshme rreth trupit tuaj. Hunda mund të “mbajë mend” rreth 50 mijë aroma të ndryshme. Bebet kanë 60 kocka më shumë se të rriturit. Trupi i një të rrituri ka gjithsej 100... Më shumë
Sot nis Java e Imunizimit

Sot nis Java e Imunizimit

Shendetesi 25 April, 2016, 9:54

Organizuar nga Ministria e Shëndetësisë, Zyra e UNICEF-it dhe OBSH-së në Kosovë dhe Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike, nga 24-30 prill 2016, do të shënohet edhe në Kosovë Java e Imunizimit. Ceremonia e hapjes së kësaj jave do të mbahet sot, nga ora 11:00 në Qendrën Kryesore të Mjekësisë... Më shumë
Kjo 109 vjeçare ka sekretin më të çuditshëm të jetëgjatësisë
Për femrat të cilan duan të kenë jetë më të gjatë se 100 vite kjo plakë 109-vjeçare ka një këshillë shumë të çuditshme. Ajo është Nellie Wright, 109 vjeçare, një grua që nuk ka pasur asnjëherë të dashur apo burrë dhe gjithë shëndetin e jetën e saj të gjatë... Më shumë
Ja sa shpesh duhet t’i lani flokët
Është një pyetje që bëhet shumë herë: “Sa shpesh duhet t’i lajmë flokët?”. Disa ekspertë të kujdesit për flokët, kanë ndarë mendimet e tyre në Reddit, pasi shumë përdorues i pyetën për këtë çështje. Ndryshe nga larja e duarve, që është çelësi për parandalimin e sëmundjeve, larja e flokëve... Më shumë