Studim: Ushqimi djegës ju zgjat jetën
Nuk ju shijon ushqimi, pa atë salcën pikante, por jeni të shqetësuar mos ju bënë keq? Po sikur të mësonit se “vaktet e zjarrta” ndikojnë pozitivisht në metabolizmin tuaj dhe jo vetëm? Hulumtimet kanë treguar se ushqimet pikante mund të përmirësojnë shëndetin e trurit. Ushqimi pikant forcon lidhjet mes... Më shumë
Pija ideale kundër diabetit
Diabeti është një sëmundje shumë e përhapur ditët e sotme. Tashmë për të gjithë të prekurit nga kjo sëmundje është e rëndësishme që ato të përdorin ilaçe të ndryshme natyrale. Konsumimi ditor i kamomil i kombinuar me ushqim të shëndetshëm mund të ju ndihmojë për të parandalojë disa komplikime... Më shumë
Përbërësi sekret i birrës që ju ndihmon të humbni peshë
Birra, kjo pije alkoolike e popullarizuar në shumicën e vendeve të botës, njihet si pije e pashëndetshme. Nga dëmtimi i mëlçisë e deri te niveli i lartë i tensionit të gjakut, rreziqet janë të shumta për organizmin, shkruan The Independent. Mirëpo ky reputacion i keq mund të ndryshojë, pas... Më shumë
Ja çfarë thotë shkenca për çokollatën
Juve do të bënit çdo gjë vetëm për të arritur për ta blerë një çokolloatë! Ndërkaq tashmë as mos u frikësoni, ngase shkenca e ka favorizuar këtë zakon. Këtu mund të gjeni arsyen se pse të qenit çokollat-ngrënës, nuk është dicka që duhet shqetësuar. 968 persona të moshës 23... Më shumë
Ja pse formohen këto shenja tek bërrylat
Shenjat tek bërrylat formohen si pasojë e një mutacioni gjenetik. Një prej gjeneve që është e përfshirë në këtë mutacion dhe e bën zhvillimin më të shpejt të qelizave të lëkures të cilat rriten dhe i shkaktojnë këto shenja është ‘CARD14’. Studiuesit kanë treguar se me medikamente është e... Më shumë
Donacion 3.5 milionë dollarësh i “Globus Relief” për shëndetësinë e Kosovës
Në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës u bë sot pranim-dorëzimi zyrtar i një donacioni në vlerë prej 3.5 milionë dollarëve amerikanë, dhuratë e popullit amerikan për popullin e Kosovës, e realizuar nga dhe i realizuar përmes Organizata jo-qeveritare amerikane “Globus Relief” dhe Programit për Kosovë të “Islamic Relief –... Më shumë
Ja si t’i hiqni strijat përgjithmonë
Strijat janë problem i shumë femrave, madje për disa fillojnë që nga puberteti me humbje dhe shtim në peshë. Edhe pse shumica e femrave mendojnë se tretmanet natyrale janë të pamundura, ekszistojnë disa mënyra që ndikojnë në zhdukjen e këtyre vijave të padëshiruara në trupin e femrave. Së pari,... Më shumë
Lëngje frutash dhe perimesh për të qëndruar në formë
Frutat e centrifuguar janë lëngje shumë të koncentruar, të cilët nuk mund të pihen në masë të madhe brenda një dite. Si për çdo gjë nevojitet masë: 1 ose 2 gota në ditë, për dy muaj dhe janë doza perfekte për të qenë të shëndetshëm. Frutat dhe perimet janë... Më shumë
Kjo është arsyeja pse adoleshentët e kanë të nevojshëm vajin e peshkut
Një studim i fundit i Universitetit të Oksfordit ka zbuluar se adoleshentët që marrin vaj peshku kanë një sjellje më të mirë sesa ata që nuk e konsumojnë. Ky është kërkimi i parë shkencor që tregon qartë se suplementët oralë mund të përmirësojnë sjelljen e të rinjve. Vaji i... Më shumë
Shenjat paralajmëruese të goditjes në tru
Goditja në tru është shkaktari i katërt kryesor i vdekjeve në të gjithë botën. Ajo shkaktohet nga mpiksja e gjakut ose rrjedhja e gjakut në tru dhe mund të çojë në paaftësi afatgjatë. Në shumicën e rasteve ndodh në njerëzit e moshës mbi 45 vjeç. Është shumë e rëndësishme... Më shumë